60/40 при единствено условие спад над 20% приходите от продажби

07.04.2020, 10:48 8750 24

07.04.2020, 10:48
Публикации: 298 / 14
Здравейте,
Чета тази дивотия тук:
https://www.az.government.bg/pages/izplashtane-na-kompensacii-za-zapazwane-na-zaetostta/
и не мога да разбера какво искат да кажат. Пропускам това, че в България винаги пишат законите и разпоредбите все едно всички сме методисти и тълкователи.
Добре, фирмата ни има явен спад и той е не само 20% ами доста повече в сравнение с преди години понеже е в сферата на конгресния туризъм.
Няма намалено работно време, няма промени по ТД, няма такива неща, всичко си е като от преди извънредното положение, но приходите съвсем явно са значително спаднали, пропускам факта, че никои не пътува в момента, 90% от клиентите са чужденци и има забрана за мероприятия като цяло, която не се знае докога ще продължи.
Отворих аз тези неща от въпросната страница:

Процедура за кандидатстване на работодатели за изплащане на компенсации по ПМС № 55/30.03.2020 г.
Заявление за изплащане на компенсации и декларации - Образец 1 (чл.1, ал.1 ПМС 55/2020)
Заявление за изплащане на компенсации и декларации - Образец 2 (чл.1, ал.2 ПМС 55/2020)
Заявление за изплащане на компенсации и декларации - Образец 3 (чл.1, ал.3 ПМС 55/2020)
В нито едно не могах да видя или да разбера с този спад в приходите от 20% имаме ли право да кандидатсваме или не?
П.С. Тук искам да отбележа, че с тези дивотии направо побъркаха хората! В доста голяма верига магазини (да се разбира по няколко магазина във всички по - големи градове) в момента всички работници са на 4 часов работен ден пуснати от 8, а реално продължават да работят на 8! Сякаш ми се струва, че това се прави, за да покрият мярката, но подобен род манипулации на мен ми се струват пракелни.
Чудя се само със спад в приходите от предходната година като се има предвид дейноста конгресен туризъм дали можем да кандидатстваме?
Благодаря предварително!
#1 | 07.04.2020, 11:08
Публикации: 577 / 117
Здравейте, според мен само спадът в приходите не е достатъчен за да се възползвате от мярката, щом няма преустановяване на работа или въвеждане на намалено работно време. От указанията в сайта на АЗ
Скрит текст :
#2 | 07.04.2020, 11:40
Публикации: 2966 / 392
Трябва да са налице и двете условия.
#3 | 07.04.2020, 11:48
Публикации: 18 / 0
Не мен не ми е ясно, за да ползват тези компенсации работниците как трябва да се водят - платен отпуск, неплатен отпуск или да се водят на работа?
#4 | 07.04.2020, 12:17
Публикации: 10 / 1
Това е същественият въпрос, но на този етап никой не отговаря. Ще стане ясно след половин година, когато тръгнат от ИТ да проверяват документацията.
#5 | 07.04.2020, 12:26
Публикации: 68 / 17
Да се брои спам това което пиша: чудя се на всички, които изобщо обсъждат имитациите на това правителство. Реалността нито е "60/40" както показва аритметиката, нито бумащината породена от куп условности помага, хората откачат... ми защо вие изобщо тая занимавка.. я всички уволнени и "на борсата".
#6 | 07.04.2020, 12:55
Публикации: 11932 / 2174
 всички уволнени и "на борсата".

