Стоки закупени от физическо лице / продажба чрез ООД?

09.02.2020, 13:49 4135 8

09.02.2020, 13:49
Публикации: 17 / 1
Здравейте!
Вероятно въпросът ми ще предизвика смях у някого, моля за извинение, ако така формулиран звучи безумно :)
Като физическо лице съм закупил стоки от Китай , за които имам фактури и митническа декларация.

Мога ли да ги продам на ООД-то, на което съм управител, с цел търговия на дребно без да слагам надценка, на цените на който съм ги придобил ?

Какви ще бъдат последствията за мен като физическо лице, вероятно ще трябва да ги декларирам, но какви данъци ще платя при положение че нямам печалба от сделката?

Какви документи ще трябва да подготвим за легитимност на сделката между мен и ООД-то.

Благодаря предварително на всички за отделеното време и съвети.
#1 | 09.02.2020, 14:58
Публикации: 153 / 22

Мога ли да ги продам на ООД-то, на което съм управител, с цел търговия на дребно без да слагам надценка, на цените на който съм ги придобил ?

Какви ще бъдат последствията за мен като физическо лице, вероятно ще трябва да ги декларирам, но какви данъци ще платя при положение че нямам печалба от сделката?


  Всичко можеш, но няма да е финасвово изгодно за теб. Последствията ще са в момента , в който ги продадеш на ООД. За данъчни цели най-просто казано ще те третират като ЕТ, т.е. вече ще си търговец по смисълна на ТЗ, но без да си регистриран като ЕТ с всичките последствя за това - задължителни осигуровки, данъци, делкарации и т.н.
#2 | 09.02.2020, 16:03
Публикации: 4367 / 719
Все пак - какви и колко са стоките? Две бройки? един контейнер? :)
#3 | 09.02.2020, 16:09
Публикации: 17 / 1
Все пак - какви и колко са стоките? Две бройки? един контейнер? :)

10бр. хард дискове на стойност 1500лв. и около 30 - 40 броя дребни аксесоари като кабелчета и др. на стойност 200лв.
#4 | 09.02.2020, 16:33
Публикации: 17 / 1
ООД-то няма касов апарат понеже ще работи само по банка и куриер, Има ли значение как ще се плати... от касата на ЮЛ към ФЛ или от банковата сметка на ЮЛ по сметка на ФЛ?
Какви документи е редно да се подготвят?
#5 | 09.02.2020, 17:22
Публикации: 9299 / 1558
А счетоводителят на ООД-то какво Ви съветва?
#6 | 09.02.2020, 18:39
Публикации: 17 / 1
А счетоводителят на ООД-то какво Ви съветва?

Според него не е много правилно Управителя на ООД да продаде на ООД-то и препоръча ако ще правим така да бъде от банковата сметка на ЮЛ към ФЛ и да направим приемно предавателен протокол. Но на мен ми се иска да бъде платено от касата на фирмата... - всъщност има ли значение как ще мине плащането?
#7 | 09.02.2020, 22:08
Публикации: 4367 / 719
ООД-то няма касов апарат понеже ще работи само по банка и куриер,
Тоест, по куриер ще се изпращат нещата, платени по банка? Това е добре, няма да трябва КА.

10, 30, 40 бройки - един път може и да минете, но друг път не го правете това упражнение да купувате и продавате като физическо лице. Иначе, плащането по банка винаги е по-лесно доказуемо от плащането в брой, в случай на проблем. Също проблем ще е какъв документ ще получи ООД-то за покупката, и в качеството на какъв ще се яви продовачът.
#8 | 10.02.2020, 11:22
Публикации: 17 / 1
Тоест, по куриер ще се изпращат нещата, платени по банка? Това е добре, няма да трябва КА.

10, 30, 40 бройки - един път може и да минете, но друг път не го правете това упражнение да купувате и продавате като физическо лице. Иначе, плащането по банка винаги е по-лесно доказуемо от плащането в брой, в случай на проблем. Също проблем ще е какъв документ ще получи ООД-то за покупката, и в качеството на какъв ще се яви продовачът.
Предполагам че един договор за покупко продажба ще бъде достатъчен.... или бъркам?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група