Декларация по чл.50 от ЗДДФЛ

19.04.2012, 08:56 9800 10

19.04.2012, 08:56
Публикации: 645 / 23
Имам следния казус.Лицето през 2010 г е било свободно практикуващ застрах.агент и  та тр.довор при нас.Спира дейността пред м.10 2010г.Подава си годишна декларация ,прави изравняване на СО И ЗО  Таблица 1 и 2.Но през 2011г застраховат.дружество  към което е агент му изплаща някаква сума за изравняване./128 лв/
  Мисълта ми е следната. Сега аз трябва да подам коригираща справка за окончателния осигур.доход за 2010г. и да попълня част VI на ГДД- Дължими ОВ за извършена дейност през минали години,когато доходът е през 2011 г.
Много ще Ви бъда благодарна .
#1 | 19.04.2012, 08:57
Публикации: 3145 / 253
Според мен това си е доход за 2011г.
#2 | 19.04.2012, 09:58
Публикации: 5497 / 371
Според мен това си е доход за 2011г.

и според мен
#3 | 19.04.2012, 10:01
Публикации: 645 / 23
Да като доход е 2011 .Но в бележката за изплатени суми  няма со ,а само ДОД тъй като тя е била 2010 самоосигуряваща като свободно практикуващ застр.агент.Тя е спряла дейността 2010 м.10  Става въпрос за СО
#4 | 19.04.2012, 11:19
Публикации: 6403 / 1130
А след октомври 2010 като каква се е осигурявала?
#5 | 19.04.2012, 11:23
Публикации: 3145 / 253
Застрахователното дружество трябва да си оправят нещата, Вие нищо не можете да направите. След като знаят, че лицето е прекратило дейността като застрахователен агент, защо му плащат по този начин тези пари?
#6 | 19.04.2012, 19:44
Публикации: 31 / 2
Застрахователното дружество трябва да си оправят нещата, Вие нищо не можете да направите. След като знаят, че лицето е прекратило дейността като застрахователен агент, защо му плащат по този начин тези пари?

А ти на тяхно място как би платила и как би издала служебната бележка?

Тай като осигурителният доход най-вероятно се отнася за 2010 година правилно не са удържали осигуровки. Малко ме смущава удържането на данък. Но пък защо не. Това е облагаем доход за 2011, когато вече човекът не е самоосигуряващ се. Не виждам да е направено някакво голямо нарушение.

  Мисълта ми е следната. Сега аз трябва да подам коригираща справка за окончателния осигур.доход за 2010г. и да попълня част VI на ГДД- Дължими ОВ за извършена дейност през минали години,когато доходът е през 2011 г.
Много ще Ви бъда благодарна .

Струва ми се, че тази мисъл е абсолютно правилна. Интересно е дали с тези 128 лв ще се промени окончателния размер на ОД за 2010. Ако е така, ще има осигуровки за довнасяне, които трябва да се посочат в ГДД и така ще излезе, че авансово удържаният от възложителя данък е по-голям и ще се получи някакво възстановяване.
Но ако декларираният миналата година осигурителен доход е бил под 5040 - 128 лв (което е много вероятно) тези 128 лв (или със 75% от тях) няма да доведат до осигуровки за довнасяне, при което в част VІ на ГДД трябва да се запишат нули, което .... което ще го мислим, ако ще подавате декларацията с електронен подпис, защото тогава ще имате технически проблем
#7 | 19.04.2012, 21:38
Публикации: 3145 / 253
А ти на тяхно място как би платила и как би издала служебната бележка?

Тай като осигурителният доход най-вероятно се отнася за 2010 година правилно не са удържали осигуровки. Малко ме смущава удържането на данък. Но пък защо не. Това е облагаем доход за 2011, когато вече човекът не е самоосигуряващ се. Не виждам да е направено някакво голямо нарушение.

Струва ми се, че тази мисъл е абсолютно правилна. Интересно е дали с тези 128 лв ще се промени окончателния размер на ОД за 2010. Ако е така, ще има осигуровки за довнасяне, които трябва да се посочат в ГДД и така ще излезе, че авансово удържаният от възложителя данък е по-голям и ще се получи някакво възстановяване.
Но ако декларираният миналата година осигурителен доход е бил под 5040 - 128 лв (което е много вероятно) тези 128 лв (или със 75% от тях) няма да доведат до осигуровки за довнасяне, при което в част VІ на ГДД трябва да се запишат нули, което .... което ще го мислим, ако ще подавате декларацията с електронен подпис, защото тогава ще имате технически проблем

Не прочетохте ли, че лицето е на ТД и при това положение се дължат всички осигуровки върху тази сума, а те не са удържани? Какво бих направила ли !?!? Сори, но не му е тук мястото да кажа какво бих направила. ;) И какво значение има в това за коя година са? Щом са платени през 2011г, те се отнасят за 2011г и се декларират тази година.
#8 | 19.04.2012, 22:28
Публикации: 31 / 2
Не прочетохте ли, че лицето е на ТД и при това положение се дължат всички осигуровки върху тази сума, а те не са удържани? Какво бих направила ли !?!? Сори, но не му е тук мястото да кажа какво бих направила. ;) И какво значение има в това за коя година са? Щом са платени през 2011г, те се отнасят за 2011г и се декларират тази година.

Прочетох. Но прочетох, че лицето е полагало труда, за който се отнася това възнаграждение през 2010 година , котаго е било самоосигуряващо се. И според мен при това положение говорим за доход на самоосигуряващото се лице.

Извинявай за въпроса какво би направила ти. Реших, че ще е от полза за разрешаване на казуса. Не исках да те обиждам с него.

Но наистина мисля, че тъй както, когато по извънтрудови правоотношения плащаме на лице доход през януари, за труд, който е положен декември миналата година, начисляваме декемврийски осигуровки и подаваме декемврийска декларация образец 1, така и когато изплащаме на самоосигуряващ се доход за миналата година, от гледна точка на осигуряването това си е доход за миналата година.

Иначе какъв смисъл има да се подават коригиращи справки за окончателния размер на осигурителния доход за минали години?
И какъв е смисълат на този цитат от Кодекса:

Когато с данъчната декларация за предходната година са декларирани доходи, получени за извършена дейност през минали години, или е определен с влязъл в сила ревизионен акт по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс по-висок или по-нисък облагаем доход, лицето подава и коригираща справка за осигурителния доход за съответната година.
#9 | 19.04.2012, 22:29
Публикации: 16 / 0
Според мене застрахователят е постъпил правилно и това всъщност дава отговор на един въпрос който съм си поставяла много пъти съвсем хипотетично, а именно - какво би се случило, ако един доход за положен труд като самоосигуряващ се е получен след като лицето е прекратило самоосигуряването си. Това, че в момента на получаване на дохода, лицето има сключен трудов договор, няма никакво значение по отношение на осигуряването, защото като осигурителен доход се отнася за друг период - периода на полагане на труда, когато е имало самоосигуряване. Момента на получаване на дохода има значение само за облагането му по ЗДДФЛ.
#10 | 19.04.2012, 22:39
Публикации: 645 / 23
Стефи напълно си права.Това,че е на трудов договор няма значение .Става въпрос за САМООСИГУРЯВАЩО  ЛИЦЕ-СВОБОДНО ПРАКТИКУВАЩ ЗАСТР.АГЕНТ,което получава доход през м.01 2011
но то касае застраховки когато е правило през 2010 когато е било самоосигуряващ.Да дохода ФЛ декларира в годината която е получило. И за това то трябва според мен да подаде Т1 за изравняване на СО
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група