ЗП и назначаване на работник.

29.09.2020, 12:09 292 12
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

29.09.2020, 12:09
Публикации: 138 / 4
Здравейте!Извинявам се за елементарния въпрос,но за първи път назначаваме работник и искам да бъда сигурна.Водя семейното счетоводство....Може ли ЗП да назначи сезонен работник в земеделието за оран,торене сеене и т.т с д-р по чл 67,ал1,т.1 във връзка с чл.70 и после да го освободи по чл.71 след седмица,две,когатоо се свърши работата?Благодаря!
#1 | 29.09.2020, 12:28
Публикации: 6053 / 536
По принцип може, на в описания случай може би по удачен вариант за назначаване ще е по чл.68, ал.1, т.2 - до завършване на определената работа.
#2 | 29.09.2020, 12:29
Публикации: 7110 / 1055
Защо да не може.
След като е за определена работа, защо не го назначите  по чл.68, ал.1, т.2?
#3 | 29.09.2020, 12:45
Публикации: 138 / 4
Благодаря!Но ще може ли да се прекрати по чл.71 ,ако нещо не вървят нещата?
#4 | 29.09.2020, 13:01
Публикации: 174 / 19
Като предвиждате 1-2 седмици работа какъв срок на изпитване бихте заложили в договора , за да го освободите после по чл.71 ?
#5 | 29.09.2020, 13:06
Публикации: 138 / 4
Затова попитах дали правилно ще постъпя.Работата може да продължи и повече,никой не знае,все пак е земеделие,но дали човекът ще се справи...и това не се знае.Дайте съвет как да постъпя,моля!
#6 | 29.09.2020, 13:12
Публикации: 174 / 19
Явно ще има срок за упражняване работата и както ви писаха преди мен чл.68, ал.1, т.2 е варианта и със срок на изпитване. Трябва да си определите какъв ще бъде срока на изпитване и ако го освободите по рано, както предполагате, че е възможно ще му дължите обещетение за остатъка до края на срока.
#7 | 29.09.2020, 13:13
Публикации: 6053 / 536
Защо толкова държите на този чл.71?
#8 | 29.09.2020, 13:21
Публикации: 138 / 4
Ами не знам  :blush: ТРЗ ми е тъмна Индия.Четох,четох и....Как ще го освободим,ако не харесаме работата му?
#9 | 29.09.2020, 13:44
Публикации: 6053 / 536
То до края на годината няма кой знае колко много селскостопанска работа. Назначавате го по чл.68, ал.1, т.2 във връзка с чл.70 и срок на изпитване 1 месеца, уговорен в полза на работодателя. При прекратяване по-рано (при условие, че работата все още не е завършена) и срока на изпитване не е приключил не му дължите обезщетение.
#10 | 29.09.2020, 13:58
Публикации: 138 / 4
Много благодаря!Тогава по кой член ще мога да го освободя?
#11 | 29.09.2020, 14:48
Публикации: 6053 / 536
Много благодаря!Тогава по кой член ще мога да го освободя?

Ако приключи до края работата си - по чл.325, ал.1, т.4 от КТ.
Ако шефа не го хареса и срока на изпитване не е приключил - чл.71 (срока на изпитване включва действително отработени дни, а не включва отпуска, болнични).
Ако обаче срока на изпитване е приключил, а работата не е - остава варианта по взаимно съгласие - чл.325, ал.1, т.1 от КТ.
#12 | 29.09.2020, 15:01
Публикации: 138 / 4
 :bow:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове