Неизплатени заплати и обезщетение от работодател

27.11.2018, 19:22 5326 16

27.11.2018, 19:22
Публикации: 12 / 1
Здравейте,
След като в края на октомври бях съкратена поради намален обем от работа до днешна дата все още не са ми изплатени заплатите за месец септември, 20 дена от октомври и обезщетението, което е вписано в брутен размер в заповедта за съкращение. Днес подадох молба в Инспекцията по труда, от където не получих никаква информация какво се случа след входирането на молбата. Искам да попитам какви други варианти и какво още мога да направя, за да получа дължимите ми суми?
#1 | 27.11.2018, 19:33
Публикации: 1302 / 183
Да си ги търсите по съдебен ред, но все пак изчакайте инспекцията.
Те трябва да си направят съответната проверка и ще ви отговорят
#2 | 27.11.2018, 19:38
Публикации: 12 / 1
Да си ги търсите по съдебен ред, но все пак изчакайте инспекцията.
Те трябва да си направят съответната проверка и ще ви отговорят

При подаването на молбата служителите не конкретизираха какъв е срока за проверка, но уточниха, че те не са орган, чрез който аз със сигурност ще си получа заплатите. Служителката само ми каза, че те могат да направят предписание, но не могат да задължат работодателя да ми изплати дължимите суми. Посъветваха ме да се запозная с "чл.410 от Гражданско процесуалният кодекс Заявление за издаване на Заповед за изпълнение", което в случая не знам колко полезно може да ми бъде.
Също така имам въпрос относно лихвите за забавяне относно изплащането на работните заплати - тези лихви единствено по съдебен път ли мога да си ги търся?
#3 | 27.11.2018, 19:46
Публикации: 1302 / 183
Обикновено осъществяват проверката в 2-вуседмичен срок.
Да, не могат да задължат работодателя да ви плати, за това ви препоръчвам да си търсите правата по съдебен ред.
И аз не знам колко полезно може да ви е, защото е доста специализиран юридически текст, но се отнася точно до горното изречение, което ви написах.
Лихвите, също по съдебен ред, като текста за тях трябва да е вписан в решението на съда, но след като вие сте поискали от съда да присъди и лихвите.
#4 | 27.11.2018, 19:49
Публикации: 12 / 1
Обикновено осъществяват проверката в 2-вуседмичен срок.
Да, не могат да задължат работодателя да ви плати, за това ви препоръчвам да си търсите правата по съдебен ред.
И аз не знам колко полезно може да ви е, защото е доста специализиран юридически текст, но се отнася точно до горното изречение, което ви написах.
Лихвите, също по съдебен ред, като текста за тях трябва да е вписан в решението на съда, но след като вие сте поискали от съда да присъди и лихвите.
Благодаря Ви за отговорите!
Необходимо ли е след многобройни разговори по телефона, да изпратя до фирмата официален имейл/писмо за доброволно плащане в определен разумен от мен срок и задължително ли е да изисквам ведомост за неизплатени заплати от работодателя, за да заведа дело?
#5 | 27.11.2018, 20:03
Публикации: 1302 / 183
Не е нужно вие да определяте срок, сроковете са си фиксирани в КТ.
Не ви препоръчвам да изпращате мейл, а класическо писмо на лист хартия с обратна разписка и на разписката да напишете какво изпращате, защото тя ще ви е като документ "входяща поща", с който документ можете да докажете при едно евентуално дело, че сте бил/а коректн/а.
Вие няма как да изисквате ведомост, но можете да си изискате фиш за заплата или копие от ведомост, на която евентуално не сте се подписали, че сте получили сумите.
Защото ако сте се подписали, какво доказвате?
Ако се стигне до съдебно дело вещото лице ще си изиска съответните документи по служебен ред.
Успех и късмет! :good:
#6 | 27.11.2018, 20:19
Публикации: 4367 / 719
...и на разписката да напишете какво изпращате...

Това предложение често го срещам, но и да не съм написал нищо, като получа обратната разписка мога да си допиша каквото искам върху нея. Има малка вероятност при получаването й получателят да я преснеме, но наистина е малка вероятността, Може би изпращането с куриер е по-добре, така не може да се подправи, ако е напечатано в бележките или е с някаква опция за удостоверяване на съдържанието?

Иначе, какъв е срокът за изплащане на октомврийските заплати? Ноември още не е изтекъл, да не се окаже, че предприетите действия са прибързани?

