Справката по чл. 73/6 и ЗО за неплатен отпуск

16.01.2020, 12:28 4308 11

16.01.2020, 12:28
Публикации: 9299 / 1559
Работник е напуснал през годината. Преди това е ползвал няколко месеца неплатен отпуск. При напускане с ПКО са внесени ЗО за неплатения отпуск. Тъй като през месеца на напускане няма отработени дни, няма обезщетения и други доходи, тези ЗО водят до надвнесен данък. Не е издавана сл.бележка за дохода и данъка. Доколкото знам , човекът е почнал работа другаде.
Попълвайки справката по чл.73, ал.6, питам:
1. Трябва ли да отразя тези ЗО в общите удържани осигуровки и  така облагаемият доход да стане по-нисък от този, върху който е внесен данъка? /Според мен - да, защото това са си удържани задължителни лични осигуровки/
2. След като не съм издала сл.бележка, тъй като такава не ми е поискана, работодателят към 31.12. не направи годишно изравняване и след подаване на справките по чл. 73/6 ще се яви надвнесен данък на лицето. С включването на ЗО от неплатения, няма ли да вменя на лицето  задължение за подаване на ГДД? /Според мен - това не е моя работа/
#1 | 16.01.2020, 12:36
Публикации: 11934 / 2174
Хиксче,
не знам дали съм права , но тези здравни за неплатения отпуск не са удържани от работника . Нещо подобно на личните осигуровки на СОЛ. Да, той си е възстановил парите за тях / като едно безработно лице / , защото са си за негова сметка. Предполагам, че е неплатен отпуск без стаж от работника, защото при такъв от работодателя той ги дължи. Струва ми се, че не следва да се включват.
И аз имам такива 2 лица, но чакам актуализацията на ТРЗ и да видя какво ще даде там програмата.
#2 | 16.01.2020, 13:11
Публикации: 4368 / 719
И според мен тези ЗОВ не са удържани, а просто внесени от името на работника, понеже тай сам не може. Нали поредноста е - той ги внася при работодателя, който ги препраща към НАП.
Но и при мен мисля, че в програмата се получаваше нещо подобно и се намаляваше данъка.
#3 | 16.01.2020, 13:27
Публикации: 9299 / 1559
ЗДДФЛ
Чл. 25. (1) Годишната данъчна основа за доходите от трудови правоотношения се определя, като облагаемият доход по чл. 24, придобит от данъчно задълженото лице през данъчната година, се намалява с удържаните от работодателя задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице, по реда на Кодекса за социално осигуряване и на Закона за здравното осигуряване, ….

ЗО за неплатения отпуск нали са задължителни по ЗЗО и са за сметка на ФЛ? Това, че са внесени в брой с ПКО, а не са удържани от следваща заплата не би трябвало да ги прави по-малко "удържани" от работодателя.
#4 | 16.01.2020, 13:30
Публикации: 11934 / 2174
Тези лични осигурителни вноски ще си ги приспадне с ГДД , но не и в нашата Справка. Аз така го разбирам.
#5 | 16.01.2020, 13:46
Публикации: 9299 / 1559
Ще си приспадне тези, които е внасял по чл.40, ал.5, но на какво основание сам ще си приспада вноските по чл.40, ал.1, т.1 , па макар и то буква "б"
За тези по чл.40, ал.5 има някакви документи за вноските, но тези за неплатения нали са внесени чрез работодателя?

Правя аналогия с СОЛ с личен труд през част от месеците. Нали за месеците, през които има личен труд, от възнаграждението се приспадат личните му осигуровки и това се отразява в справката по чл.73/6 и в сл.бележка по чл.45. А в ГДД допълнително се приспадат осигуровките на СОЛа и за останалите месеци, през които не е полагал личен труд?
#6 | 16.01.2020, 14:40
Публикации: 11934 / 2174
Не знам правилния отговор в този случай - само по логика някаква преценявам в момента и чакам ТРЗ актуализацията. Важното е обаче лицето да не дублира нещата - ако сумата е включена в нашата бележка да не приспада още веднъж и обратно - ако не е включена - да си я приспадне.
#7 | 16.01.2020, 14:53
Публикации: 4368 / 719
Имам усещането, че "данъчния статут" на тези ЗОВ за времето на неплатен отпуск, внесени при работодателят е подобен на този на вноските на безработните, с разликата, че безработните си ги внасят сами, а работникът в неплатен отпуск - чрез работодателя.
#8 | 11.02.2020, 23:28
Публикации: 4 / 0
И аз съм пред такъв казус. Актуализирах програмата - Микроинвест, и тя автоматично изкара справката с надвнесен данък. Но не съм сигурна дали трябва да е така или да се смята точно като здравни за безработно лице. :( Следя темата и ще прочета още, но според закона тези здравни вноски наистина трябва да се приспаднат от облагаемия доход.
#9 | 12.02.2020, 08:21
Публикации: 6668 / 658
Според мен трябва да се подаде справката с надвнесен данък (заради ЗОВ на неплатения отпуск), но това не води до задължение на лицето да подава ГДД. Никой според мен няма да го търси, защото не си е поискал "двата" лева. Хипотетично, ако това лице ще подава ГДД по някаква причина ще ползва тези "два" лева.
#10 | 12.02.2020, 11:17
Публикации: 307 / 40
И аз съм за отразяването на здравните от неплатен отпуск в справката към удържаните осигурителни вноски.
Тъй като те са по повод и по време на трудовия договор би трябвало да се приспадат именно от  този доход на лицето. В случай че лицето е напуснало преди 31.12.19 г. и данъкът стои като надвнесен, при евентуално подаване на ГДД, то ще го има попълнен в декларацията и ще може да си го приспада от други дължими данъци.

#11 | 29.02.2024, 18:38
Публикации: 20 / 3
Аз смятам, че тези вноски не трябва да се приспадат от данъчната основа за времето над 30 дни, което не се зачита за трудов / осигурителен стаж.
Данъчната основа касае само облагаемите доходи и съответните удръжки към тях.
То все едно половин година да си на работа и половин година да си безработен и да си внасяш здравни с декларация 7 и накрая здравните от безработицата да си ги припаднеш в данъчната декларация за доходите.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група