Осчетоводяване продажба на билети за градски транспорт

06.02.2019, 08:04 1581 8
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

06.02.2019, 08:04
Публикации: 10 / 0
Фирма продаваща хранителни продукти, продава и билети за градски транспорт. Имаме фактура за закупените билети с отстъпка и начислен ДДС. Трябва ли да издаваме касова бележка за продадените билети и правилно ли е да бъдат заведени в сметка Стоки? Кои нормативни документи регулират тези продажби? Благодаря на отзовалите се!
#1 | 06.02.2019, 08:49
Публикации: 9301 / 1583
Имаме фактура за закупените билети с отстъпка и начислен ДДС. Трябва ли да издаваме касова бележка за продадените билети и правилно ли е да бъдат заведени в сметка Стоки? Кои нормативни документи регулират тези продажби?

Вижте информативно този линк - може да Ви е полезен. Ако не бяхте купили билетите с фактура бих се замислила за касовата бележка, но сега мисля, че да - трябва да издадете такава и да заведете билетите в 304.
#3 | 06.02.2019, 09:27
Публикации: 216 / 19
Както пише в статиите:

Изключение от новото правило за издаване на касови бележки при продажба на билети се прави в случаите, когато става въпрос за продажба на билети, карти, абонаментни карти за превоз на пътници, когато издаването им е задължително съгласно нормативен акт, както и при продажбата на билети, фишове, талони и други удостоверителни знаци за участие в хазартни игри.

по скоро си мисля, че ще попаднете в изключението, само разберете на какво основание и в кои нормативен акт са ги описали.
за софия е НАРЕДБА за реда и условията за пътуване с обществения градски транспорт на територията на Столична община.

Ако не издавате касов бон, все пак трябва да си следите продажбите и да ги отичитате по някакъв начин.
#4 | 06.02.2019, 09:44
Публикации: 9301 / 1583
"...билети, карти, абонаментни карти за превоз на пътници, когато издаването им е задължително съгласно нормативен акт"

Замислих се и аз над този текст, но пък какъв нормативен акт ще задължава един магазин да продава непременно билети ? Ако беше,  да речем , театър задължително при плащане следва да издадат билет за постановката...Просто си разсъждавам...
#5 | 06.02.2019, 10:02
Публикации: 216 / 19
Ако не се бъркам, наскоро НАП запечата автобус за неиздаване на касови бележки :)

Аз го разбирам така: ти продаваш билети, които са задължително издадени съгласно нормативен акт, а не че се задължава продавача/търговеца да ги издава или продава.

Ако е ще е по лесно за отчитането им с касови бележки, не пречи да си издават.
 
#6 | 06.02.2019, 10:51
Публикации: 250 / 28
http://nap.bg/news?id=2608

Наредба Н-18 
Чл. 4. (Доп. - ДВ, бр. 40 от 2013 г., в сила от 30.04.2013 г.) Не е задължено да регистрира извършваните от него продажби в търговски обект чрез ФУ/ИАСУТД лице, което извършва следните дейности:
3. (изм. - ДВ, бр. 49 от 2010 г., в сила от 29.06.2010 г., изм. - ДВ, бр. 44 от 2015 г., доп. - ДВ, бр. 54 от 2015 г.) продажби на билети, карти, абонаментни карти за превоз на пътници, когато издаването им е задължително съгласно нормативен акт, талони за паркиране в зоните за платено паркиране по смисъла на чл. 99, ал. 1 от Закона за движението по пътищата, и на билети, фишове, талони и други удостоверителни знаци за участие в хазартни игри по смисъла на Закона за хазарта, които съдържат трайно вписана при отпечатването номинална стойност и най-малко два защитни елемента върху хартията и/или при печата и са отпечатани по реда на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа, приета с Постановление № 289 на Министерския съвет от 1994 г. (обн., ДВ, бр. 101 от 1994 г.; изм. и доп., бр. 38 от 1995 г.; изм., бр. 73 от 1998 г., бр. 8 от 2001 г.; изм. и доп., бр. 54 от 2008 г., бр. 22 от 2011 г.); изискването за трайно вписана при отпечатването номинална стойност не се отнася за бланкови билети за превоз на пътници, които се издават на химизирана хартия най-малко в два екземпляра - един за клиента и втори за лицето по чл. 3;
.....
Чл. 39а. (Нов - ДВ, бр. 49 от 2010 г., в сила от 29.06.2010 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 44 от 2015 г.) Лицата, извършващи продажби съгласно чл. 4, т. 3, водят книга (регистър) за дневните продажби. Книгата (регистърът) съдържа вид и брой на продадените ценни книжа по чл. 4, т. 3, начален и краен номер от съответния вид, по номинали и общ оборот за деня.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 48 от 2011 г., в сила от 24.06.2011 г.) Лицето по ал. 1 съхранява в търговския обект книгата (регистърът) по ал. 1 и копие от документ за получените ценни книжа, издаден по реда на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа.

       Вариант 1.   Ако билетите не съдържат трайно вписана при отпечатването номинална стойност и най-малко два защитни елемента върху хартията и/или при печата, както и да са отпечатани по реда на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа, за продажбите трябва да се издава фискален бон на касовия апарат.

       Вариант 2.   Ако съдържат гореспоменатите реквизити, не се издава касов бон, а се води регистър по Чл. 39а.
#7 | 06.02.2019, 12:03
Публикации: 9301 / 1583
Чл. 4. (Доп. - ДВ, бр. 40 от 2013 г., в сила от 30.04.2013 г.) Не е задължено да регистрира извършваните от него продажби в търговски обект чрез ФУ/ИАСУТД лице, което извършва следните дейности:
3. (изм. - ДВ, бр. 49 от 2010 г., в сила от 29.06.2010 г., изм. - ДВ, бр. 44 от 2015 г., доп. - ДВ, бр. 54 от 2015 г.) продажби на билети, карти, абонаментни карти за превоз на пътници, когато издаването им е задължително съгласно нормативен акт, талони за паркиране в зоните за платено паркиране по смисъла на чл. 99, ал. 1 от Закона за движението по пътищата, и на билети, фишове, талони и други удостоверителни знаци за участие в хазартни игри по смисъла на Закона за хазарта...

Не знам това изброяване на определени дейности дали се отнася за всеки, взел билети за продажба...
#8 | 06.02.2019, 16:17
Публикации: 250 / 28
Не знам това изброяване на определени дейности дали се отнася за всеки, взел билети за продажба...

Не виждам ограничение за продаващите билети, а за самите билети.

       Към nina.1956:
Това е комисионна сделка /чл.348 и следващи от ТЗ/, продажбите трябва да се отчитат на касовия апарат, но в отделен департамент и накрая да се приспаднат от крайния оборот.
Потърсете в интернет има доста статии за отчитане на комисионните сделки.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове