Компенсация 60/40 по чл.138в ал.1 от КТ и декл. обр.1 и 6

24.04.2020, 10:17 5332 15

24.04.2020, 10:17
Здравейте, въпросът ми е при кандидатстване за компенсации за държавна помощ 60/40 по чл.138в ал.1 /намалено работно време/ , то компенсацията се изплаща пропорционално на неотработеното работно време/ 4 часа/ и  ще е в размер на 60% за неотработените 4 часа, а работодателят дължи цялата заплата на служителя. В момента подготвям документите за компенсацията. Как да отразя това в декл.1 и 6, т.е. сега да ги пусна/декл.1 и 6/ както са на  4 часа и след одобрение с корекция на декл.1 и 6 да отразя и заплатя останалите 50% от заплатата ли?
#1 | 27.04.2020, 08:57
Публикации: 157 / 6
Според мен правите си Декл. обр.1 и 6 и ведомост, всичко както до сега на база посоченото в сключените ТД работно време и РЗ. Изплащате  РЗ на служителите по ведомост.Подписват ви се.След одобрение по мярка 60/40 работодателят ще получи по неговата банкова сметка одобрената сума.Така ще си възстанови тези 60 %.Останалото ще си е разход за него.
#2 | 27.04.2020, 10:01
Публикации: 206 / 45
Здравейте, не споделям виждането на Nina87... Според мен Декларация Обр.1 се подава съгласно ДС, т.е на за 4 часа. Но начислявате пълния размер на заплатата за 8 часа, и съответно ОВ върху тази сума. Впоследствие ще Ви бъдат възстановени съответните суми съгласно Мярка 60/40. И ще чакате всички трибуквени агенции един ден да Ви проверят, дали правомерно сте участвали и получили сумите. Ако подадете Декларация Обр.1 на 8 часа, влизате в конфликт с ДС, което е сключено за 4 часа, т.е. подавате невярна информация и нямате никъде посочено намалено работно време освен на един лист хартия /съответното ДС/.
#3 | 27.04.2020, 14:05
Публикации: 157 / 6

Здравейте, не споделям виждането на Nina87... Според мен Декларация Обр.1 се подава съгласно ДС, т.е на за 4 часа. Но начислявате пълния размер на заплатата за 8 часа, и съответно ОВ върху тази сума. Впоследствие ще Ви бъдат възстановени съответните суми съгласно Мярка 60/40. И ще чакате всички трибуквени агенции един ден да Ви проверят, дали правомерно сте участвали и получили сумите. Ако подадете Декларация Обр.1 на 8 часа, влизате в конфликт с ДС, което е сключено за 4 часа, т.е. подавате невярна информация и нямате никъде посочено намалено работно време освен на един лист хартия /съответното ДС/.

А като начислите пълния размер по ведомост, а подадете декл.обр.1 на 4 часа не става ли невярна информацията? :blush:Декл.обр. 1 трябва да си отговаря на ТД или ДС/ако има/ на ведомост и начислени осигуровки.Намаляването на работното време е със заповед.

На мен така ми го обясниха консултантите по мярка 60/40.
#4 | 28.04.2020, 10:34
Публикации: 206 / 45
Консултантите по мярката могат да си гледат по-внимателно мярката... И не, не е невярно драга Niina87… С ДС Вие заявявате, че нямате достатъчно работа и минавате от 8 часа на 4 часа, за да запазите хората като брой, вместо да уволните половината и останалата половина да работи на 8 часа. И тук идва вездесъщата мярка, която казва: запазете работните места, а ние ще Ви дотираме, за да са доволни хората и да не бъдат съкращавани. Та с две думи: хората работят на 4 часа и трябва да бъдат декларирани 4 такива с Декларация Обр.1 за трудов и осигурителен стаж!!! Това че отнякъде ще дойдат едни пари като помощ, не касае броя на часовете...

