Държавата поема 60% от заплатата

19.03.2020, 13:32 4035 22
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

19.03.2020, 13:32
Публикации: 51 / 0
Дали е прието държавата да поеме 60% от заплатите на служителите, които са заплашени от съкращения заради извънредното положение? Не успях да открия нищо официално, само статии по вестниците.
#1 | 19.03.2020, 14:26
Публикации: 19 / 0
Още не е прието-обсъжда се
#2 | 19.03.2020, 14:42
Публикации: 39 / 9
По мое мнение изглежда малко вероятно да се приеме такава мярка, поради удара който ще нанесе на държавния бюджет. Но дано, бизнеса има нужда от помощ.

Дори и да се приеме, ще има много условности - най-вероятно фирмата да няма текущи задължения към държавата, някак да удостовери как е била засегната от кризата и какво налага освобождаването на такива, и такива работници. Отделен е въпроса тези средства кога ще бъдат изплащани.
#3 | 20.03.2020, 13:14
Публикации: 25 / 7
Нищо няма да стане, защото до тук сутрешно-вечерните заявки на боката и подопечените му крадци, накратко разбрах следното: ние ще продължаваме да си крадем, даже ако може повече, а вие ще плащате. Преди 2 дни бюджета му беше с излишък 3,5млрд, след ден стана дефицит 1,5млрд.
#4 | 20.03.2020, 13:42
Публикации: 260 / 29
В момента приемат закон, с който вменяват на работодателите да изплащат такова обезщетение, но никъде не се споменава кой и как ще бъде подпомогнат от държавата.
#5 | 20.03.2020, 14:13
Публикации: 25 / 7
Тъкмо ми потвърдихте горенаписаното.
#6 | 20.03.2020, 14:33
Публикации: 9523 / 1617
Един популизъм в подходящо за това време, едни обещания, които нищо не значат...Там, където има реални пари и субективни условия за получаването им има и на 100 процента корупция.
Нека да подпомогнат бизнеса с реални и безусловни  данъчни облекчения за един период от време - поне ще са достъпни до всички .
 Докато чака 60 на сто от заплатите бизнесът изпрати хората на борсата...
#7 | 20.03.2020, 22:01
Публикации: 785 / 162
Много точно казано, delphine. :good:
#8 | 21.03.2020, 14:45
Публикации: 34 / 3
И като начислят осигуровки и данъци се оказва че нетната помощ е 35%. Е по добре работодателя да съкрати служителя.
#9 | 25.03.2020, 09:30
Публикации: 23 / 2
С Указ 71 това вече е факт - записано е в § 6. (1), като е записано че средствата се превеждат по банков път на съответния осигурител в срок до 5 работни дни въз основа на предоставена от Агенцията по заетостта писмена информация. https://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=147150&fbclid=IwAR1iPk284xG4rSOwvj2gfTBmPzX4m7sF1STGyl-Mz0XcmvwKTTGbiXYgjbI
Но не разбрах на практика как се случва това, какви документи се подават и къде точно.
#10 | 25.03.2020, 10:44
Публикации: 2497 / 281
Тепърва ще излезе постановление на МС по този въпрос.
Няма как да разберете какво и как се случва, защото още не е разписано.
#11 | 25.03.2020, 13:36
Публикации: 8 / 0
Здравейте, по темата, моля за вашето мнение.  Имам служител, който поради обявеното извънредно положение не е на работа от 13 март. По време на престой, поради заповедта на държавен орган, работодателят дължи брутното трудово възнаграждение на работника за дните на престоя. Дължат ли се осигуровки върху това брутно трудово възнаграждение или е само данък? И в коя подточка на т.16 от декл.1 трябва да се посочат тези дни, в който работникът реално не е работил, но и не е бил в неплатен отпуск.
Лицето е на срочен трудов договор, който изтича по средата на април. Дали ще може да се кандидатства за помощ от държавата. Договорът изтича, не го съкращаваме.
Предварително благодаря!
#12 | 25.03.2020, 14:42
Публикации: 3182 / 435
Договорът изтича, не го съкращаваме.
Ще работи ли реално в дните след изтичане на срока? Вижте чл. 69 КТ.
#13 | 25.03.2020, 15:10
Публикации: 8 / 0
Не, няма да остане да работи при нас.
#14 | 25.03.2020, 16:36
Публикации: 3182 / 435
Аааа, сега разбрах - няма да го съкращавате, а просто договорът изтича и прекратявате ТД на това основание.
Първоначално "Договорът изтича, не го съкращаваме" го разбрах, че няма да съкращавате човека след изтичане на срока.

Иначе, защо да не се дължат осигуровки върху възнаграждението за престой?
#15 | 25.03.2020, 17:26
Публикации: 2497 / 281
Дължат се осигуровки.
В проекта на постановлението бяха отбелязани на основание кои членове не бива да се прекратява. Изчакайте да го публикуват, дотогава само си прави догадки.
#16 | 25.03.2020, 18:08
Публикации: 79 / 2
А къде може да се прочете проекта на това Постановление?
#17 | 25.03.2020, 18:53
Публикации: 2497 / 281
#18 | 25.03.2020, 19:05
Публикации: 8 / 0
Аааа, сега разбрах - няма да го съкращавате, а просто договорът изтича и прекратявате ТД на това основание.
Първоначално "Договорът изтича, не го съкращаваме" го разбрах, че няма да съкращавате човека след изтичане на срока.

Иначе, защо да не се дължат осигуровки върху възнаграждението за престой?

Може би аз не го разбирам правилно, но ако изплатим съответното брутно трудово възнаграждение на лицето, приспадат ли се личните осигуровки на работника от него или работодателят ги дължи и тях заедно със своите? И водят ли се тези дни отработени/макар реално да не са/ или попадат в друга графа в декл. 1 т.16?
#19 | 25.03.2020, 19:08
Публикации: 8 / 0
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове