Наем/авансов данък

02.03.2012, 14:31 9785 7

02.03.2012, 14:31
Публикации: 14 / 0
Здравейте,

ООД плаща неам на Църковно настоятелство-рег.вероизповедание-Българска православна църква. Попада ли ООД-то под разпоредбите на ЗДДФЛ по отношение на авансовото удържане на 10 % данък от дохода от наем. Срещам мнения за/против с различни доводи. По-рано писах тук във този форум и получих отговор, че не е необходимо ООД-то да удържа авансов данък при изплащане на дохода от наем.  Днес гледах рубриката на НАП-често задавани въпроси по отношение на тази тема и как започва тя...."

Често задавани въпроси, свързани с определянето и внасянето на авансовия данък върху изплатени на физически лица доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, когато платци на тези доходи са предприятия или самоосигуряващи се лица. "

Което само по себе си дава отговор на въпроса ми, но има ли някъде в морето от нормативи текст или указание от отговорен източник, където да е написано 1/1.

Благодаря Ви предварително!

Светослав Димитров

#1 | 02.03.2012, 14:50
МамаБожка
колега, църковното настоятелство физическо лице ли е? предполагам - не
какви противоречиви отговори сте срещнали в тази връзка?
#2 | 02.03.2012, 15:13
Публикации: 14 / 0
Мои колеги, удържат авансов данък плащайки си наем на друга фирма. Колегите не съм сигурен каква юристдикция имат, но когато съм коментирал въпроса са ми отговаряли, че разпоредбите на чл.44 ли беше или 45 от ЗДДФЛ не правят разлика относно платеца на дохода от наем САМО различават лицето-получател на дохода от наем. Така е наисина. Затова искам да видя някъде черно на бяло разяснение от НАП или подобен документ. Иначе на въпроса...църквата не е физическо лице.
#3 | 02.03.2012, 16:33
Публикации: 6403 / 1130
Самият факт, че удръжки от наемателя при авансовото облагане на доходите от наем е третирано само в ЗДДФЛ, означава, че освен изрично посочените в този закон обстоятелства (наемател ЮЛ и наемодател ФЛ) всички останали наемодатели, които дължат авансови вноски, сами обслужнат това си задължение.
#4 | 02.03.2012, 17:12
Публикации: 1230 / 73
И аз да питам във връзка с наемите и данъка.Клиентът ми е под наем в помещение на Ет.собственост.За пърни път ще удържаме данък по новия начин.Ет.собственост ще ни издават фактура за платения наем и ме питат мен,дали във фактурата трябва да се напише удържания ДОД.Примерно наем 300лв.-удържан данък 30 лв.Сума за плащане 270лв,защото в договора пишело Месечен наем 300лв..Питат ,ама аз като не знам.Та сега питам вас.
#5 | 02.03.2012, 18:03
МамаБожка
Мои колеги, удържат авансов данък плащайки си наем на друга фирма. Колегите не съм сигурен каква юристдикция имат, но когато съм коментирал въпроса са ми отговаряли, че разпоредбите на чл.44 ли беше или 45 от ЗДДФЛ не правят разлика относно платеца на дохода от наем САМО различават лицето-получател на дохода от наем. Така е наисина. Затова искам да видя някъде черно на бяло разяснение от НАП или подобен документ. Иначе на въпроса...църквата не е физическо лице.

Колега, не ви е необходимо разяснение от НАП, а ви е необходим прочит на ЗДДФЛ  Чл. 44. Ако вашите колеги удържат въпросния авансов данък на ЮЛ, то те това са го направили неправомерно. Декларирането на наема и удръжките по него, касаят само ФЛ. За това се наложи въпросната промяна в ЗДДФЛ, защото отдалите под наем никъде не декларираха това обстоятелство и държавата реши да въдвори ред :(
#6 | 02.03.2012, 18:10
МамаБожка
И аз да питам във връзка с наемите и данъка.Клиентът ми е под наем в помещение на Ет.собственост.За пърни път ще удържаме данък по новия начин.Ет.собственост ще ни издават фактура за платения наем и ме питат мен,дали във фактурата трябва да се напише удържания ДОД.Примерно наем 300лв.-удържан данък 30 лв.Сума за плащане 270лв,защото в договора пишело Месечен наем 300лв..Питат ,ама аз като не знам.Та сега питам вас.


Наемите, които се плащат за помещения обща етажна собственост през 2012 г. се облагат с окончателен данък. Не се издават сметки, а се плаща данък върху цялата платена сума 10%, като срока за плащането е до края на месеца, следващ месеца, през който е изплатен дохода.

Вижте чл. 38, чл. 46 и чл. 65 от ЗДДФЛ

Според мен не би трябвало да се включва и в сметката по чл. 73, тъй като няма персонализиран получател.
#7 | 05.03.2012, 11:08
Публикации: 14 / 0
Благодаря Ви за отговорите, това е и моето мнение ....,че авансовия данък се удържа при наличие на наемодател физическо лице. Спорна работа колеги!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група