#7 | 27.11.2018, 20:38
Публикации: 12 / 1
Това предложение често го срещам, но и да не съм написал нищо, като получа обратната разписка мога да си допиша каквото искам върху нея. Има малка вероятност при получаването й получателят да я преснеме, но наистина е малка вероятността, Може би изпращането с куриер е по-добре, така не може да се подправи, ако е напечатано в бележките или е с някаква опция за удостоверяване на съдържанието?

Иначе, какъв е срокът за изплащане на октомврийските заплати? Ноември още не е изтекъл, да не се окаже, че предприетите действия са прибързани?

В трудовият ми договор не е описано как и кога се изплащат работните заплати. До момента никога не съм получавала навреме работната си заплата. По принцип политиката на фирмата е да плаща аванс и заплата.
#8 | 27.11.2018, 21:01
Публикации: 1302 / 183
...лоша работа... би трябвало, но това няма да го коментираме...
С тази политика фирмата определено ще си има неприятности.
А с ПВТР и ВПРЗ запознаваха ли ви?
#9 | 27.11.2018, 22:19
Публикации: 12 / 1
...лоша работа... би трябвало, но това няма да го коментираме...
С тази политика фирмата определено ще си има неприятности.
А с ПВТР и ВПРЗ запознаваха ли ви?

Не, не са ме запознавали, защото нямат. Разполагат само с инструктажни книги, в които се подписвахме по задължение
#10 | 27.11.2018, 22:39
Публикации: 12 / 1
...лоша работа... би трябвало, но това няма да го коментираме...
С тази политика фирмата определено ще си има неприятности.
А с ПВТР и ВПРЗ запознаваха ли ви?

Относно ВПРЗ, забравих да уточня, че никога не е ставало въпрос във фирмата!
#11 | 27.11.2018, 22:57
Публикации: 9299 / 1558
Относно ВПРЗ, забравих да уточня, че никога не е ставало въпрос във фирмата!

От опит: 99%сигурно е, че имат такива правила. Много вероятно е, при подписване на трудовия договор да сте подписали и куп други неща, вкл. че сте запознати с редица правилници.
Не, че оправдавам бившия Ви работодател.

По принцип : неплатените заплати и обезщетения се търсят чрез съда
#12 | 27.11.2018, 23:13
Публикации: 12 / 1
От опит: 99%сигурно е, че имат такива правила. Много вероятно е, при подписване на трудовия договор да сте подписали и куп други неща, вкл. че сте запознати с редица правилници.
Не, че оправдавам бившия Ви работодател.

По принцип : неплатените заплати и обезщетения се търсят чрез съда

Единственият официален документ, който подписах при постъпване на работа беше трудовият ми договор. Твърдя го със сигурност, защото последващо мое задължение беше да отговарям за трудовите досиета на работниците във фирмата. При постъпването ми на работа във фирмата повечето от досиетата на работниците не бяха пълни (липсваха длъжностни характеристики, съгласие за съхранение на трудова книжа и други документи). За две години през ръцете ми не е минал документ за ВПРЗ във фирмата.
#13 | 27.11.2018, 23:16
Публикации: 12 / 1
След като неизплатените заплати обезщетения се търсят по съдебен ред, каква е ролята на жалбата, която подадох в Инспекцията на труда?
#14 | 28.11.2018, 00:31
Публикации: 9299 / 1558
След като неизплатените заплати обезщетения се търсят по съдебен ред, каква е ролята на жалбата, която подадох в Инспекцията на труда?
Никаква. Или почти никаква.
Дори се учудвам, че са Ви обърнали внимание. Обикновено отказват каквато и да е защита след прекратяване на трудовия договор.
#15 | 28.11.2018, 09:36
Публикации: 12 / 1
Никаква. Или почти никаква.
Дори се учудвам, че са Ви обърнали внимание. Обикновено отказват каквато и да е защита след прекратяване на трудовия договор.

А искането за издаване на изпълнителен лист се подава в районния съд ли? И това ли е първата стъпка след като Инспекцията по труда нямат проля, а трябва да предприема други мерки?
#16 | 28.11.2018, 10:06
Публикации: 12 / 1
Интересното е, че сега ми звънна проверяващ от Инспекцията по труда. Жената беше доста любезна, искаше още малко информация за фирмата, но когато я попитах какво следва и какво ще стане - каза, че не може да коментира. Не очаквах толкова бързо да се свържат с мен.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група