ЗОВ на граждани от ЕС, назначени на трудов договор в България

05.10.2018, 13:13 2865 7

05.10.2018, 13:13
Публикации: 13 / 0
Здравейте, колеги. Моля за съдействие, който е имал следната ситуация: Назначаваме лица от ЕС на трудов договор по българското законодателство като Пилоти и Авиоинженери. Същите ще ги командироваме в трета страна. В общия случаи всеки служител заминава от своята собствена държава директно в третата страна, където е командирован. Престои в България може да нямат или той да е 2-3 дни, т.е. регистрация за ЛНЧ няма да се прави. Въпросите ми са два:
1. Дължи ли се в България ЗОВ?
2. Дължи ли се в България ДОД?
#1 | 05.10.2018, 14:17
Публикации: 2976 / 397
Поне служебен номер от НАП ще имат, нали?
ДОД няма отдавна, има ДДФЛ. Трябва да видите къде ще го дължите. За здравното мисля, че се дължи назначено лице по ТД, но ако има по-заещ, да си каже.
#2 | 05.10.2018, 14:32
Публикации: 1302 / 183
heliair,
след като ще ги КОМАНДИРОВАШ къде ще им е homebase?
Как си направила ТД с ЛНЧ или със служебен номер?
Фирмата е българска (предполагам) и работиш по българското законодателство.
Ако нямат ЗОВ как ще ги застраховаш?
Още повече, че пилотите тук в БГ са 1-ва категория труд и той им се признава, което означава, че работодателят трябва да внесе за своя сметка и тази осигурителна сума.
Удържаш всички осигурителни вноски, както и данъка.
В началото на 2019 г. ще ти поискат бележка с тези данни, за да я представят в техните държави, а ти трябва да попълниш една таблица за НАП с данните за тях.
#3 | 05.10.2018, 16:14
Публикации: 13 / 0
Поне служебен номер от НАП ще имат, нали?
ДОД няма отдавна, има ДДФЛ. Трябва да видите къде ще го дължите. За здравното мисля, че се дължи назначено лице по ТД, но ако има по-заещ, да си каже.

Да, служебен номер от НАП ще имат.
#4 | 05.10.2018, 16:30
Публикации: 13 / 0
heliair,
след като ще ги КОМАНДИРОВАШ къде ще им е homebase?
Как си направила ТД с ЛНЧ или със служебен номер?
Фирмата е българска (предполагам) и работиш по българското законодателство.
Ако нямат ЗОВ как ще ги застраховаш?
Още повече, че пилотите тук в БГ са 1-ва категория труд и той им се признава, което означава, че работодателят трябва да внесе за своя сметка и тази осигурителна сума.
Удържаш всички осигурителни вноски, както и данъка.
В началото на 2019 г. ще ти поискат бележка с тези данни, за да я представят в техните държави, а ти трябва да попълниш една таблица за НАП с данните за тях.

ТД ще бъдат със Служебен номер от НАП.
Не те разбирам, какво означава ако нямат ЗОВ, как ще ги застраховам? Застрахователите казаха, че им е достатъчен документ за самоличност.
За всички други осигуровки нямам съмнение, но ме притесняват здравните. Ако ги плащам в България те никога няма да ползват здравни услуги тук, тъй като не живеят тук. Когато са си в държавите и им се наложи да ползват здравни услуги там ще им излиза, че не са здравно осигурени. Може би има нещо, което ми убягва, затова попитах.
#5 | 05.10.2018, 16:39
Публикации: 1302 / 183
Ами не е сигурно, че няма да им се наложи да ползват здравни услуги тук.
За застрахователите, права си, различните изискват различна информация.
Реално погледнато, как ще избегнеш ЗОВ при ТД?
За акутни състояния ще си ползват ЕЗК, но за лечение там (ако се наложи) не мога да ти отговоря.

Французите, италианците и германците си правят някакви здравни застраховки в началото на всяка година или на определени периоди и те са им нещо като нашите ЗОВ, на исландците мисля, че не им изискват нищо, за гърците не съм сигурна.

Нека те да ти кажат какъв точно е редът в техните държави.
Обаче, ако се наложи да ползват болнични там, нашите тук ще ги платят.
#6 | 05.10.2018, 21:14
Публикации: 13 / 0
Благодаря. До Понеделник ще трябва да разуча правилата за здравно осигуряване в Литва, Словакия и Франция.
#7 | 05.10.2018, 21:24
Публикации: 1302 / 183
Провери Литва, за тях нямам инфо.
За Франция ти казах, Словаците са си вид австрийци, да ти кажа.
Провери ги, но не мисля, че с тях ще имаш проблеми.
Успех и късмет!
П.П. Ако още нещо, пиши на лични.  :wink1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група