Осигуряване в ЕООД

14.02.2012, 13:01 6559 5

14.02.2012, 13:01
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
знам че е дискутирана тази тема, но все пак ако е възможно да се уточни:

Собственик съм на ЕООД и имам договор за управление (няма уточнена сума в него), също така дружеството ще осъществява дейност.
Въпросът ми е как е най- добре да се осигурявам и какви са минусите и плюсовете?
1. Като самоосигуряващо се лице на 420 лв  - тогава осигуровките ще са си за моя сметка и няма да са разход на дружеството нали?.
2. Или по Договора за управление, където трябва да се сключи Анекс и да се уточни възнаграждение (което да не е под мин. праг за дейността на фирмата)? Тогава осигуровките и заплатата са разход на ЕООД ?
 
#1 | 14.02.2012, 13:46
Публикации: 1 / 0
Здравейте!
Много сте права като твърдите, че като самоосигуряващо се лице разходите за осигуровки ще са за Ваша сметка. Те не могат да бъдат признати като разход за дружеството. Този вариант ще Ви  излезе по-евтино, а в началото на разработването на всеки бизнес минимизирането на разходите е много важно. Щом фирмата Ви започне дейност, в 7-дневен срок трябва да подадете в НАП декларация за самоосигуряващи се лица. И трябва да си внасяте осигуровките до 10-число на следващия месец.
Ако се осигурявате като управител, трябва да знаете, че по отношение на осигуровките договорът за управление и контрол е изравнен с трудовия. Много зависи каква е дейността на фирмата, при повечето консултантски дейности минималния осигурителен праг за управители за 2012 е 869 лв.
Надявам се, че поне малко съм Ви помогнала.

Поздрави!
#2 | 07.01.2014, 09:39
Публикации: 2 / 0
Здравейте!

Моля ви за мнение!
Собственик на ЕООД е назначен в дружеството по ДУК. Подават му се дек.1 и 6, както си му е реда, като задължено лице е дружеството. Но при превода на осигуровките, наредител е дружеството, а като задължено лице е записано името на собственика. В резултат, в НАП се вижда, че по партидата на дружеството има задължения, а по партидата на собственика има недължимо внесени осигуровки.
Въпросът ми е, при положение, че ДУК е приравнен към трудовите договори, декл.1 следва да е правилна, нали (задълженото лице е дружеството) ?

Предварително благодаря за отделеното време!  :give_rose:
#3 | 07.01.2014, 09:47
Публикации: 2966 / 392
Третирате ДУ като трудов договор по отношение на осигуровки, платежни, Д1 и Д6. При превода на осигуровките е важно какво е изписано в булстат/егн, не кое задължено лице.
#4 | 07.01.2014, 09:53
Публикации: 2 / 0
Благодаря за бързият отговор! :give_rose:
#5 | 07.01.2014, 10:01
Публикации: 2966 / 392
Разбира се съобразявате код на осигурено лице в Д1.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група