Предизвестие за прекратяване на ТПО

26.02.2018, 11:01 2431 17
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

26.02.2018, 11:01
Публикации: 108 / 1
Имам следното питане : трябва да се връчи едномесечно предизвестие за прекратяване на трудов договор поради липса на работа за фирмата. И СОЛ спира /временно/ дейността си . Има вероятност лицето да откаже получаването на предизвестието.Как да се постъпи в този случай ?
#1 | 26.02.2018, 11:02
Публикации: 6730 / 989
Осигурете си двама свидетели на връчването. Ако лицето откаже да подпише, подписват свидетелите.
#2 | 26.02.2018, 11:32
Публикации: 254 / 17
Дано само връчването да е проблем.
#3 | 26.02.2018, 11:48
Публикации: 108 / 1
Дано само връчването да е проблем.

Много се надявам само това да е проблема . Имам още едно питане - от НОИ ще върнат ли човека за още една заплата заради оставане без работа един месец ?
#4 | 26.02.2018, 11:55
Публикации: 254 / 17
За 222-1 ли питаш?
#5 | 26.02.2018, 12:09
Публикации: 6730 / 989
 
Много се надявам само това да е проблема . Имам още едно питане - от НОИ ще върнат ли човека за още една заплата заради оставане без работа един месец ?
Обикновено връщат. Зависи от конкретното РУ. По мои наблюдения - в около 80-90% от случаите връщат.
#6 | 26.02.2018, 13:08
Публикации: 1192 / 225
И е редно да връщат - това не е просто някакво обезщетение - върху него се дължат и осигурителни вноски и се признава за осигурителен стаж, така че от НОИ резонно си го търсят. Да не говорим, че изплащането на обезщетението за безработица започва след това...
#7 | 26.02.2018, 13:12
Публикации: 6730 / 989
И е редно да връщат - това не е просто някакво обезщетение - върху него се дължат и осигурителни вноски и се признава за осигурителен стаж, така че от НОИ резонно си го търсят. Да не говорим, че изплащането на обезщетението за безработица започва след това...
:good:
Абсолютно съм съгласна с теб, макар че не е в мой интерес като работодател :)
#8 | 26.02.2018, 13:13
Публикации: 254 / 17
И е редно да връщат - това не е просто някакво обезщетение - върху него се дължат и осигурителни вноски и се признава за осигурителен стаж, така че от НОИ резонно си го търсят. Да не говорим, че изплащането на обезщетението за безработица започва след това...

Само дето не го правят законно.

Длъжни са да издадат разпореждане.

Кога е ОС - да споделиш.
#9 | 26.02.2018, 13:27
Публикации: 6730 / 989
Кога е ОС - да споделиш.

КСО, чл. 9, ал.3, т.5
#10 | 26.02.2018, 13:58
Публикации: 254 / 17
КСО, чл. 9, ал.3, т.5
И видя ли, че трябва да е ПЛАТЕНО?
#11 | 26.02.2018, 14:09
Публикации: 6730 / 989
И видя ли, че трябва да е ПЛАТЕНО?
Да, когато е платено. Само че може да бъде поискано и платено след три години, но стажът ще е точно ЗА този месец/и, непосредствено след приключването на ТД.
А от НОИ не задължават, те само подканят работника да си търси правата. Както казва дон Корлеоне: "Една покана, на която не може да откажеш" ;) Или не е желателно да го правиш.
#12 | 26.02.2018, 14:19
Публикации: 254 / 17
Знам за кога ще е стажа.

Основанието възниква ако има плащане.

Не след 3, а и след 50 може да плати.
#13 | 26.02.2018, 14:30
Публикации: 6730 / 989
Не след 3, а и след 50 може да плати.
Няма ли давност?
#14 | 26.02.2018, 14:42
Публикации: 254 / 17
Няма ли давност?

Е за частни задължения - мога на всеки 2 г. да я подновявам и никога няма да изтече

#15 | 26.02.2018, 14:56
Публикации: 4 / 0
За да ползва лицето възможността да се запише в бюро по труда и да си ползва пълния размер на обезщетението оттам, задължително бюрата го изискват+фиша за обезщетението или банково извлечение, от което да е видно, че обезщетението е платено.
#16 | 26.02.2018, 15:06
Публикации: 6730 / 989
За да ползва лицето възможността да се запише в бюро по труда и да си ползва пълния размер на обезщетението оттам, задължително бюрата го изискват+фиша за обезщетението или банково извлечение, от което да е видно, че обезщетението е платено.
Е, не изискват нито фиш, нито банково извлечение :)
Искат (не изискват) запис в трудовата книжка и Д1 + внесени осигуровки  в определения срок
#17 | 26.02.2018, 15:09
Публикации: 4 / 0
Е, не изискват нито фиш, нито банково извлечение :)
Искат (не изискват) запис в трудовата книжка и Д1 + внесени осигуровки  в определения срок
Нещо се заплеснах - мерси за корекцията  :blush: Но пък на мен не са ми търсили да са внесени осигуровките в срок, понеже обикновено давам обезщетението с последната заплата - предварително.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове