Болнични по сметка на друг титуляр

17.10.2019, 09:49 12312 28

17.10.2019, 09:49
Публикации: 52 / 1
Здравейте,
Имам служител в болнични, който няма банкова сметка.
Служителя ми представи банкова сметка на съпругата си.
Поисках му молба за това болничния му да бъде изплатен на сметка на друг титуляр.
НОИ ще изплатят ли обезщетението на сметка с друг титуляр?
Някой има ли опит с това.
НОИ изплаща на дерклараираната с болничния сметка, но пише в нормативите "лична б. сметка".
Което ме навежда на мисълта че НОИ сравнява титуляра на сметката с името на болничния и при несъвпадение следва неплащане.
Моля за вашия опит по случая.

#1 | 17.10.2019, 09:58
Публикации: 2966 / 392
Служителят попълва декларация за банковата сметка. Вие няма как да знаете на кого е. Затова той се разписва и си носи отговорността.
#2 | 17.10.2019, 10:39
Публикации: 1166 / 86
Не е възможно да бъде изплатен болничният по чужда банкова сметка.
НОИ сравнява титулярът по сметката и лицето, на което е издаден болничния.
Аз винаги съм искала служителят да ми представи при първи болничен официален документ, издаден от банката за номера на сметката.
#3 | 17.10.2019, 10:43
Публикации: 68 / 17
Възможно е, парите вървят по IBAN, така че може да пишете титуляра и сметката на жена му. И сравнението минава.
#4 | 17.10.2019, 10:50
Публикации: 1166 / 86
Не споря! Мое мнение.  :smile1:
#5 | 17.10.2019, 11:48
Публикации: 52 / 1
"Служителят попълва декларация за банковата сметка. Вие няма как да знаете на кого е. Затова той се разписва и си носи отговорността."
да така е
аз искам и сл. бележка от банката за сметката
когато пишат декларацията служителите бъркан номера и по сле дб. сметка е наевалиден
#6 | 17.10.2019, 11:52
Публикации: 52 / 1
"Не е възможно да бъде изплатен болничният по чужда банкова сметка."
Възможно е
колежка има случай на изплащане на болничен на сметка на съпругата ?(жената)
съпрузите се развеждат а парите на мъжа са получени от съпругата му
мъжът дошъл да бие счетоводителката защото му превела болничния по сметката на нелюбимата жена
т.е. НОИ не пороверява титулярите на б. сметка и името в болничния лист
НОИ взема декларацията за б. сметка и работи по нея
кой е титуляра на сметката? - е може да е и нелюбим човек  :smile1:
#7 | 17.10.2019, 11:54
Публикации: 668 / 83
В наредбата намирам следния текст:
Чл. 39. (1) (Изм. – ДВ, бр. 40 от 2019 г., в сила от 17.05.2019 г.) Паричните обезщетения
се изплащат от ТП на НОИ на правоимащите лица – осигурените лица, самоосигуряващите
се лица и лицата по чл. 4, ал. 9 КСО, по лични платежни сметки съгласно данните от
документите по чл. 14, ал. 1 в срок до 10 работни дни от постъпване в НОИ на данните от
издадените болнични листове и представяне на удостоверенията по образец съгласно
приложения № 9 – 11.


Да не съм я чел цялата и е възможно да има и друга информация.
#8 | 17.10.2019, 12:23
Публикации: 1166 / 86
"Не е възможно да бъде изплатен болничният по чужда банкова сметка."
Възможно е
колежка има случай на изплащане на болничен на сметка на съпругата ?(жената)
съпрузите се развеждат а парите на мъжа са получени от съпругата му
мъжът дошъл да бие счетоводителката защото му превела болничния по сметката на нелюбимата жена
т.е. НОИ не пороверява титулярите на б. сметка и името в болничния лист
НОИ взема декларацията за б. сметка и работи по нея
кой е титуляра на сметката? - е може да е и нелюбим човек  :smile1:
Ивелина Енчева, само не разбрах, защо пуснахне тема, след като сама си отговаряте?  :smile1:
Хубав и спорен ден!
#9 | 17.10.2019, 12:29
Публикации: 2966 / 392
На какво основание искате документи за банковата сметка, издадени от банката? Къде ви е правното основание за това? Как някой е попълнил декларацията е негова отговорност, не ваша.
#10 | 17.10.2019, 12:31
Публикации: 52 / 1
защото си говорих и с др. колеги
защото искам да споделя и с вас
не е за ви "затапвам"
защото след като споделя с вас практика и вие можете да споделите такава
защото регистрацията тук не е лична
изместваме се от темата май
затова спирам
не смятам че е редно да обсъждаме самоотговарянето тук
забранено ли е?????????? самоотговарянето
ако е нека амина каже
#11 | 17.10.2019, 12:34
Публикации: 52 / 1
На какво основание искате документи за банковата сметка, издадени от банката? Къде ви е правното основание за това? Как някой е попълнил декларацията е негова отговорност, не ваша.
да няма правно основание за това
ако декларацията е невярна, следва неплащане на болничния и .... е с това се увеличава работата на счетоводителя
Приемам вашето мнение
#12 | 17.10.2019, 12:39
Публикации: 1166 / 86
Еха, по-спокойно!
Нямам правно основание, но по този начин съм сигурна, че въпросната сметка е ЛИЧНА на лицето с болничния, каквито са изискванията.
#13 | 17.10.2019, 13:11
Публикации: 2966 / 392
Аз съм спокойна. Само че едно, че си вменявате задължения и отговорности, които не са ваши, второ учите хората да ги мързи и да не внимават. Преди бяхме задължени да подадем и удостоверение от банката. В момента не сме. За  мен нямам право да го искам и лично аз се дразня безкрайно, когато се случват излишни неща - дали на мен ще ги искат или някой ще ми ги дава. Единственото, което правя е да проверя дали айбана е верен. Ако не е - пращам обратно декларацията за корекция. Защото моето задължение е да попълня вписаното от декларацията в приложението към НОИ. Едно време звънях за корекции на болнични, разправях се с лекари и т.н., само че когато постоянно самостоятелно оправяш кашите на хората, те никога няма да се научат.
#14 | 17.10.2019, 14:19
Публикации: 352 / 19
Чл. 5. (Изм. – ДВ, бр. 40 от 2019 г., в сила от 17.05.2019 г.) В срок до 3 работни дни от
промяна на обстоятелствата, свързани с изплащането на паричните обезщетения,
включително при промяна на платежната сметка за изплащането им, осигурените лица
представят нова декларация или заявление-декларация и съответните доказателства към нея.
Чл. 6. (1) Осигурените лица и лицата по чл. 4, ал. 9 КСО представят документите по чл.
3 – 5 на осигурителя, който ги завежда в отделен дневник.
(2) Осигурителите съхраняват документите по ал. 1 и съответните доказателства към тях
за срок 5 години считано от 1 януари на годината, следваща годината на представянето им.
#15 | 17.10.2019, 14:49
Публикации: 2966 / 392
Паричните обезщетения и паричните помощи по чл. 1, ал. 1 се изплащат по представени от правоимащите лица лични платежни сметки, обозначени с Международен номер на банкова сметка (International Bank Account Number - IBAN), водени от доставчици на платежни услуги (ДПУ), лицензирани от Българската народна банка (БНБ), и клонове на ДПУ, осъществяващи дейност на територията на страната.