П.С. Консултантите по мярката /не знаех, че има и такава прослойка, да пази Господ от хилядите такива/ с имена Калинка ли са или не?
#6 | 28.04.2020, 14:49
Публикации: 206 / 45
Благодаря valenciq!!! На вниманието на консултантите по мярката :wink1: ...
#7 | 28.04.2020, 15:05
Публикации: 261 / 24
Дано се усетят и регулират, че повторно прецакват работещите по чл.138в ал.2  по време на ИП, спрямо тези по чл.120а.
#8 | 29.04.2020, 09:55
Публикации: 157 / 6
Много се обърках и се притесних.Имам фирма, която кандидатства и незнам сега не сбъркахме ли.
От горе посочения линк ме обърква отново текста, цитирам:
"Предвид посочените разпоредби, работникът получава пълния месечен размер на трудовото си възнаграждение (т.е. какъвто е за пълно работно време), въпреки че работи при непълно работно време....."
#9 | 29.04.2020, 10:17
Публикации: 157 / 6
Да се допълня.Ако направя ведомост на 8 часа, за да може да се плати пълния размер на РЗ, няма как програмата да ми направи Декл.обр.1 и обр.6 на 4 часа, за да подам реално отработеното време.Файловете ги прави с един бутон, автоматично.Ох, много се притесних и омотах. :blush:
#10 | 29.04.2020, 10:30
Публикации: 206 / 45
Да се допълня.Ако направя ведомост на 8 часа, за да може да се плати пълния размер на РЗ, няма как програмата да ми направи Декл.обр.1 и обр.6 на 4 часа, за да подам реално отработеното време.Файловете ги прави с един бутон, автоматично.Ох, много се притесних и омотах. :blush:

Здравейте отново!!! Не правете ведомост на 8 часа, направете я на 4 часа, каквато е фактическата обстановка. Другата част от възнаграждението съгласно мярка 60/40, спрямо софтуера, с който работите, поставете в някоя друга графа. Примерно еднократни начисления някакви или нещо от сорта и той нататък ще си пресметне и пълната осигурителна тежест. Така ще имате Д1 на 4 часа и възнаграждение за 8 часа. Това с другата графа Ви го предлагам, за да имате някаква онагледяемост за Вас самата. Иначе нищо не пречи да си бъдат на 4 часа, но с по-високо възнаграждение. Струва ми се все пак, че повечето софтуери ги пригодиха тези дни към настоящите условия, за да посочите сумите по мярка 60/40 отделно. Не се притеснявайте и омотавайте, този форум все пак е за това-да си подаваме ръка и идеи /надявам се полезни и верни/ :wink1:
Хубав ден от мен!!!
#11 | 29.04.2020, 11:16
Публикации: 927 / 28
Така е както сте го описали но какъв е проблема ,ако е ДС 4 ч и заплата 610 лв ... Д1 си е на 4 часа възнаграждението си е не променено  610 лв
#12 | 29.04.2020, 11:59
Публикации: 157 / 6
Благодаря ви.Понякога е полезно човек, да се включва с мнение във форума. :bow: :bow: :bow:
#13 | 29.04.2020, 13:39
Публикации: 326 / 5
Здравейте,

през май месец, ще подадем документи за ползване на компенсации 60/40, но имаме служител, който все още е в  изпитателния срок и иска да напусне. Пусна си молба за неплатен отпуск за м.април и сигурно си е намерил нова работа, защото иска през май месец да го освободим.
Дали ще има проблем да ползваме компенсацията за април и май месец?
#14 | 29.04.2020, 13:53
Публикации: 206 / 45
Здравейте,

през май месец, ще подадем документи за ползване на компенсации 60/40, но имаме служител, който все още е в  изпитателния срок и иска да напусне. Пусна си молба за неплатен отпуск за м.април и сигурно си е намерил нова работа, защото иска през май месец да го освободим.
Дали ще има проблем да ползваме компенсацията за април и май месец?

 Не, няма да имате проблем. В ПМС-то е посочено, по кои текстове от КТ прекратените договори ще Ви извадят от критериите да сте бенефициент по Мярка 60/40. Горепосоченото не е сред тях...
#15 | 03.05.2020, 18:36
Публикации: 326 / 5
Здравейте,

а как да се отразят раздадени бонуси за м.04,2020г? Фирмата всеки месец дава бонуси към работната заплата, съответно и за м.04,2020г в зависимост от отработеното. Това дали ще е проблем при изплащане на компенсацията?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група