Авансово плащане

07.07.2018, 16:15 2685 4

07.07.2018, 16:15
Публикации: 2 / 0
Здравейте:
Фирмата ни занимава с търговия на горива на дребно м.оборот по касовия апарат е 100,000лев и получавам  аванс 10,000лев /примерно/ по банков пет за което съм издал фактура край на месеца..и съм платил ДДС в/у 110,000 лев оборот,,но този аванс е усвоен в другия месец за което са издадени касови бележки и оборота по касовия апарат е 100,000 лев как приспадна този аванс за да не се получава дублиране на плашането на ДДС правилно ли е да се намали обората по лентата с 10000 лев както сме го увеличили предния месец при получаване на аванса
#1 | 07.07.2018, 22:40
Публикации: 4391 / 732
...но този аванс е усвоен в другия месец за което са издадени касови бележки ...

Не съм запознат с особеностите на тази дейност, но при условие, че полученото гориво е предплатено трябва ли да изддавате КБ? И ако трябва - не може ли ли да се чука в някаква различна група, така че да не се натрупва оборот?
#2 | 07.07.2018, 23:20
Публикации: 147 / 41
Здравейте,

Съгласно законодателството сте длъжни да издадете фискален бон от системата за продажба на горива (предполагам, че така продавате). Желателно е начина на плащане да бъде "авансово по банков път" или какъвто си изберете, стига това да Ви помага да отделите тези продажби от продажбите в брой. На база на тези фискални бележка издавате фактура (може една в месеца, може и за всяка бележка) в която описвате продаденото гориво с количество, цена и стойност и приспадане авансово плащане със знак "-". Общата стойност на фактурата ще е "0". И така до приспадане на целия аванс. В отчета за продажбите за месеца няма да влизат фискалните бележки, а фактурите със стойност "0" и така няма да се дублира плащането на ДДС.

Дано съм го обяснил добре ... все пак събота вечер е ... :) :) :)
#3 | 08.07.2018, 07:33
Публикации: 2 / 0
 КБ задължително се издават,влизат в група В като без касово плащане ,но в месечния отчет излиза целия оборот не зависимо от начина на плащане
#4 | 08.07.2018, 09:02
Публикации: 147 / 41
Здравейте,

Просто извадете фискалните бележки по тези продажби от целия оборот и декларирайте само остатъка.

Приятна почивка.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група