Осчетоводяване на финансиране по ОПИК

10.09.2020, 14:38 7311 13

10.09.2020, 14:38
Публикации: 94 / 2
Здравейте,
Въпросът ми е във връзка с програмата за подпомагане на микро  предприятия за преодоляване недостига на средства във връзка с Ковид-19 . За получената сума смятам да отчета разходи за въшни у-ги - извършен международен транспорт за доставка на стока. Стойността на тази услуга обаче я натрупвам в себестойността на стоката и тя не минава през сметките на 60гр. Как трябва да се отчете ?
#1 | 11.09.2020, 10:47
Публикации: 11932 / 2174
Ще си я отчетете счетоводно, както сте описали - съгласно счетоводните и законови норми. Дали тази сума ще се признае от гледна точка на програмата - вижте конкретния договор или принципите в самата програма - допустим разход ли е този за целите на програмата .
#2 | 11.09.2020, 11:24
Публикации: 206 / 45
Ще си я отчетете счетоводно, както сте описали - съгласно счетоводните и законови норми. Дали тази сума ще се признае от гледна точка на програмата - вижте конкретния договор или принципите в самата програма - допустим разход ли е този за целите на програмата .

Здравейте delphine,
                                     Разходите за външни услуги са допустими по т.нар. 3000-10000... И за написаното сте абсолютно прав/-а, но от моя опит с разплащателните агенции съветвам tara13 да минат през група 60, защото ще вллязат в такъв обяснителен режим, като им преглеждат документите при последващ контрол и не видят 60 и 611, че ще им се завие свят...

Лека и спорна работа!!!
#3 | 11.09.2020, 11:30
Публикации: 11932 / 2174
"Разходите за външни услуги са допустими по т.нар. 3000-10000... "

Здравейте , Angel Halembakov !
За външните услуги е така - ще се признаят, но правилно питащата уточнява, че те ще отидат в стойността на стоката и няма как да бъдат осчетоводени в 602 . По същество няма да бъдат осчетоводени и няма да представляват услуга . И в тази връзка трябва да се види дали програмата допуска покриване на разход за стоки / а може би само продадени ? / .
#4 | 11.09.2020, 16:08
Публикации: 206 / 45
"Разходите за външни услуги са допустими по т.нар. 3000-10000... "

Здравейте , Angel Halembakov !
За външните услуги е така - ще се признаят, но правилно питащата уточнява, че те ще отидат в стойността на стоката и няма как да бъдат осчетоводени в 602 . По същество няма да бъдат осчетоводени и няма да представляват услуга . И в тази връзка трябва да се види дали програмата допуска покриване на разход за стоки / а може би само продадени ? / .

Аз това имах предвид, този път да си нарушат политиката и тези разходи да бъдат отчетени като текущи, а не да влизат в стойността на стоките. Просто предлагам по-безболезнен вариант при последващ контрол... Разбира се ако тези разходи не са съществена част от стойността на стоките и имат някакво притеснение за изкривяване на финансовия резултат... Ама чак пък толкова за максимум 10000.00лв.??? Това са три-четири тира от Централна Европа. Както прецени колегата, аз бих ги вкарал в гр.60 в конкретния случай.

Хубави почивни дни!!!
#5 | 11.09.2020, 16:13
Публикации: 11932 / 2174
Този момент е по-скоро свързан със спазване на счетоводните стандарти отколкото с промяна на счетоводната политика.  :smile1:

То закони не се спазват, че стандарти ли...и това го има.
#6 | 14.09.2020, 13:25
Публикации: 206 / 45
До tara 13:
Здравейте докато преглеждах въпроси и отговори свързани с ОПИК попаднах на следното:

686/20.05.2020г.

Въпрос:

Здравейте, бихте ли разяснили дали ще се считат за допустими
следните разходи, извършени във връзка с доставка на стоки:
- Разходи за международен транспорт
- Разходи за митническо оформяне
- Разходи за Застраховки на стоката при международен транспорт

Разяснение от УО:

В сулчай, че описаните от Вас разходи формират доставната стойност на стоките,
то същите са недопустими за финансиране.

