СОЛ пенсиониране - НОИ плаши с глоба за период 2007 година; за 2014 НОИ вижда непълен размер, НАП пълен

19.05.2020, 14:40 2157 1

19.05.2020, 14:40
Публикации: 298 / 14
Здравейте,

СОЛ подава документи за пенсиониране. Днес се получават документите, прикачени по - долу.
Личните данни са премахнатаи, за да може да ги четете.
Намерени са два проблеми:
1) за период 05.2007 година; аз не съм водил счетоводството на СОЛ този период и не мога да кажа какво е било (НАП има архив от 2013 насам). Но от НОИ са доста императивни, не би ли трябвало отдавна да е минал давностния срок? Ако се подаде сега заявление за погасяване по давност възможно ли е? Нали давността не се спира автоматично, а трябва лицето да заяви желанието си. Все пак възможно ли е да се погаси по давност с молба от лицето и да не се подава нищо за коригиране? Аз нямам идея как и на какъв софтуер може да се коригира нещо от преди 13 години?!
2) Прави впечатление, че от НОИ пишат, в точка 4тири, че лицето има подадени коректни данни от дек1. , но ДОО не бил в пълен размер за период 01.09.2014 до 31.12.2014. Тук вече аз правих нещата, при справка в НАП лицето се осигурява цяла година по един и същи начин, за всичките 12 месеца има внасяни по 117.15 - ДОО; и 44.00 - ЗО. Мислите ли, че от НОИ нещо недоглеждат, аз не мога да разбера как в НАП цяла година осигуровките ги има покрити, а в НОИ ги виждат като "непълен размер"?
П.С. Тук искам да отбележа, че лицето дори в момента, главно поради мое не жаление, има надвнесени суми по сметките си, понеже осигуровките за 04.2020 се покриват от суми от 02.2020. Тези надвнесени суми са от неправилен избор на осигурителен праг, но така и не бяха поискани обратно. Тоест СОЛ е внасял повече, а накрая на годината излиза, че трябва да внася по малко. Аз това го знаех, но заради дивотии като тези документи, тогава се въздържахме да му искаме парите да се възстановят. Все пак те сядат надвнесени по смеките на държавата, няма санкция за внесени повече пари от дължимото.
П.С.2 На лицето са правени ревизии от НАП, както на фирмите, които са по ДДС, така и като на физическо лице поради надвнесена глоба за паркиране, се наложи да му върнат пари и НАП направиха цяла ревизия тогава преди да върнат парите. Има бележки за липса на задължение.
Ако това има значение де.
Прилагам документите от НОИ, както и справка от НАП за осигуряване от 2014.

Как трябва да процедираме с тези неща, ще съм благодарен за съвет. На мен ми звучи леко абсурдна ситуацията.
#1 | 19.05.2020, 15:00
Публикации: 833 / 69
Давностният срок отдавна е минал. Проверете дали има запазени платежни за периодите или банкови извлечения.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група