Прекратяване на ТПО по време на запор

16.10.2018, 13:28 1148 3
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

16.10.2018, 13:28
Публикации: 305 / 22
Здравейте,
Ще прекратим ТД с наш служител, който има наложен запор върху трудовото възнаграждение и все още не е изплатен на ЧСИ изцяло.
Служителят ще ни даде данни на новия работодател, както и от кога е започнал по ТД, каква сума ще превеждат по запора му.
Ние като трето задължено лице имаме две задължения, до колкото разбрах:
1. Да препратим запорното съобщение на новия работодател, както и информация какви суми сме удържали и внасяли към ЧСИ до момента на прекратяване;
2. Да уведомим ЧСИ за новия работодател и размера на сумата удържана до преминаване при новия работодател. Въпроси:
- Правилно ли съм разбрала колеги, двете неща се правят от нас (първия работодател - трето задължено лице на длъжника) и това е всичко?
- Препращането на запорното съобщение до новия работодател трябва ли да стане пак със писмо с обратна разписка (двамата работодатели се намират в една сграда)? и дали трябва на "препратим" оригинала или копието на запорното съобщението?
чл.512 (3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 86 от 2017 г.) Ако длъжникът премине на работа при друг работодател или в друго учреждение, запорното съобщение се препраща там от лицето, което първоначално го е получило, и се смята за изпратено от съдебния изпълнител. Третото задължено лице уведомява съдебния изпълнител за новото място на работа на длъжника и за размера на сумата, удържана до преминаването на другата работа.
#1 | 16.10.2018, 13:50
Публикации: 347 / 16
Уведомява се само ЧСИ-то, като му се изпраща заповед за освобождаване на задълженото лице. От тук нататък, вие нямате друго задължение, освен да впишете в трудовата книжка /най-отзад/, че лицето има запор.
ЧСИ-то сам си намира начин, да разбере новата фирма, в която лицето ще започне работа /ако започне/. Лицето не е задължено да ви уведомява къде ще продължи да работи.
#2 | 16.10.2018, 14:20
Публикации: 7033 / 1037
Уведомява се само ЧСИ-то, като му се изпраща заповед за освобождаване на задълженото лице. От тук нататък, вие нямате друго задължение, освен да впишете в трудовата книжка /най-отзад/, че лицето има запор.
ЧСИ-то сам си намира начин, да разбере новата фирма, в която лицето ще започне работа /ако започне/. Лицето не е задължено да ви уведомява къде ще продължи да работи.
Ако запорът не е за издръжка, длъжен ли е работодателят да прави запис в ТК?
Достатъчно ли е само уведомяването на ЧСИ (писмено с обратна разписка) за прекратяването на ТД, при положение, че следващия работодател не ни е известен?
#3 | 16.10.2018, 14:52
Публикации: 220 / 22
Аз не ги уведомявам, като секнат парите ЧСИ-тата си имат достъп до НАП и могат да видят, че договора е прекратен. Аман от вменена бумащина...

Освен това задължението за уведомяването е на лицето, а не на третата страна. В ТК само запор за издръжка бих писал
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове