Прекъсване на болничен и връщане на по-рано на работа

16.10.2018, 11:12 6149 6
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

16.10.2018, 11:12
Публикации: 347 / 16
Здравейте,
Искам вашето мнение по въпроса: Ако лице е в болничен за придружаване на дете и детето вече е здраво, а лицето иска да се върне на работа по-рано от края на БЛ, каква е процедурата? Необходимо ли е да иска разрешение от ЛКК /след като БЛ е издаден от там/ или се връща на работа, подава декларация за промяна на обстоятелствата и посочва, че от еди коя си дата се връща на работа и БЛ се прекъсва?
Моля за вашето компетентно мнение.
#1 | 16.10.2018, 11:45
Публикации: 9406 / 1602
НМЕ
.......
Чл. 19. (1) Когато лицето, което ползва отпуск по болест, заяви, че работоспособността му е възстановена преди изтичане на разрешения отпуск, и ако лекуващият лекар/лекарят по дентална медицина или ЛКК, издал болничния лист, установи това, той може да прекрати отпуска. В тези случаи издаденият болничен лист и данните в електронния регистър по чл. 33, ал. 5, т. 12 от Кодекса за социално осигуряване се анулират, след което се издава нов болничен лист.
(2) Нарушаването на режима, определен в издаден болничен лист, не се приема като самостоятелно основание за прекратяване на отпуска за временна неработоспособност.
(3) Споровете между осигурения, лекуващите лекари/лекарите по дентална медицина и други заинтересувани лица и органи се разрешават по реда на чл. 112 и 113 от Закона за здравето.
#2 | 16.10.2018, 11:54
Публикации: 347 / 16
В случая говорим за придружаване на болен. Лицето не ползва БЛ за своето възстановяване.
#3 | 16.10.2018, 12:09
Публикации: 9406 / 1602
Ако лице е в болничен за придружаване на дете и детето вече е здраво,

Това би следвало да се удостовери също. Може да разгледате НМЕ по този въпрос.
#4 | 16.10.2018, 13:25
Публикации: 9406 / 1602
Вижте чл.18 НМЕ. Тука ще попадне и придружителят, защото в чл.18 става дума не за болен, а за осигурено лице.
#5 | 16.10.2018, 13:31
Публикации: 347 / 16
А каква е процедурата, ако реши все пак да се върне? Трябва да се анулира издадения вече БЛ, да се издаде нов или да се презавери и представи отново. А ако вече е подаден към НОИ?
#6 | 16.10.2018, 13:37
Публикации: 347 / 16
Това е което намерих от сайта на НОИ /Процедури/:

Задължения на лицата и осигурителите/самоосигуряващите се лица да уведомяват НОИ за настъпили обстоятелства, които водят до прекратяване изплащането на паричните обезщетения при временна неработоспособност.

При промяна на обстоятелствата, свързани с изплащането на паричните обезщетения за временна неработоспособност, включително при промяна на банковата сметка, се представя ново удостоверение, приложение № 9, с попълнен раздел ІІ “Удостоверявам следните промени в обстоятелствата в срок до 3 работни дни от промяната.

Самоосигуряващите се лица и лицата, които сами подават необходимите документи за изплащане на парични обезщетения, представят в срок до 3 работни дни от промяната на обстоятелствата, свързани с изплащането на паричното обезщетение, удостоверение, приложение № 9 с попълнен раздел ІІ “Удостоверявам следните промени в обстоятелствата” в Националния осигурителен институт. Съдружниците в търговски дружества, собствениците на ЕООД и физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества, представят удостоверение, приложение № 9 на дружеството, чрез което се осигуряват.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове