Наем фотоволтаична центала

26.11.2019, 18:26 2571 3

26.11.2019, 18:26
Публикации: 26 / 1
Здравейте  може ли за консултация по следния казус:
Фирма ще отдава под наем обект за производство / цех + земя /
В момента се изгражда фотоволтаична центала,  която също ще се отдава под наем към гореспоменатия обект.
1. Ел енергията която по договор с ЕРПто е за стопански нужди, за нея дължи ли се някакъв акциз ?
2. Освен фактура за наем  на самия обект / цех + земя + фотоволтаична центала / ,
   друго трябва ли да се фактурира на наемателя?
3. Мисля че няма как да се префактурира  ел. енергията произведена от фотоволтаиците към Наемателя-  Наемодателя  не е ЕРП?
4. Друго нещо изпускам ли за първи път се сблъсквам с ел енергия от фотоволтаици?
#1 | 27.11.2019, 07:11
Публикации: 159 / 22
За т.1. Да. Регистрация в агенция Митници. Месечни декларации към Митниците.  Чл.57а ЗАДС.
За т.3 и аз така мисля. Виж Закона за енергетиката- само лицензирани лица могат да продават ел.енергия за битови и стопански нужди.
 п.с.  Нямаш си идея с каква шитня се захващаш, ако евентуално се наемеш да се занимаваш с неща извън счетоводната работа. Имам предвид под "счетоводна" осчетоводяване на представени от фирмата  документи.
#2 | 27.11.2019, 07:37
Публикации: 159 / 22
Забравих нещо важно.
Води подробна аналитичност защото в зависимост от инсталираната мощност подлежиш по чл.80а от ЗЕ на ежегоден контрол и последващи проверки от Агенцията за държавна финасова инсепкция и в доклада подробно описват всяка сметка и сметчица - разходи за балансиране, такси фоннд енергийна сигрурност, такса гаранции и т.н. и т.н.
#3 | 27.11.2019, 08:14
Публикации: 26 / 1
tanqbgr
Благодаря !
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група