При първото представяне на болничен лист еднократно се заявяват данни относно личната платежна сметка за изплащане на паричните обезщетения с декларация по образец съгласно приложение № 1.

Законът не задължава лицето да предоставя доказателства при първоначалното декларариране - защо смятате, че иска при промяна? Промяната в 3 дневен срок може да касае много неща, за част от които действително се изисква доказателство през рабодотодателя.
Аз продължавам да твърдя, че не сте вие лицето, пред което работникът трябва да доказва каквото и да било от нещата, които е заявил и подписал в декларация. Това си е негова отговорност, не ваша.
#16 | 17.10.2019, 15:23
Публикации: 352 / 19
Кой закон имате впредвид? По изплащане на обезщетения от ДОО има кодекс, наредба, методики, указания!
Както прочетохме по-горе "колежка има случай на изплащане на болничен на сметка на съпругата ?(жената)
съпрузите се развеждат а парите на мъжа са получени от съпругата му
мъжът дошъл да бие счетоводителката защото му превела болничния по сметката на нелюбимата жена"
Интересно той как разбрал по коя сметка са преведени обезщетенията? За "женските болести" отново ли са му превели обезщетенията по сметката на съпругата му, с която е в процес на развод?
#17 | 17.10.2019, 15:25
Публикации: 1166 / 86
http://www.nssi.bg/forusers/faq/243-faqbgbenefits/4494-vypros5

Въпрос: Как следва да се представят данните за лична платежна сметка за изплащане на парично обезщетение по болничен лист - за временна неработоспособност, бременност и раждане или при трудоустрояване? Необходимо ли е да се представя в НОИ декларация, приложение № 1 към Наредбата за паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване (НПОПДОО) за лична платежна сметка и удостоверението от банката?

Отговор: На основание чл. 6, ал. 2 от НПОПДОО осигурителите съхраняват документите, представени от осигурените лица при тях. За всеки болничен лист осигурителите представят в НОИ само удостоверение, приложение № 9 с данни относно правото на парично обезщетение. В удостоверението се попълват всички необходими за конкретния случай данни, съгласно указанията за попълване на удостоверението, като се вземат предвид и данните от приложение № 1.

Към удостоверение, приложение № 9, което се представя в НОИ, не се прилага декларация, приложение № 1 към наредбата, както и удостоверението от банката, а се съхраняват при осигурителя.

За лицата, които вече имат декларирани лични сметки в НОИ за изплащане на парични обезщетения или помощи, не е необходимо те отново да се декларират в НОИ с вписването им в удостоверение, приложение № 9, освен в случаите, в които лицата желаят да променят сметките си.

п.п. Не се заяждам и не си вменявам задължения и отговорности.  :smile1:
#18 | 17.10.2019, 15:38
Публикации: 352 / 19
какво да се заяждате и да си вменявате задължения и отговорности?
Според такива освидетелствани "счетоводителя" и "касиера" са виновни, че е гладен, жаден на средната му възраст!
#19 | 17.10.2019, 15:42
Публикации: 2966 / 392
Горе съм цитирала:
НАРЕДБА ЗА ПАРИЧНИТЕ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ И ПОМОЩИ ОТ ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ

В нея не пише нищо за удостоверение от банката, макар че са изброени изключително подробно всички документи, което се изисква от лицата при ползване на някакъв вид отпуск.
Аз също не се заяждам. Битовизмите, които са се случили, защото някой се е развел не ме интересуват. Ако гледате банковата сметка, другите неща как ги проверявате - адрес за кореспондеция на лицето, телефон, мейл? :)
В крайна сметка, това си е индивидуално решение, няма да убедя никой :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група