Майчинство и закриване на фирмата

10.07.2018, 04:10 7660 8

10.07.2018, 04:10
Публикации: 31 / 1
Здравейте, интересува ме първата година майчинство работодателят плаща ли осигуровки към държавата? Казуса е следния, пробваме за дете, фирмата ни е нестабилна и може всеки момент да бъде закрита, поради липса на доходи. Ако се запиша фиктивно към друга фирма, тя ще трябва ли да плаща осигуровки за първата година? Благодаря предварително!
#1 | 10.07.2018, 09:22
Публикации: 1187 / 228
За този период се дължи здравно осигуряване за сметка на работодателя в размер на 24.48лв.
Казвате "фирмата ни е нестабилна" - ако в нея сте управител или съдружник и сте се осигурявали по този ред,  а не сте си внасяли осигуровките към бюджета, ще има проблем с майчинството от НОИ, казано простичко...
#2 | 10.07.2018, 09:36
Публикации: 31 / 1
Не, не съм управител, до този момент са ми внасяни всички осигуровки. Тези здравни 24.48 процент ли са или фиксирани, защото съм осигурявана на максмалния осигурителен доход? Т.е. мога да излезна в майчинство първите 410 дни,  да си плащам здравните осигуровки на фиктивната фирма и втората година да бъда съкратена, доколкото разбрах. :wink1:
#3 | 10.07.2018, 10:07
Публикации: 9297 / 1557
Не, не съм управител, до този момент са ми внасяни всички осигуровки. Тези здравни 24.48 процент ли са или фиксирани, защото съм осигурявана на максмалния осигурителен доход? Т.е. мога да излезна в майчинство първите 410 дни,  да си плащам здравните осигуровки на фиктивната фирма и втората година да бъда съкратена, доколкото разбрах. :wink1:
4,8% от 510 лв за 2018.
По-точно: процентът здравни осигуровки, който е за сметка на работодателя от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица.
#4 | 10.07.2018, 10:22
Публикации: 31 / 1
4,8% от 510 лв за 2018.
По-точно: процентът здравни осигуровки, който е за сметка на работодателя от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица.
Значи не зависи от размера на обезщетение, което ще ми бъде изчислено, а е фиксирано. Блгодаря много на всички!
#5 | 13.07.2018, 09:06
Публикации: 31 / 1
Здравейте отново. Пред съкращение съм , а не съм сигурна дали не съм бременна, тъй като вече бяхме правили опити. Какви варианти имам - фирмата няма да бъде заличена, мога ли да се разбера с управителя да изляза в болнични в случай на бременност, до термин?
Ще трябва ли да ми плаща осигуровки през това време, тъй като аз ще трябва да ги давам, и в момента те не са никак малко?
#6 | 13.07.2018, 13:16
Публикации: 1302 / 183
Първо разберете дали сте бременна, защото от там тръгва целият казус.
...фирмата няма да бъде заличена...

А какъв ще й е статутът на фирмата?
Собственикът може да поиска спиране на дейност или прекратяване на дейност и да освободи целия персонал.
Второ разбрете какви са намеренията на собственика.

И след като си дадете отговори на първото и второто вече следва третото, а именно да се разберете да ви остави на работа, а вие да си взимате болнични.
За осигуровките - виж по-горе.  :smile1:
#7 | 13.07.2018, 13:59
Публикации: 1187 / 228
Прост вариант - намерете си познат с фирма и да ви назначат там. Ще си платите малко осигуровки, докато почнат болничните, после всеки месец само здравно и толкова... Ако сте безработна майка - лошо...
#8 | 15.07.2018, 10:07
Публикации: 31 / 1
Прост вариант - намерете си познат с фирма и да ви назначат там. Ще си платите малко осигуровки, докато почнат болничните, после всеки месец само здравно и толкова... Ако сте безработна майка - лошо...
За осигуровките до 45 дневния болничен няма как да ги плащам, зтова си мисля за болничен преди това. Здравните през този болничен, независимо на каква заплата съм, са 4.8% от минималната нали? Тогава всички ще сме доволни, дай боже да се случи.
Благодаря ви за отговорите момичета, не зная какво ще е състоянието ма фирмата при съкращаването ни, но съм сигурна, че шефа ми би ми направил услуга  :good:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група