Доход по извънтр.правоотношения на СОЛ и справка за окончателен ос.доход

30.04.2019, 12:03 3373 9

30.04.2019, 12:03
Публикации: 8 / 0
Собственик на ЕООД се самоосигурява на това основание през 2018 г. и няма облагаем доход като СОЛ, който да се посочи в колона 3 на Таблица 1 за окончателния размер на ос.доход за годината. През същата година лицето получава доход за няколко месеца по извънтрудово правоотношение и въпреки че декларира, че е СОЛ му удържат осиг.вноски и ДДФЛ, съответно му издават сл.бележки и подават Д1. Моля за помощ къде да отразя тези суми (в коя колона) в Таблиците за оконч.ос.доход към ГДД за 2018.
#1 | 30.04.2019, 13:09
Публикации: 2966 / 392
Това е трябвало да се оправя през годината, не сега. Редно е вие да си попълните коректно декларацията, а фирмата да си направи корекциите /което се съмнявам, че ще се случи/. Иначе можете да впишете цифрите в прил. 3 и не попълвате доходите в Т1 и Т2, но е много некоректно...
#2 | 30.04.2019, 13:14
Публикации: 11934 / 2174
Все си мисля за следващата година, когато подаването на справки по чл.73 ще "попълва" уж направо ГДД дали това няма да се случва автоматично и лицето ще трябва да си плати втори път едни недължимо внесени от фирмата осигуровки.То без материална "санкция" няма иначе да се оправи тази практика.
#3 | 30.04.2019, 13:35
Публикации: 2966 / 392
Аз не ги разбирам и тези колеги, които не си търсят информацията. Първият ми въпрос в тези ситуации е какъв е статуса на лицето... И после обяснявам, че на СОЛове бележки не издаваме :)))
#4 | 30.04.2019, 14:50
Публикации: 307 / 40
 Иначе можете да впишете цифрите в прил. 3 и не попълвате доходите в Т1 и Т2, но е много некоректно...

Предходни години съм подавала по този начин, без да включвам дохода в Т1 и Т2, а само в приложението. Друг вариант не виждам как може да стане. От служебните бележки нали се вижда, че осигуровките са внесени.
#5 | 30.04.2019, 14:54
Публикации: 11934 / 2174
Чисто математически осигуровките са внесени, но от законова гледна точка не е така. Внесени са и удържани от платеца на дохода, който е нямал това право.
Един такъв пример :
Да допуснем, че СОЛ се осигурява на 510 лв. месечно, а има единствен доход от граждански договор за 450. В този случай не би внасял върху 450 никакви осигуровки , защото вече се осигурява авансово върху 510. Чрез тези удръжки обаче се случва точно това - внасят се недължими суми и то от платеца, който няма такова право и задължение.

В момента обаче точно така се подава масово - този доход не се посочва в Т1/2 .
#6 | 30.04.2019, 15:12
Публикации: 2966 / 392
А, то това даже не ви е за първа година? Не ги оправяйте нещата, продължавайте така, пък НАП като ви проверят някой ден им обяснете, че така си го правите :)
#7 | 30.04.2019, 15:55
Публикации: 307 / 40
А, то това даже не ви е за първа година? Не ги оправяйте нещата, продължавайте така, пък НАП като ви проверят някой ден им обяснете, че така си го правите :)

Спор няма, че не е правилно да се попълва по този начин, но е единствен вариант в случая.
Така... Тя грешката не е в моя телевизор. НАП каква претенция ще имат към мен, като не аз съм внесла недължими осигуровки на СОЛ-а.  :smile1: В интерес на истината, колегите насреща съм ги уведомявала, но без резултат. Тази година обаче не съм попадала на такива бележки с удържани осигурителни вноски на СОЛ.

ПП: Pupeshche, да не сте данъчен под прикритие, че ми/ни/ се заканихте така? :wink1:
#8 | 30.04.2019, 17:53
Публикации: 8 / 0
Благодаря на всички за отговорите. Най-голямата беда е некомпетентността. Да декларираш в едни красиви декларации (образци по европроекти за заетост), че си СОЛ и те да попаднат в ръцете на бюджетни служители в едно школО, които не знаят какво е СОЛ - малшанс. За съжаление чак днес дойдоха при мен. Тази година ще ги държа изкъсо ;-)
#9 | 01.05.2019, 09:01
Публикации: 2966 / 392
Не съм данъчна. Просто се дразня на неща, които са прости, а стават сложни заради нежеланието на някои колеги да се образоват. После остава за нас да мислим кое и как да оправяме, все едно ни е малко другата работа.
В допълнение, НАП има всичките претенции към СОЛа, защото задължението за внасяне на осигуровките е негово. Дали това някога ще се случи е съвсем отделен въпрос.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група