Без здравни вноски на лица от трети страни ?

10.06.2019, 15:15 1310 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

10.06.2019, 15:15
Публикации: 52 / 0
Здравейте , имаме служители от трети страни, назначени на трудов договор във фирмата , дейността на фирмата е на територията на България. Срока на пребиваване на тези служители тук е 90 дена. Следва ли да не им се удържат суми за здравно осигуряване, защото те са извън системата на здравната система у нас ? Мисля , че няма логика след като са назначени на трудов договор да не им се внасят здравни осигур. вноски. Моля да дискутираме ако за вас темата представлява интерес.
Благодаря.
#1 | 10.06.2019, 17:15
Публикации: 45 / 4
Защо не питате Агенцията по заетостта след като им е дала достъп до пазара на труда?
#2 | 11.06.2019, 13:45
Публикации: 2361 / 250
Трудовият договор не е важен в случая. Изяснете какъв статус имат. Вижте си ЗЗО.
#3 | 12.06.2019, 20:20
Публикации: 52 / 0
Трудовият договор не е важен в случая. Изяснете какъв статус имат. Вижте си ЗЗО.
Статута им е ясен - временно пребиваване - до 3 месеца , а в случая е важен трудовият договор, т.е. как ги назначаваме - защото дължим всички осиг. вноски.
#4 | 13.06.2019, 05:21
Публикации: 45 / 4
Статута им е ясен - временно пребиваване - до 3 месеца , а в случая е важен трудовият договор, т.е. как ги назначаваме - защото дължим всички осиг. вноски.
  Такъв статут не съществува.
  Чужденците да могат пребивават :
    • краткосрочно – до 3 месеца ;
    • продължително – с разрешен срок до 1 година;
    • дългосрочно – с разрешен първоначален срок 5 години;
    • постоянно – с разрешен неопределен срок.
Трудовият договор не е важен. Важен е чл.33 от ЗЗО. Съществуват и изключение от правилото за необхванатите чужденци от здравнтото осигуравяна на НЗОК.
 Но при така зададен въпрос и липса на информация и отговорът е адекватен.
 Не напразно написах да попитате АЗ, която е направила регистрацията на лицата.
#5 | 13.06.2019, 08:12
Публикации: 52 / 0
Благодаря на всички, казуса е разяснен- т,е, параграф 22 , дължим си всички осигуровки
нищо , че здравни права няма да се ползват от граждани от трети страни с пребиваване до 3 месеца. Всяка Агенция си има своя теория.   
#6 | 13.06.2019, 12:21
Публикации: 1 / 0
Чл. 33. (1) (Предишен текст на чл. 33, изм. - ДВ, бр. 95 от 2006 г., в сила от деня на влизане в сила на Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз) Задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса са
1. всички български граждани, които не са граждани и на друга държава;
2. българските граждани, които са граждани и на друга държава и постоянно живеят на територията на Република България;
3. (изм. - ДВ, бр. 18 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.; доп. бр. 9 от 2011 г.) чуждите граждани или лицата без гражданство, на които е разрешено дългосрочно или постоянно пребиваване в Република България, освен ако е предвидено друго в международен договор, по който Република България е страна;



#7 | 13.06.2019, 12:37
Публикации: 2361 / 250
В Агенцията могат да ви кажат всякакви глупости. Уточнявате статута на лицата, включително и дали имат такъв на бежанец. Оттам - има ЗЗО, следвате него.
#8 | 13.06.2019, 13:19
Публикации: 9001 / 1514
Благодаря на всички, казуса е разяснен- т,е, параграф 22

Този "параграф" явно не е от ЗЗО ... :smile1:
#9 | 24.09.2019, 17:02
Публикации: 52 / 0
Този "параграф" явно не е от ЗЗО ... :smile1:
Не е, вярно... но ситуацията е парадоксална.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове