МОП, МРЗ по браншове и професии, Класове,

25.01.2010, 17:52 7461 2

25.01.2010, 17:52
nikk
Здарвейте,
Не съм счетоводител, но ползвам интернет и възникна спор със счетоводителя ми. Моля за вашето съдействие в решаването на спора.
Аз разбрах,че основното възнаграждение + класове +други добавки, ако има такива, формират брутното възнаграждение и то трябва да не е по малко от МОП. Моя счетоводител ми обяснява, че имало минимални работни заплати по професии и върху тях се начисляват добавки като класове и така върху брутната заплата се изчисляват осигуровки. Неможах да намеря такова нещо като "Минимални работни заплати по професии"
Така например за продавач в магазин за кафе тя казва основна заплата минимум 360лв. + класове 20% = 432лв . Под тази цифра не може да бъде заплащането на въпросния трудещ се, както и осигуряването му.
Според мен може да е на 300лв основна заплата +20 % класове е 360 лв брутна заплата и върху нея се изчислява ДОО  и всичко друго и не влиза в противоречие със закона.
 Отделен е въпроса дали продавач в магазин за кафе трябва да има 360лв. МОП като виждам в съседство "Търговия на дребно с лекарства и други" - е 291 лв.
Благодаря за отговорите!
#1 | 29.01.2010, 16:39
Публикации: 10 / 1
Счетоводителят Ви греши.Трябва да начислите осигуровки и данък върху минималния осигурителен праг,а заплатата може и да е под него.
#2 | 26.03.2010, 10:29
Публикации: 12 / 0
заплата и осигурителен праг са две различни неща. Минималната заплата за страната е 240 лв. + клас + други формира БРЗ.
Осигурителният праг е съгласно НКИД и НКПД - въхру него се начисляват осигуровките. Когато БРЗ е по-голяма от осигурителният праг осигуровките се начисляват върху по-голямата сума.
Примерно:
НКИд  - 47, длъжност продавач - 52202005.лицето има клас 3 г.
240*1,8 % = 4.32 лв.
БРЗ = 240 + 4,32 =244,32 лв.
ОД е 360 лв. - върху него се начисляват осигуровките.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група