Назначаване на студенти на договор по чл.114 от КТ

24.02.2019, 15:38 9832 10

24.02.2019, 15:38
Публикации: 18 / 0
Здравейте,

трябва да назнача трима студенти (редовно обучение) на трудов договор, като сметнах,че е най-удачно да ги назнача по чл.114, понеже те реално ще работят определени дни и часове от седмицата.

Имам няколко въпроса към по-опитните с подобни договори колеги:
1. С този договор на студентите ще им се води ли трудов и осигурителен стаж, т.е. трябва ли да обявят в университета, че работят, за да спрат да им внасят здравни осигуровки?
2.В трудовия договор какво вписвате срещу основно трудово възнаграждение, при условие, че броят работни дни е различен в отделните месеци?
3. Възможно ли е СИРВ при трудов договор по чл,114?
4. Този договор вписва ли се в трудовата книжка, или се издават УП-та?

#1 | 24.02.2019, 15:53
Публикации: 1302 / 183
1. Ще им се води, но ще е доста по-малко (предполагам) от цял месец и не мисля, че е редно да съобщават в университета, за да им спират здравното. По този въпос изчакайте мнението и на други колеги. Не може ли да са на ГД?
2. Може би вариантът за часово заплащане ще е най-коректен.
3. Нужно ли е, ще им правите ли график?
4. Защо да не се вписва? Не се правят вписвания по втори ТД и се издава УП-3, за да се докаже, че е имало такъв, но при основен защо да не се вписва?
#2 | 24.02.2019, 15:59
Публикации: 18 / 0
3. Нужно ли е, ще им правите ли график?
4. Защо да не се вписва? Не се правят вписвания по втори ТД и се издава УП-3, за да се докаже, че е имало такъв, но при основен защо да не се вписва?
[/quote]

Просто питам, защото не ми е ясно :blush: :smile1:
По въпрос 3> не знам как да го оформя коректно,понеже ще идват на работа в понеделник до обед, в сряда целия ден и в петък следобед, затова вариантът със СИРВ и чл.114 ми се видя най-удачен, но ако се сещате нещо по-добро, много ще се радвам да ми дадете идея :wink1:
#3 | 24.02.2019, 16:08
Публикации: 1302 / 183
Да, вписвате си го договора, попитайте ги преди това дали имат ТК, защото може и да имат. Ако нямат вие ще издадете като работодател.
(...и да ви почерпят, че им е сефте) :wink1:

Ами аз не бих правила график, просто бих издала една заповед за тримата, в която е описано как ще работят, но това при условие, че повтаряемостта ще е еднаква.
Пък ако се промени - втора заповед.
СИРВ е подходящо, ако се налага месечно изравняване, а те при всички случаи ще работят по-малко от нормативната продължителност на месеца.

Но изчакайте и други колеги да споделят опит.  :smile1:
#4 | 24.02.2019, 16:21
Публикации: 9297 / 1557
За обявяването в университета: според мен трябва да уведомят. Все пак през съответните месеци ще имат здравни осигуровки на друго основание.

Чудя се как точно ще трябва да се процедира, като ще имат ЗО само за определени дни и в Д1 ще има няколко дати на спиране и започване на осигуряване. Не ми се струва много логично през ден да студентите да ходят в канцеларията да подаван декларации, че работят или не работят по ТД
#5 | 24.02.2019, 16:30
Публикации: 1302 / 183
Така и не се регламентира законодателно тази процедура...
Моят отговор беше малко на база личен опит, но пък Хиксовете е права, че всеки университет си има някакви правила.
Дъщеря ми преди година беше в подобна заетост за няколко месеца, накарах я да се обади в канцеларията, за да не я обвинят в недобросъвестност, а от там й бяха отговорили, че нищо не трябва да прави, щом става дума само за няколко работни дни.

Ами да попитат и вашите бъдещи работници, пък ще споделите какво е станало.  :smile1:
#6 | 25.02.2019, 07:14
Публикации: 18 / 0
А колко отпуск им се полага при 3-часов работен ден?
 :blush:
#7 | 25.02.2019, 07:58
Публикации: 9297 / 1557
Ако работят всеки ден на 3 часа - 8 дни отпуск.
#8 | 25.02.2019, 12:07
Публикации: 1302 / 183
В допълнение на Хиксовете: обаче, след като изпълнят условието, даващо им право на отпуск. Що се отнася до обезщетението по чл. 224 от КТ при напускане ще им го начислите.  :smile1:
#9 | 18.09.2019, 15:25
Публикации: 109 / 2
За обявяването в университета: според мен трябва да уведомят. Все пак през съответните месеци ще имат здравни осигуровки на друго основание.

Чудя се как точно ще трябва да се процедира, като ще имат ЗО само за определени дни и в Д1 ще има няколко дати на спиране и започване на осигуряване. Не ми се струва много логично през ден да студентите да ходят в канцеларията да подаван декларации, че работят или не работят по ТД

Здравейте,
Да се консултирам и аз за редовен студент на трудов договор, чл. 68, ал. 1, т. 3 - по заместване, но на 4 часа /за разлика от титуляра, който е на 8 ч./, със заплата под минималната.
Задълженията за осигуровки и данък пропорционално наполовина ли ще са?
Трябва ли да декларира пред университета за здравните осигуровки?

Благодаря!
#10 | 18.09.2019, 16:27
Публикации: 9297 / 1557
Осигуровките са върху заплатата, но не по-малко от МОД според работното време (при 4-часов ТД - оловинаа на МОДа от таблицата. Данъкът е върху заплатата, намалена с личните осигуровки. Самата заплата може да е от 280 лв нагоре доколкото Ви душа иска.
Трябва да обяви в университета, че е здравноосигурен на друго основание
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група