Изплащане на болничен след прекратяване

03.06.2020, 11:50 2047 2

03.06.2020, 11:50
Публикации: 6 / 0
Здравейте колеги,
Имам следния случай: Връчихме 30 дневно предизвестие за прекратяване на наш служител, след което той започна да носи болнични. След като предизвестието му изтече на 02.05.2020 г. и  ние прекратихме трудовия му договор той продължи да носи болнични. Вчера ми донесе болничен от 31.05.2020 до 02.06.2020 г., като твърдеше, че ние трябва да го подадем в НОИ и да му го платят.
Нали отпадна плащането на болнични до 30 дни след прекратяване на договора или има изключения? Говорих с началник краткосрочни плащания, който твърдеше, че щом болничният бил продължение и служителят е работил на безсрочен трудов договор при нас, ние не само трябва да подаден болничния към НОИ, но и НОИ щял да му го плати. Къде точно това е описано в закона, че не мога да го намеря? Благодаря ви!
#1 | 03.06.2020, 11:58
Публикации: 9299 / 1558
Щом Ви е донесъл болничния - подайте го. Ако не е за трудова злополука, няма да го платят. Това Вас не Ви интересува. Лицето, ако иска обяснение, да го тйрси от НОИ.

Пише го в чл.42, ал. 3 на КСО
#2 | 03.06.2020, 12:35
Публикации: 829 / 69
Здравейте колеги,
Имам следния случай: Връчихме 30 дневно предизвестие за прекратяване на наш служител, след което той започна да носи болнични. След като предизвестието му изтече на 02.05.2020 г. и  ние прекратихме трудовия му договор той продължи да носи болнични. Вчера ми донесе болничен от 31.05.2020 до 02.06.2020 г., като твърдеше, че ние трябва да го подадем в НОИ и да му го платят.
Нали отпадна плащането на болнични до 30 дни след прекратяване на договора или има изключения? Говорих с началник краткосрочни плащания, който твърдеше, че щом болничният бил продължение и служителят е работил на безсрочен трудов договор при нас, ние не само трябва да подаден болничния към НОИ, но и НОИ щял да му го плати. Къде точно това е описано в закона, че не мога да го намеря? Благодаря ви!
Предполагам, че сте сгафили и сега ви го връща, или не и ви прави мръсно, може и наистина да са належащи болничните.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група