Назначаване на непълнолетен навършил 16 години

13.08.2019, 14:00 1965 25
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

13.08.2019, 14:00
Публикации: 347 / 15
Колеги имам въпрос към тези, които са се сбъсквали с подобен казус.

При назначаване на непълнолетен /след разрешение от ИТ разбира се/, съгл. чл. 305, ал. 3  Работнотовреме на работниците и служителите, ненавършили 18 години, е 35 часа седмично и 7 часа дневно при петдневна работна седмица.

Въпроса ми е осигуровките върху 7 часа ли ще бъдат или върху 8 часа, за един работен ден?
#1 | 13.08.2019, 14:11
Публикации: 9140 / 1553
#2 | 13.08.2019, 14:44
Публикации: 347 / 15
А ако работи 2 или 3 от тези 7 часа, какви ще бъдат осигуровките?
#3 | 13.08.2019, 14:52
Публикации: 9140 / 1553
https://www.kik-info.com/forum/index.php?topic=10041.0

Виж отговора на alfa в темата.
Пропорционално МОД /7*2 / примерно при 2 часа / .
#4 | 13.08.2019, 15:00
Публикации: 347 / 15
При непълнолетните не е точно така /поне аз така смятам/.
Може ли да ми посочите нормативен документ, в който да има разяснение за подобен случай с непълнолетни.
#5 | 13.08.2019, 15:03
Публикации: 347 / 15
Ако законоустановеното работно време за длъжността е 8 ч. и МОП е 560 лв. Как стои въпроса за осигуряването на 1 час примерно при непълнолетен?
#6 | 13.08.2019, 15:10
Публикации: 9140 / 1553
При непълнолетните не е точно така /поне аз така смятам/.

Ако намерите нормативно основание и различен отговор ще помоля да споделите. В линка , който постнах примерът е за мед. лаборант и изчисляването на МОД е точно такова. За непълнолетните не съм срещала специално нещо по въпроса.
#7 | 13.08.2019, 15:19
Публикации: 347 / 15
Благодаря, ще продължа да търся.
#8 | 14.08.2019, 09:40
Публикации: 9140 / 1553
Направих проба в ТРЗ програмата си. Въведох наето лице под 18 г. на 2 часа. Изчисли ми осигурителния доход , както по-горе посочих от линка : МОД/7*2 .

с конкретни цифри - 560/7*2=160
#9 | 15.08.2019, 11:36
Публикации: 347 / 15
Моята ТРЗ програма по друг начин пресмята.
МОД 560,00 лв.  или /560/8*7=490 лв./ т.е. за 2 ч. 140 лв.
Имам и отговор от ТРЗ специалист с 20 години трудов стаж в одиторска фирма.
На кого да вярвам???
#10 | 15.08.2019, 12:23
Публикации: 9140 / 1553
Аз мисля, че трябва да се прави разлика между намалено работно време 7 часа и законоустановено работно време 7 часа. В конкретния случай имаме законоустановено време 7 часа - т.е. непълнолетните не могат да работят 8, а 7 часа и това е за тях работния ден. За този работен ден имаме МОД 560. Начинът на изчисление , при който делите на 8 и умножавате по 7 е за намалено работно време, а не за законоустановено.
#11 | 15.08.2019, 12:30
Публикации: 347 / 15
В случая имаме намалено работно време Чл. 137. (1) (Предишен текст на чл. 137 - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Намалено работно време се установява за:
т. 2. (доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) работници или служители, ненавършили 18 години
Този член и алинея са цитирали ИТ в разрешителното за работа.
#12 | 15.08.2019, 12:32
Публикации: 9140 / 1553
Вероятно не се изразих правилно. То, че е намалено - намалено е. Обаче намалено с нормативен акт, а не по силата на договорено по силата на ТД.
#13 | 15.08.2019, 12:38
Публикации: 1292 / 173
Mariana,
в подкрепа на Делфинчето ще добавя още нещо с уговорката, че стажът ми в областта на ЧР е над 35 г.
Няма изричен запис в нормативните документи, че при непълнолетните почасовото изчисляване трябва да е на база 7 ч., но преди доста години беше отпечатана една доста дебела книга, която се наричаше "Въпроси и отговори по КТ", авторите бяха все светила.
Там аргументът беше, че законът дава право на непълнолетните да работят по-малко с цел превенция на здравето и други основателни причини, но това не означава, че трябва да им се заплаща по-малко.
Логиката е същата като заплащането на нощния труд, заплаща се допълнително заради неудобството от промяната на режима за труд и почивка, същата е като задължението, ако си трудоустроила работник на по-ниско платена длъжност да му доплащаш разликата до по-високата заплата.
И при всички случаи, ако ИТ ти направи проверка и установи, че си платила повече няма да ти напише предписание, но ако си платила по-малко със сигурност ще ти разпореди да доплатиш.
Ако искаш все пак да го имаш черно на бяло винаги препоръчвам да си пуснеш едно писмено запитване до министерството с копие до ИТ, да видим те какво ще кажат.
След това можеш да споделиш.  :smile1:
#14 | 15.08.2019, 13:44
Публикации: 347 / 15
Не е въпроса за плащането на повече или по-малко.
Търся законово основание, на което да се опра. Някакъв нормативен акт, или тълкувание от специалист по трудово право.
За съжаление само предполагаме.
#15 | 15.08.2019, 14:06
Публикации: 9140 / 1553
#16 | 15.08.2019, 14:19
Публикации: 9140 / 1553
https://www.omegasoft.bg/omeks2000/forum/aft/14945

КТ
чл.137

(4) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., предишна ал. 3 - ДВ, бр. 83 от 2005 г.) При намаляването на работното време по ал. 1 и 2 не се намаляват трудовото възнаграждение и другите права на работника или служителя по трудовото правоотношение.


#17 | 15.08.2019, 14:23
Публикации: 1292 / 173
Yes, yes, yes, yes...  ::)
Знаех си, че не може да не съм го запазила някъде!
Ето тук, Mariana, страницата е моя, аз я редактирам, буквално съм копирала текста от онези разяснения по КТ, за които писах по-горе.
Виж 3-ти абзац на 1-вия параграф.
Това е основанието, формулирано от светилата-автори на онова издание.
Дано този път успея да разсея съмненията ти. :smile1:
#18 | 15.08.2019, 15:04
Публикации: 347 / 15
 P.G.H.R. много благодаря!
Въпреки статията, съмненията остават! :)
#19 | 15.08.2019, 15:09
Публикации: 9140 / 1553
P.G.H.R. - че ,
сега ще си я запаметя страничката ти, че има много полезни неща.  :good:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове