Моля за помощ - промяна на основание за прекратяване на ТД

29.03.2020, 22:48 823 6
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

29.03.2020, 22:48
Публикации: 1 / 0
Здравейте. Имаме заведение - в следствие на извънредното положение преустановихме дейност от 13 март. Преди няколко дни освободихме персонала по взаимно съгласие, но сега колеги ни насочиха към възможността за освобождаване по чл.328,т.12. Възможно ли е да се направи корекция и да смени основанието за прекратяване, тъй като по чл.328, т.12 служителите ще имат право на 60 процента, а не на минимално обезщетение? Част от персонала вече са подали документи за борса в Бюрото по труда. За съжаление не успяхме да реагираме адекватно в самото начало, тъй като от счетоводството изобщо не ни информираха за този вариант за освобождаване. Благодаря.
#1 | 30.03.2020, 14:16
Публикации: 608 / 25
Не става, хората вече са се регистрирали на бюрото по труда
#2 | 30.03.2020, 15:56
Публикации: 25 / 7
Част от персонала вече са подали документи за борса в Бюрото по труда.
За тези, които не са - става.
#3 | 30.03.2020, 16:12
Публикации: 4 / 0
Но трябва да имате 1 месец предизвестие.
#4 | 30.03.2020, 16:57
Публикации: 6955 / 1020
Но трябва да имате 1 месец предизвестие.
е, може да си плати обезщетение за неспазено предизвестие :)
#5 | 30.03.2020, 20:53
Публикации: 608 / 25
Само че уведомлението за прекратяване към НАП е подадено така,че работниците са напуснали по свое искане. И това може да се поправи само, ако не са изминали 7 дни от подаването на тези уведомления.  Евентуално ако не са изминали 7 дни от подаването им,то тогава да се заличат. След това да направят задължително процедура по подбор на персонала и да дадат предизвестие за съкращаване на персонала.А тези работници, които имат по-малко от 6 месеца реален труд в предприятието, могат да бъдат освободени по чл. 71 от Кодекса на труда. По този член не трябва предизвестие.
#6 | 30.03.2020, 21:39
Публикации: 6955 / 1020
към НАП е подадено така,че работниците са напуснали по свое искане.
Къде в уведомлението се посочва основание за прекратяване на ТД?

 тези работници, които имат по-малко от 6 месеца реален труд в предприятието, могат да бъдат освободени по чл. 71 от Кодекса на труда.
Може, но само ако в ТД е предвиден срок на изпитване. Това не е задължително
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове