Държавен служител и airbnb

31.08.2019, 10:09 2963 5

31.08.2019, 10:09
Публикации: 2 / 0
Здравейте, моля за съдействие относно следния проблем. Аз съм държавен служител, който притежава 2 апартамента / обезщетение от фирмата, строила на нашето място/.
Искам да ги давам за краткосрочно чрез Booking или Airbnb. Апартаментите са на мое име.
За целта се оказа, че трябва направя регистрация по ДДС като физическо лице. Обаче като тръгнах да я правя се оказа, че не можело държавен служител да се регистрира по ДДС.
Въпросът ми е, мога ли да регистрирам баща ми /например/, да скача с него договор да ме представлява пред сайтовете и така да успея да ползвам услугите им.
#1 | 31.08.2019, 14:44
Публикации: 4367 / 719
...се оказа, че не можело държавен служител да се регистрира по ДДС...
Това сигурно ли е, в някой закон ли го прочетохте?

В ЗДСл пише, че не може да се назначава за държавен служител лице, което "е едноличен търговец, неограничено отговорен съдружник в търговско дружество, управител, търговски пълномощник, търговски представител, прокурист, търговски посредник, ликвидатор или синдик, член на орган на управление или контрол на търговско дружество или кооперация", което е различно от регистрирано по ЗДДС физическо лице.

При диагонален сърч в ЗДДС също не намирам забрана.

И последно, за всеки случай, много хора, работещи в държавни структури мислят, че са държавни служители без да са, не сте от тях нали? :)
#2 | 31.08.2019, 17:18
Публикации: 147 / 41
Здравейте,

Мисля, че казусът е в дейността. Тази, която бихте искали да упражнявате е търговска. Тя не може да бъде приравнена на отдаването под наем за жилище от физическо лице.

Ако сте държавен служител, не би трябвало да я упражнявате под тази форма. Затова е желателно да прехвърлите правата по ползването на имотите на друго лице, което да ги управлява.

Приятна почивка.
#3 | 03.09.2019, 16:50
Публикации: 2 / 0
Благодаря за отговорите.
#4 | 20.06.2023, 05:59
Публикации: 1 / 0
Здравейте, и аз съм държавен служител и искам да отдавам под наем студи през платформа за средносрочни наеми. Мога ли да се регистриран по ЗДДС.
#5 | 20.06.2023, 09:09
Публикации: 2116 / 147
Здравейте, и аз съм държавен служител и искам да отдавам под наем студи през платформа за средносрочни наеми. Мога ли да се регистриран по ЗДДС.
Държавните служители нямат право да упражняват стопанска дейност.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група