Мярка 100 : 0 .
#7 | 07.04.2020, 12:58
Публикации: 927 / 28
много неща са неразбираеми в тези мерки очевадно е ,че за април няма да може да се подава сега защото ще трябва да изчакаме новите им правила за осигуровките  ,не ми е ясно работниците на 4 часа ли трябва да са или за намалено работно време трябва да се счита и това на 7 или 6 часа ..??  после се чудят защо всичко е стакмистика  ,ако сега работят на 6 часа за април но се окаже ,че за мярката се изисква да са на 4 какво правим защото спада на оборота на места наистина е над 50% но това не е достатъчно .  И това с тия 20% който го е измислил е пълен идиот защото при хранителните разликата само в цените от миналата и тази година е над 35% .......
Ако някой има информация или е подавал вече да коментира моля за да си бъдем от полза.
Не ми стигаха тези тъпи мерки ами и от вчера  клиенти не спират да питат как да вземели 100 000 безлихвен кредит ....???????????????? 
#8 | 07.04.2020, 13:10
Публикации: 2966 / 392
Значи, работниците работят на намалено работно време, колкото е необходимо. Вие не въвеждате такова, заради мярката. Законът ви разрешава за лицата, които са на пълно работно време, да го намалите до половината най-много. Каквито са нуждите на фирмата ви, все пак.
#9 | 07.04.2020, 13:41
Публикации: 157 / 6
На мен тази сутрин ми отговориха от Агенцията по заетостта, че работниците трябва по ведомост да се водят на работа, а в същото време да не работят и обекта да е спрял работа със заповед.Ние трябва да им платим, каквото имаме по ведомост и да си внесем осигуровките, а после по програмата работодателят ще си получи парите/ на база януарския осигурителен доход/.
#10 | 07.04.2020, 13:51
Публикации: 927 / 28
Значи, работниците работят на намалено работно време, колкото е необходимо. Вие не въвеждате такова, заради мярката. Законът ви разрешава за лицата, които са на пълно работно време, да го намалите до половината най-много. Каквито са нуждите на фирмата ви, все пак.
така е но в някой случай и заради програмата може да трябва да се нагодиш  ... защото нали разбирате,че ако е задължително условие -20% оборот  и намалено р.време 4 часа  работодателя ще се съобрази и няма да пусне заповед за намалено работно на 6 часа .
Но благодаря за разяснението защото наистина съм се заблудил че е императивно да е 4 часа
а всъщност условието е да е с намалено работно време
#11 | 07.04.2020, 15:56
Публикации: 298 / 14
Някой по телевизията май Горанов се изказа, че трябвало заплатите да се запазят същите като от преди извънредното положение. Аз тази дивотия не я разбирам: Как хем заплатата на работника да е същата, хем да се води с променено работно време или в някакъв друг режим.
Нали заплатата, която се води по ТД е за 8 часов нормален работен ден (това преди извънредното), ако на работника се намали работното време, мине на 4 часов, фирмата не осъществява дейност и прочие как може да се изплаща "същото" възнаграждение без да се промени?
Това е ГИГАНТСКА ТЪПОТИЯ нали фирмата като икономически субект реализира приходи от продажби, една част отиват за покриване на тези заплати, разходи на фирмата и т.н. Как може този икономически субект да е в състояние на "криза" породена главно от липсата на клиенти (различни причини все свързани с COVID19), да изплаща същите заплати на работниците като от преди кризата и в същото време да ги е минал на намалено работно време, да е прекратил временно дейност или каквото се сетите там, за да отговори на 60/40?
Уж целта е да не се прекратява дейност и тези дето се "мъчат" да работят по време на кризата да ги стимулираме, ето нашата фирма работи, няма съкращения, всичко е платено осигуровки, данъци, заплати, прочие. ТД на работниците не са пипани, понеже е абсурдно да се пипа ТД в посока намаление на работа/часове, а да остава заплатата същата като "от едно време". И какво получаваме в замяна на коректно отношение към държавата и работниците - ЕДНО ГОЛЯМО НИЩО!!!
#12 | 07.04.2020, 16:06
Публикации: 2966 / 392
Спрете да се мятате от едно нещо на друго. Има си разписани закони, постоновление, наредби и т.н. Какво е казал някой, някъде, пък кой какво е разбрал, пък какво да го питали, пък контестът какъв е бил - просто няма никакъв смисъл от това. Следайте каквото е написано и публикувано в официалните издания и в сайтовете на институциите.

