Срок за издаване на фактура при тристранна операция

12.06.2018, 12:46 2159 3
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

12.06.2018, 12:46
Публикации: 44 / 1
Здравейте, не намирам никъде специално изискване за срока в който посредник / български / в  тристранна операция следва да издаде фактура към придобиващия.

пример : Стоката тръгва от А/прехвърлител/ на 25.04.2018 и пристига при С /придобиващ/на 02.05.2018 г.

С каква дата следва /е допустимо/ да се издаде фактурата от В / посредник/когато това се пада в различни данъчни периоди на деклариране за ВИЕС декларацията?

Собствеността на стоката се прехвърля в склада на С.
#1 | 12.06.2018, 14:58
Публикации: 44 / 1
Отговарям си сам: чл.17 ал. 3 от ЗДДС -
 (3) Място на изпълнение при доставка на стока от посредник в тристранна операция до придобиващ в тристранна операция е държавата членка, където придобиващият в тристранната операция е регистриран за целите на ДДС.
т.е. дата на данъчно събитие - 02.05.2018 - от примера.

Срок за издаване на фактурата - 5 дни по чл.113, ал.4 - 5 дни. в примера - до 06.05.2018.

по чл.25 ал. 2 (2) Данъчното събитие възниква на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена., т.е.на 02.05.2018.

Смущаващото обаче е, че доставчика А ще посочи ВОД в 04.2018, но с документите това не мисля, че е проблем. И още задължително фактурите от А издадена на 25.04.2018 г.се посочват в дневника за покупки за месец 05.2018 на В. / чл.Чл. 113, ал.12 от ППЗДДС.
Вярно ли е това?
#2 | 12.06.2018, 15:12
Публикации: 68 / 5
отдавна имах тристранна операция, но доколкото си спомням - фактурата на А /прехвърлителя/ се включваше в месеца на доставната фактура на посредника. В случая ще е месец пети. Да не говорим че ако има и платени аванси нещата се заплитат още повече. И да, датата на прехвърляне на собствеността е дата на ДС и следва да се издаде фактура от В.
#3 | 12.06.2018, 15:39
Публикации: 44 / 1
За авансите - за тях се издава фактура, която се посочва в дневника за продажбите, но не се пуска ВИЕС. И тогава излиза, че когато издадеш фактурата за доставка на стоката в дневника за продажби анулираш фактурата за аванс - със знак минус и посочваш фактурата за доставка на стоката???

А относно "...фактурата на А /прехвърлителя/ се включваше в месеца на доставната фактура на посредника..." това означава, че А трябва да знае за намерението на В. А на европейските фирми нещо за 1 - 2 месеца разлика в декларирането не виздам да им пука особено.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове