Осигуряване при майчинство на СОЛ работещ на трудов договор

08.01.2019, 14:42 5341 19

08.01.2019, 14:42
Публикации: 27 / 0
Здравейте,
Имам нужда от съдействие. Имам ЕООД, осигурявам се в/у МЗ и няма други лица в нея, нямам доходи там.
Работя на ТД в компания. Ще излизам в майчинство. Проблема-как да извършвам дейност във фирмата, която е работеща и да съм по майчинство?
ОТ НАП и НОИ казаха да назнача прокурист. Ако фирмата имаше оборотни ср-ва - можеше, но да осигуря прокурист в/у 1299 лв и да внасям 450 лв грубо ОВ , ще фалирам фирмата. Месечния ми оборот е 900 лв. Няма да прекъсвам дейност!
Какво решение има?
Мога ли да назнача пенсионер майка ми и да внасям по-малко ОВ и да не й плащам доход? Доколкото прочетох няма да стане, защото вида договор предполага и всички ОВ в/у МОД за дейност
Или друго- все някакъв изход трябва да има!
#1 | 08.01.2019, 14:45
Публикации: 11932 / 2174
Направете майка си съдружник и управител / заедно и поотделно / във фирмата. Като пенсионер ще плаща само здравно осигуряване и ще бъде самоосигуряващо се лице. Няма да се налага да назначавате прокурист или да прекъсвате дейността на фирмата.
#2 | 08.01.2019, 14:50
Публикации: 27 / 0
Т.е. за Вашето предложение - мога ли да я назнача само Управител за периода на майчинство, а не да пререгистрирам ф-та в ООД?
Проблема е, че тя е зле здравословно и доста възрастна, ако нещо се случи с нея трябва  да правя пререгистрации на фирмата после обратно в ЕООД ?
Мерси!
#3 | 08.01.2019, 15:02
Публикации: 11932 / 2174
Т.е. за Вашето предложение - мога ли да я назнача само Управител за периода на майчинство, а не да пререгистрирам ф-та в ООД?

За да имате полза от обстоятелството, че е пенсионер следва да стане СОЛ и съответно фирмата ООД. Назначаването и за управител на ТД или ДУК ще е равносилно като осигуровки на това на прокурист. А промяната на ООД/ЕООД не е толкова скъпоструваща процедура.  :smile1:
#4 | 08.01.2019, 15:26
Публикации: 27 / 0
благодаря!
и последен въпрос-ако назнача съпруга за прокурист мога ли само да го осигурявам , но да не му изплащам доход, т.е тези 450 лв за негови ОВ да са в негова полза за пенсия някой ден?
#5 | 08.01.2019, 15:36
Публикации: 9297 / 1557
Има и един друг вариант: До края на януари /или когато там е срока, че не помня/ подавате ОКД5 за самоосигуряване без ОЗМ. Така ще си получаавте майчинството по трудовия договор и ще си работите във Вашата фирма.
Е, като СОЛ няма да имате право на майчинство и ще трябва да си внасяте осигуровки през цялото време. Ако в момента на настъпване на осиг.риск като СОЛ не се осигурявате за ОЗМ, не мога да кажа дали при изчисляването на майчинството ще се вземе предвид осиг.доход от периода когато сте били СОМ с ОЗМ .
Този метод е добър, ако излезете в майчинство към края на годината и спрете ОЗМ-то в началото на следващата.
#6 | 08.01.2019, 15:39
Публикации: 11932 / 2174
Най-добре си направете един възмезден договор . Не е задължително възнаграждението да е МОД. Може да е и МРЗ. Така е най-чисто и да не се възприеме като избягване на данъчното облагане / чл.16 ЗКПО / - още повече, че сте и свързани лица. Иначе определено съпругът Ви ще има полза от това осигуряване при пенсиониране.
#7 | 08.01.2019, 15:40
Публикации: 9297 / 1557
благодаря!
и последен въпрос-ако назнача съпруга за прокурист мога ли само да го осигурявам , но да не му изплащам доход, т.е тези 450 лв за негови ОВ да са в негова полза за пенсия някой ден?

Можете да му плащате по-малка сума /например 1 лев, 10 лв.../ колкото да не е без нищо, но трябва да го осигурявате на минимума. неприятното е, че сте свързани лица и всяко отклонение от пазарната стойност на сделката подлежи на данъчно регулиране /прословутия чл.16 от ЗКПО/

