Неплатен отпуск и социално осигуряване

24.07.2020, 17:32 2841 4

24.07.2020, 17:32
Публикации: 4 / 0
Здравейте,

Работя на 8 часа с пълни здравни и социални осигуровки върху парите, които взимам. Работодатялят ми иска да съкрати разходи и да мина на 4 часа за неопределен период от време. Четох, че така осигурителния ми стаж ще се брой на половина (работя 2 месеца на 4 часа, но се зачита 1 месец осигурителен стаж), а трудовият ми ще се запази. Аз искам да си запазя осигурряването си, дори и да взимам по-малко пари.
Знам, че имам право на 30 дни неплатен отпуск на година, но искам да знам дали тези 30 дни неплатен отпуск мога да ги ползвам и да запазя осигуряването си в пълния размер както е сега?
Реално, това би могло да ме спаси поне за 2 месеца може би....като питам за опциите да запазя соц. осигуровки ми предлагат да ми намалят заплатата...

Вече един път в суматохата подписах да съм на 4 часа за 1 месец, но ме държаха 2 месеца и половина, като документ ми дадоха да подпиша само за първия месец (13.03-13.04.2020) после нищо. Този период обхваща ИП, но и 2 седмизи след ИП.
Сега аз при тази ситуация имам ли основание да си потърся правата?
#1 | 24.07.2020, 23:26
Публикации: 9339 / 1571
Ако работите на 4 часа, дори заплатата Ви да се запази в размера като за 8 часа (което явно не е целта на шефа) осигурителния стаж пак ще е 1 месец за 2 отработени.
При работа на 4 часа пак сте осигурени за всички осигурителни случаи.
Неплатения отпуск до 30 работни дни в годината /а за 2020 г - 60 работни дни!/ се зачитат за трудов и осигурителен стаж.  Ако по това време сте на договор с 4 часов работен ден, осигурителния стаж през тези 30 (60) работни  дни ще е  пак 1 ден за два отработени. При 8 часов работен ден ще е ден за ден.
По време на неплатения отпуск се внасят само здравни осигуровки в размер на 24,40 които са за Ваша сметка.
За трудов и осигурителен стаж се признават ПЪРВИТЕ 30(60) работни дни от календарната година. След тези дни, неплатения отпуск не се зачита за трудов и осигурителен стаж.
Неплатения отпуск, независимо от размера му може да се ползва след заявление (молба) от работника и разрешение на работодателя. Работодателят не е задължен да разреши отпуска.


Сега аз при тази ситуация имам ли основание да си потърся правата?
Имате право да не подпишете допълнително споразумение. Не смея да гадая  след отказа какви ще са перспективите Ви в тази фирма, .
Работодателят има право да намали работното време със заповед само за 3 месеца от календарната година или по време на извънредно положение (чл.138а от КТ)
#2 | 27.07.2020, 13:40
Публикации: 4 / 0
Благодаря за отговора! Ако откажа да мина на 4 часа и си остана на 8 часа и си пусна неплатен за август (което пак им пести пари за мен), това ще ми се води за трудов и осигурителен стаж, но върху брутната ми заплата или не? Това се чудя. Защото изобщо не ми споменаха, че и неплатения се води за трудов и осигурителен стаж.
#3 | 27.07.2020, 13:59
Публикации: 11960 / 2182
Благодаря за отговора! Ако откажа да мина на 4 часа и си остана на 8 часа и си пусна неплатен за август (което пак им пести пари за мен), това ще ми се води за трудов и осигурителен стаж, но върху брутната ми заплата или не?

Върху минималната работна заплата.
#4 | 27.07.2020, 14:03
Публикации: 9339 / 1571
Неплатения отпуск е по Ваше желание,  но с разрешение на работодателя.
Както казах по-горе: 30 работни дни /а за 2020 - 60 раб.дни/ се зачитат за трудов и осигурителен стаж. Този стаж важи при пенсиониране, за болнични, за безработица... При изчисляване на пенсията за периода на неплатения отпуск, зачетен за стаж, се смята върху 0.00 лв. При изчисляване на болнични, майчинство и безработица,  се смята върху минималната работна заплата.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група