Увеличаване на финансовия резултат с осигуровки ДУК

14.03.2018, 08:35 4615 6

14.03.2018, 08:35
Здравейте,

В търсачката намерих много такива теми, но от никоя не ми стана ясно. Имам изплатено възнаграждение по ДУК за м.12, но не сме внесли осигуровките. Брутното възнаграждение е 970 (с-ка 605) от което 756.54 нетно и 213.46 осигуровки за сметка на управителя. Осигуровки за сметка на работодателя (с-ка 605) са 178.09. Финансовия резултат трябва да се увеличи с разходите за сметка на работодателя, които не са изплатени т.е 178.09 това е ясно, но трябва ли да включа и тези 213 лв, които са за сметка на управителя. Според мен би следвало, защото минава брутната заплата през 604 -970 лв от нея е изплатено 756,54, остатъка (осигуровките за управителя са в разчетните сметки) но реално са минали през разходната сметка?

И второ питане пак свързано с горното. Когато посочван възнаграждението на управителя в сделки със свързани лоца трябва да посоча 970(брутно)х12+ 178(за работодателя)х12 (смятам за правило) или 756,54 (нето)х12+178(осиг. За сметка на работ)х12?

Това са ми дерзанията, ще се радвам ако някой успее да помогне.

Поздрави
#1 | 14.03.2018, 09:15
Публикации: 11934 / 2174
ЗКПО
чл.43
(5) (Нова - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Разходите за задължителни осигурителни вноски, свързани с непризнатите разходи по ал. 1, не се признават за данъчни цели в годината на счетоводното им отчитане, когато задължителните осигурителни вноски не са внесени към 31 декември на текущата година.

Ако правилно разбирам Вие нямате непризнати разходи по ал.1 защото сте изплатили възнаграждението за ДУК през 2017. Не преобразувате с осигуровките.
По второто питане - принципно - разход Ви е брутната сума на възнаграждението, а не нетната.
#2 | 14.03.2018, 09:25
ЗКПО
чл.43
(5) (Нова - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Разходите за задължителни осигурителни вноски, свързани с непризнатите разходи по ал. 1, не се признават за данъчни цели в годината на счетоводното им отчитане, когато задължителните осигурителни вноски не са внесени към 31 декември на текущата година.

Ако правилно разбирам Вие нямате непризнати разходи по ал.1 защото сте изплатили възнаграждението за ДУК през 2017. Не преобразувате с осигуровките.
По второто питане - принципно - разход Ви е брутната сума на възнаграждението, а не нетната.
Благодаря за отговора. Аз смятам, че по първата точка наистина съм изплатил възнаграждението, но не съм внесъл осигуровките, според мен би следвало те да увеличат резултата, защото са минали като счетоводен разход, но не са платени на държавата. Не знам дали съм прав? Ако съм прав, не знам дали да увелича със всички осигуровки или само с тези за сметка на работодателя?
За сделките със свързани лица - не трябва ли да ми е брутната сума + разходите за осигуровки за сметка на работодателя?
#3 | 14.03.2018, 09:28
Публикации: 11934 / 2174
По втория въпрос - да - 604+605 сметка , само поясних, че не става дума за нетната , а за брутната сума по отношение на възнаграждението.
Обърнете внимание от текста по-горе , че с осигуровките се преобразува само когато имате осигуровки, свързани с непризнати разходи по ал.1 - т.е. с неизплатено възнаграждение. Не преобразувате .
#4 | 14.03.2018, 09:35
По втория въпрос - да - 604+605 сметка , само поясних, че не става дума за нетната , а за брутната сума по отношение на възнаграждението.
Обърнете внимание от текста по-горе , че с осигуровките се преобразува само когато имате осигуровки, свързани с непризнати разходи по ал.1 - т.е. с неизплатено възнаграждение. Не преобразувате .
Супер, благодаря за отговора. Мога ли да ви задам още един въпрос? Имаме заеми само от физически лица и лихви към тях, които не са изплатени и съм ги посочил в увеличение т5.Разходи, представляващи доходи на местни физически 5 лица по ЗДДФЛ и разходи за задължителни осигурителни вноски, свързани с тях (чл.42, ал.1, 5 и 8). Не нужна слаба капитализация, защото заемите са само към физ. Лица и вече са увеличили резултата, прав ли съм?
#5 | 14.03.2018, 09:40
Публикации: 11934 / 2174
В процедурата по определяне на слабата капитализация съгласно чл.43 ал.3 т.3 ЗКПО не влизат лихвите, непризнати за данъчни цели. Те няма да участват във формулата. Не знам имате ли други лихви, поради които следва да прилагате този член.
#6 | 14.03.2018, 09:42
В процедурата по определяне на слабата капитализация съгласно чл.43 ал.3 т.3 ЗКПО не влизат лихвите, непризнати за данъчни цели. Те няма да участват във формулата. Не знам имате ли други лихви, поради които следва да прилагате този член.
Много благодаря за съдействието, нямам други лихви.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група