Обезщетение по чл.213 от КТ и декларация обр.1

14.07.2020, 12:50 569 12
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

14.07.2020, 12:50
Публикации: 63 / 12
Здравейте,

на бивш служител следва да се изплати обезщетение по чл.213 от КТ за недопускане до работа за м.юни 2017 г. Моля за консултация как следва да се подаде декларация обр.1 за дължимия данък?
За вид осигурен код 18 ли следва да се избере? На ред 16 следва ли да се запише 2288, съответно на ред 16.4 - 22 дни? На ред 31 за облагаем доход по чл.24 от ЗДДФЛ - /например/ 1000 лева, а на ред 31А за начслен месечен данък - 100 лева? Предварително благодаря на всички отзовали се.
#1 | 14.07.2020, 15:16
Публикации: 63 / 12
Никой ли не е имал подобен казус?
#2 | 14.07.2020, 18:00
Публикации: 242 / 23
Да,
но би трябвало да се попълнят и % осигуровки за сметка на работодателя.
#3 | 14.07.2020, 18:08
Публикации: 359 / 15
Да,
но би трябвало да се попълнят и % осигуровки за сметка на работодателя.

За вид осигурен 18 за обезщетение по чл.213 от КТ не се начисляват осигурителни вноски.

Според мен т.29, т.31, т.31А и т.34 -трябва да се попълнят освен изброените 16 и 16.4
#4 | 15.07.2020, 09:40
Публикации: 242 / 23
Кодекс за социално осигуряване

Осигурителен стаж (Загл. изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.)

Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., доп. - ДВ, бр. 112 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Осигурителният стаж се изчислява в часове, дни, месеци и години. За осигурителен стаж се зачита:

...

(3) За осигурителен стаж се зачита и времето:
1. (изм. - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., доп. - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., доп. - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) през което лицата по чл. 4, ал. 1, т. 1, 2, 3 и 4 и чл. 4а, ал. 1 не са работили поради незаконно недопускане или отстраняване от работа, или когато са отстранени и впоследствие възстановени на работа по реда, определен в специални закони; за този период се внасят осигурителни вноски за сметка на осигурителя, а за лицата по чл. 4а, ал. 1 - от работодателя им върху последното брутно възнаграждение, ако лицето не е било осигурявано; ако лицето е било осигурявано на друго основание, осигурителните вноски се внасят върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителния доход за периода, ако този доход е по-малък;
#5 | 15.07.2020, 09:47
Публикации: 7069 / 1045
НАРЕДБА ЗА ЕЛЕМЕНТИТЕ НА ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕТО И ЗА ДОХОДИТЕ, ВЪРХУ
КОИТО СЕ ПРАВЯТ ОСИГУРИТЕЛНИ ВНОСКИ
чл.1
(8)  Не се изчисляват и внасят осигурителни вноски върху:
7. обезщетенията по чл. 200, 213, 214, чл. 216, ал. 1, т. 1 и 2, ал. 2 и 3, чл. 220, 221, чл. 222, ал. 2, 3 и 4, чл. 224, 225, 226, чл. 232, ал. 2 и чл. 331 от Кодекса на труда, § 71 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния служител (ДВ, бр. 95 от 2003 г.) и § 118 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда (ДВ, бр. 25 от 2001 г.);
#6 | 15.07.2020, 10:00
Публикации: 242 / 23
Да, но кое е приоритетно - Кодекс или Наредба ?
#7 | 15.07.2020, 10:09
Публикации: 7069 / 1045
Да, но кое е приоритетно - Кодекс или Наредба ?
Ясно е. Няма да споря.
Има си законотворци, на които им плащат за да мислят :)
#8 | 15.07.2020, 10:21
Публикации: 63 / 12
Здравейте,

относно осигурителните вноски на обезщетенията по КТ, прилагам линк, който може да бъде полезен.

https://www.tita.bg/page/314
#9 | 15.07.2020, 10:24
Публикации: 7069 / 1045
Това с нищо не променя цитата на Валенсия, днес в 09:40 :(
#10 | 15.07.2020, 10:43
Публикации: 63 / 12
Да разбирам ли, че независимо от противоречията в двата нормативни документа, следва да се начислят и внесат осигурителни вноски за сметка на Работодателя, без тези за здравно осигуряване?
#11 | 15.07.2020, 10:54
Публикации: 359 / 15
В случая няма противоречие в двата нормативни документа. Ясно е уточнено в наредбата.
#12 | 15.07.2020, 11:04
Публикации: 63 / 12
Благодаря на всички, които се включиха! Успешен ден!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове