Продажба на право на строеж- фактуриране.

19.07.2018, 10:00 793 1
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

19.07.2018, 10:00
Публикации: 29 / 0
Здравейте. Фирмата ни е инвеститор на жилищна сграда. Сградата е още преди етап груб строеж. Прехвърляме с нотариален акт за покупко- продажба на право на строеж- Апартаменет 1 /прим./ на краен клиент. НА е на стойност 100 000 лева, като в него са упоменати етапите и датите на плащане изрично. тоест тези 100хил. са разсрочени във времето до АКТ 16.
Въпроса ми е, трябва ли в датата на сделката да издам една фактура за цялата стойност, при усложие, че продукта който продавам не е готов или може да се издават поетапно при всяко плащане от страна на клиента?
#1 | 19.07.2018, 12:38
Публикации: 6314 / 1026
Здравейте,
Крайният клиент, купувач на ап. 1, ако е и продавач на правото на строеж, което не става съвсем ясно от въпроса, сме в хипотезата на чл. 130 от ЗДДС, т.е. бартер. Съгласно текста на чл. 130 датата на данъчното събитие настъпва на датата на по-ранната от двете сделки, в случая - прехвърленото право на строеж, която се смята за авансово плащане.
Етапността на плащането не е основание за определяне датата на данъчно събитие, а е предмет на разчетни отношения от счетоводна гледна точка.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове