Дерегистрация на ЕТ

06.07.2018, 13:09 2291 2

06.07.2018, 13:09
Публикации: 1 / 0
ЕТ регистрирано по ддс има подадена ОКД 5 преди 10 години и подава нулеви декларации по ДДС  с ДМА ползвали данъчен кредит. Въпроса ми е  дължи ли се този данъчен кредит при подаване на молба за дерегистрация след като са минали толкова години? ОКД 5 е за прекратена дейност.
#1 | 06.07.2018, 23:48
Публикации: 37 / 0
Тази тема и мен ме вълнува, моля знаещите да споделят опит и мнение
#2 | 07.07.2018, 13:19
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,
Не виждам никаква възможност да се избегне чл. 111 изцяло.
Има, обаче, законово основание да се начисли по-малък данък от ползвания данъчен кредит на основание чл. 27, ал. 5:
Чл. 27. (5) (Нова - ДВ, бр. 101 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) Данъчната основа на доставка на стоки и/или услуги по чл. 111, определена към началото на месеца, в който е прекратена регистрацията на лицето, е данъчната основа при придобиването или себестойността на стоката, а в случаите на внос - на данъчната основа при вноса или на направените преки разходи за придобиване на услугата, намалена с разходи за изхабяване предвид обичайния икономически живот на стоката или услугата. Когато данъчната основа не може да се определи по този ред, данъчната основа е пазарната цена.

Друг вариант е преди дерегистрацията, много стари активи да се разпродадат на безценица с минимално ДДС. В следващ период, когато вече се пристъпи към дерегистрация, няма да има налични активи.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група