Дневник покупки и право на данъчен кредит

08.02.2020, 11:55 1718 2

08.02.2020, 11:55
Публикации: 5 / 0
Здравейте,

Отскоро съм юридическо лице с регистрация по ЗДДС чл.100 ал.1. Дейността която предстои да извършвам е услуги в сферата на ИТ технологиите на данъчно задължени лица в EU, USA и евентуално BG. Предстои ми първи отчет (за януари 2020). Все още нямам продажби, но имам покупка на електронен подпис, която трябва да отразя в дневник покупки. Въпроса ми е в коя колона на дневника за покупки трябва да отразя сумата?  Не съм наясно с правото за ползване на данъчен кредит. Ако някой сподели по-простичко каква му е идеята и как лесно мога да се ориентирам (на база дейността), кога коя колона да използвам в дневника за покупки или продажби ще бъда благодарен. Някакъв пример също би бил полезен.

Поздрави,
#1 | 08.02.2020, 17:38
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,
Като за Вас простичко идеята е:
1. Когато извършвате облагаеми доставки, имате право да ползвате данъчен кредит за вложените в дейността по тези доставки материали и услуги.
2. Условията са много, но валидното за всички случаи е наличието на редовен данъчен документ. Оттам нататък има много подусловия - не става да се обясни простичко.
3. Данъчният документ да бъде включен в съответния дневник и в ДДС декларацията в срок до 14-то числа на месеца, следващ отчетния период по ЗДДС.
4. Ако имате повече от 50% от доставките облагаеми с нулева ставка, можете да възстановявате данък всеки месец. Иначе на тримесечен период по процедура.

Давам прикачен файл за отнасяне на стойностите на фактурите в дневниците според вида на доставката.
#2 | 08.02.2020, 17:48
Публикации: 153 / 22
4. Ако имате повече от 50% от доставките облагаеми с нулева ставка, можете да възстановявате данък всеки месец. Иначе на тримесечен период по процедура.

 повече от 30 на сто
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група