ПП Няма да трия написаното, въпреки, че повтаря горния отговор.
#8 | 08.01.2019, 15:45
Публикации: 27 / 0
Това бе първото, което днес попитах НАП, но те казаха, че ако се промени вида на осигуряването т.е мина на ниския процент, то това не променя обстоятелството,че фирмата ще си е действаща и ще извършвам дейност там. Аз и без друго не държа да си тегля майчинство и болнични през ЕООД.  Как смятате - да се обадя ли пак на НАП - служителката се консултира с някой и след това ми върна отговор, което значи, че не бе сигурна! За мен е важно да тегля майчинството там, където съм на ТД при добра заплата
#9 | 08.01.2019, 15:51
Публикации: 27 / 0
Най-добре си направете един възмезден договор . Не е задължително възнаграждението да е МОД. Може да е и МРЗ. Така е най-чисто и да не се възприеме като избягване на данъчното облагане / чл.16 ЗКПО / - още повече, че сте и свързани лица. Иначе определено съпругът Ви ще има полза от това осигуряване при пенсиониране.
Да Ви разбирам ,че предлагате да сключа с приятеля ми / не ми е съпруг/  възмезден договор примерно поне за 560 лв  месечно, но договор за какво и той какви ОВ предполага?
И съгл. този договор той да упражнява дейността във фирмата за тези година и половина?
#10 | 08.01.2019, 15:56
Публикации: 11932 / 2174
Нали Вие самата питате дали можете да назначите съпруга си за прокурист ? Говорим за прокурист. Осигурявате го на МОД, но заплатата му може и да е МРЗ. Между другото има доста теми за прокуриста в ООД/ЕООД и той се назначава след 410 ден. Има примери и за това, че НОИ е изисквало да има такъв и преди 410 ден, което принципно не е правилно.
Бих Ви посъветвала да се обърнете към счетоводител на място и да вземете принципно и информирано решение с най-малко рискове за Вас. Аз лично бих направила ООД и овластила за управител другия съдружник дори и да не става дума за пенсионер. Осигуряването на СОЛ е най-икономичният вариант от финансова гледна точка.
#11 | 08.01.2019, 16:01
Публикации: 9297 / 1557
Eто няколко извадки от КСО:
Чл. 4. (1) Задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица по този кодекс са:....
7. управителите и прокуристите на търговски дружества, на еднолични търговци, на техните клонове....

чл.6 (2) Доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени или неначислените, и други доходи от трудова дейност. Със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване се определят:...
3. основните икономически дейности и квалификационни групи професии, за които се въвежда минимален месечен размер на осигурителния доход за календарната година по дейности и групи професии, както и минималния осигурителен доход за тях.
(3) Осигурителните вноски за работниците и служителите и за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 7 и 8 се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по ал. 2, т. 3,....


Вариантът за съдружник - СОЛ наистина е по-икономичен.
#12 | 08.01.2019, 16:01
Публикации: 27 / 0
Благодаря за компетентните мнения,  задължена с по едно!
#13 | 04.09.2019, 18:22
Публикации: 29 / 0
Здравейте.Използвам вече отворена тема за да задам своя въпрос,който е свързан със СОЛ и майчинство.Фирмата спира изцяло дейност понеже СОЛ е собственик на ЕООД с личен труд и няма назначен друг човек.Въпросът ми е ще има ли право на майчинство ,ако не назначи прокурист?Понеже изглежда безмислено щом няма приход ,а и ще прави излишни разходи, ако назначи някой.Четох и търсих ,но се притеснявам да не се е променило нещо последните години.Предварително благодаря !
#14 | 05.09.2019, 13:09
Публикации: 29 / 0
Наистина ли никой не е имал подобен случай? :noexpression:
#15 | 05.09.2019, 16:11
Публикации: 2966 / 392
Лицето ще прекъсне ли дейност като СОЛ? Ще ползва ли майчинство и през фирмата си?
При всяко положение, ако няма да има дейност, а само ще разписва годишни отчети/декларация за неактивност, аз не бих се занимавала с прокуристи и т.н.
#16 | 05.09.2019, 16:36
Публикации: 29 / 0
Pupeshche много благодаря,вече реших ,че задавам много глупав въпрос.Реално няма да има никакъв приход защото няма назначен никой за да работи ,и да - СОЛ ще излезе по майчинство и отглеждане на дете .Затова се чудя дали няма да и направят проблем за обезщетенията .А назначаването на прокурист означава разходи ,включително и дори и с минимална такса фактури за счетоводство .
#17 | 05.09.2019, 16:45
Публикации: 2966 / 392
СОЛ ще излезе по майчинство и отглеждане на дете - това през фирмата. Защото темата е за работещ на ТД и затова уточнявам.
#18 | 05.09.2019, 17:00
Публикации: 29 / 0
Не ,СОЛ не е на ТД другаде.СОЛ с полагане на личен труд е .И предстои излизане по майчинство през фирмата.Извинявам се ,че използвах тази тема за да не отварям нова :blush:
Значи разбирам ,че няма нужда от прокурист при това положение щом реално няма да има никакъв приход. :smile1:
#19 | 09.09.2019, 11:36
Публикации: 2966 / 392
Щом няма да има дейност. Това, че няма приход, не значи, че няма дейност :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група