Актуален въпрос.Молба за помощ

27.03.2020, 16:13 2010 6

27.03.2020, 16:13
Публикации: 41 / 0
Здравейте!
Въпросът ми е доста актуален към днешна дата. Поради силно намален обем на работа ,фирмата  решава да въведе за периода на извънредно положение 4 часов работен ден. Не знам дали постъпваме правилно, затова моля за съвет!
Значи, правим заповед за въвеждане на 4 часов работен ден за периода на извънредно положение, за целия персонал. Запознаваме работниците с нея .Няма да се подписват индивидуални доп споразумения. Но въпроса е , ако някой от работниците не иска да работи с новото работно време , как се процедира?
#1 | 27.03.2020, 16:25
Публикации: 9297 / 1557
Според мен сте прави. 
Не съм сигурна, че в случая има значение какво иска някой работник. Освен ако желае да премине на непълно работно време по самоинициатива /с ДС/ или за по-дълъг период.
#2 | 27.03.2020, 16:29
Публикации: 2966 / 392
Не се иска съгласието на работниците. Това е едностранен акт на работодателя, единствено и само във връзка с извънредно положение.
#3 | 27.03.2020, 17:44
Публикации: 41 / 0
Ясно, но все пак, ако някой каже, например, ами не, аз не искам да работя на 4 чосов ден , как да се процедира.? Не намерих нищо по въпрос, затова и ми се струва, че в този случай несъгласният би трябвало да си подаде молба  за  напускане/ по негово желание, защото ние не искаме да го уволняваме / Ама не съм сигурна. 
Ако някой има някакъв материал , указание, или подобен случай, ще съм благодарна.
Знам, че е много тежко за всички и за работници и за работодатели, затова трябва да се търси баланса.
#4 | 27.03.2020, 21:02
Публикации: 2966 / 392
Едва ли има такъв материал. Тези разпоредби излязоха онзи ден, все пак. Според мен следва да се търси дисциплинарна отговорност, но само в краен случай, ако по никакъв друг начин не можете да се разберете с лицето. Все пак, това е все едно работодателят да въведе СИРВ и някой да каже, че не иска - не е въпрос на съгласие.
#5 | 27.03.2020, 22:06
Публикации: 674 / 25
Освен заповед, трябва
И ДС. Задължително. Но ефектът е по-добър, ако съкратите половината. Те ще взимат на борсата 60% от за платата си поне 4 месеца. А за вас разходите ще са същите. На борсата ще взимат по-добри пари, отколкото на 4 часа. А и един не работещ човек винаги на частни начала ще си намери нещо допълнително. При това кризата ще е за поне 2 години. А от държавата социални мерки не чакайте. Вижда се, че нищо няма да направят.
#6 | 27.03.2020, 22:20
Публикации: 9297 / 1557
Освен заповед, трябва
И ДС. Задължително.

Не, не трябва. И не е задължително.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група