Така де, това е само приятелски съвет, разбира се, не мога да ви кажа какво реално да правите или не :)
#13 | 07.04.2020, 16:07
Публикации: 298 / 14
Да питам по ясно:
Значи:
1. Ако работниците са с намалено работно време, но с заплати като от преди кризата тоест 8 часов ТД
2. Има спад над 20% в приходите
тогава може да се кандидатства? Най - вече ми е интересно 1.- един вид те изнудват да намалиш на работниците времето за работа и да им запазиш заплатите, за да се впишеш в програмата?

П.С. Какво бях споменал доста голяма верига от магазини (на национално ниво) в момента го прави това, пусна си работниците уж на 4 часа "по договор", реално си работят пак по 8. Като го направих се чудих дали няма връзка с 60/40, където смятаха да кандидатстват, сега ми стана ясно, че точно затова са го направили! Предполагам всички от тук се сещат за кого е тази мярка и кой ще спечели от нея, със сигурност няма да е дребния бизнес с по 1-2 магазина и дребни обороти от по 5-10 хил на месец, въпросната верига само от един магазин вадеха по 4-5 хил на ден, но явно не са "пестили" за заплати и сега ще влязат и в 60/40. Само в България!
#14 | 07.04.2020, 16:10
Публикации: 298 / 14
Спрете да се мятате от едно нещо на друго. Има си разписани закони, постоновление, наредби и т.н. Какво е казал някой, някъде, пък кой какво е разбрал, пък какво да го питали, пък контестът какъв е бил - просто няма никакъв смисъл от това. Следайте каквото е написано и публикувано в официалните издания и в сайтовете на институциите.
Аз съвсем ясно обясних, че не го разбирам това, което пише!
Явно обаче има доста по - умни хора от мен, които са го разбрали и вече го манипулират с цел извличане на изгода. Явно е още, че няма никакво значение колко е изрядна фирмата, а колко са големи тарикатите, които я стопанисват и колко са просветени "консултантите" им.
Никой не се мята, аз се оплаквам понеже ми се вижда крайно нередно и несправедливо в един фирми да се правят манипулации, за да се отговори на мярката, а в други всичко да е изрядно с цел да не се натоварват работници и фирмата да поема загубите, които никак не са малки само за нейна сметка!
А и когато финансовият министър излиза и казва нещо, думите му все трябва да имат някаква стойност.
#15 | 07.04.2020, 16:34
Публикации: 2966 / 392
Не знам какво е казал министъра, така че не мога да го коментирам.
Когато намаляваш работното време, възнаграждението се намалява пропорционално. Затова и не може да се случва без съгласие на работника или без процедура и спазени условия. Това, че сега може да се направи, е свързано с извънредното положение и нуждата част от работодателите да могат да поемат въздух.
Какво прави някаква фирма някъде, мен не ме вълнува. Дали е честно или не, също, справедливо пък съвсем. Който каквото си реши може да прави. Когато нарушава законите, последствията са си за него - ако подозирате, че някъде се случва нещо незаконосъобразно, можете да подадете сигнал към заинтересованите институции.
#16 | 07.04.2020, 17:05
Публикации: 42 / 3
Днес от 16:00 ч  е имало уебинар с министърката Деница Сачева,  освен въпроси около икономиката, разяснявано е и прилагането на мярката 60/40. Гледал ли го е някой?
#17 | 07.04.2020, 17:47
Публикации: 261 / 24
Да, по-късно ще бъде качен на страницата на капитал.
#19 | 08.04.2020, 13:05
Публикации: 10 / 1
Не мен не ми е ясно, за да ползват тези компенсации работниците как трябва да се водят - платен отпуск, неплатен отпуск или да се водят на работа?
Със сигурност не е неплатен, кой ти плаща за неплате отпуск, също така ако има болничен и за него не се дава 60/40.

За мен това е платен годишен отпуск, но какво правим сле изчерпването му? Още повече може да принудиш служителя за 1/2 .
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група