Така, че преценете ситуацията при Вас, за да не стане проблем.

Лека и спорна седмица!!!
#7 | 15.09.2020, 15:35
Публикации: 94 / 2
Благодаря Ви за коментарите . Много ми помогнахте.  Отчетох разхода по 60 гр.за да се отчете финансирането. Финансовия резултат в края на годината няма да се промени защото стоката е продадена и дали разходите са отчетени по304 или по 602,няма да има значение . Притеснява ме това че се нарушава стандарта.
#8 | 15.09.2020, 15:38
Публикации: 721 / 96
Притеснява ме това че се нарушава стандарта.

Просто не го нарушавайте.
#9 | 10.12.2020, 12:29
Публикации: 310 / 0
Здравейте, доколкото видях в общите условия разходите за възнаграждения на персонала и осигуровките за сметка на работодателя са допустим разход. А възнагражденията на СОЛ и неговите осигуровки дали са допустими?
#10 | 10.12.2020, 15:28
Публикации: 2966 / 392
Осигуровките никога не са били за сметка на фирма. Възнаграждението мисля, че гледах, че е.
#11 | 16.06.2021, 10:49
Публикации: 14 / 1
Здравейте, използвам темата, за да не отварям нова, ако се наложи ще го направя. Не знам защо бях решила, че когато дойде времето за отчитане на програмите ще мисля кои разходи и ше оправям сметки, а явно трябва много по-рано да го помисля :)
Става въпрос за получени финансирания по ОПИК в 2021, но част касаят разходи за 2020:
1. Едното е с период на отчитане 01,03,2020 - 31,12,2020. За да спазя принципа на съпоставимост на приходи и разходи - трябва да отчета прихода в 2020 и да си приключа целия отчет.
2. Второто финансиране е получено 2021 и ще се опитам да го оправдая с разходи от 2021, за да  не товаря повече финансовия резултат за 2020.
3. Стигам до въпроса с финансовия резултат, които беше загуба, но предвид финансиранията това се промени. Имам подадени декл. за промяна на авансови вноски на 0,00лв... По спомен имаше лихва за разминаването, нали така?
4.И накрая - има предстояща 3-та фаза по една от програмите, за която евентуално ще се получат средства  да речем октомври 2021. Може ли някой да ми обясни как трябва да спазя принципа на съпоставимост ако вече е приключена 2020 и да речем искам да включа разходи от 2020?
#12 | 16.06.2021, 13:17
Публикации: 11932 / 2174
Здравейте,
изводите Ви по първите две точки са подкрепени и от Писмото на НАП за отчитане на държавните помощи / за всеки случай го прикачвам / . По трета точка за авансовите вноски и лихвите - да, има лихви, ако отклонението на авансовите вноски е с над с 20 % - в ГДД има и формула - тя ще Ви укаже имате ли отклонение, за което дължите лихви или не.

По въпроса с т.4:
"Може ли някой да ми обясни как трябва да спазя принципа на съпоставимост ако вече е приключена 2020 и да речем искам да включа разходи от 2020? "

Това е един чудесен въпрос, който може да зададете на НАП. И в тази връзка да се разбере и противоречивата практика от преди публикуване на въпросното писмо, когато нямаше единно мнение по въпроса за признаване на помощите по СС 20 - на датата на получаването на същите или независимо от получаването им - при начисляването им за определен период.
#13 | 16.06.2021, 13:51
Публикации: 14 / 1
Много ви благодаря за отговора. Аз търсех проблема в себе си поради факта, че никога не съм отчитала приходи по програми.
Зададох си въпроса по т.4 по телефона в НАП. Не знаеха какво да ми отговорят, не били получвали подобни въпроси, което още повече ме усъмни, че повредата е в моя телевизор. Реших, че всички знаят какво и как да направят.
Казаха да включа очаквана сума в 2020... за програма, която ще стартира тези дни ако се не лъжа... Освен да извадя кристалното кълбо, извинявам се, но се изнервих накрая..
В крайна сметка ми казаха да пиша писмо с въпроса и така и ще направя.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група