Заплата само процент и осигуровки

10.10.2020, 11:09 3315 12

10.10.2020, 11:09
Публикации: 9 / 0
Здравейте! Предлага ми се работа със заплащане само процент,без основна заплата и данъци и осигуровки върху изкарания процент? Това възможно ли е въобще,имайки предвид,че един месец може да е по-силен,друг по-слаб ?! И как така всеки месец пред НАП ще е различно?
#1 | 10.10.2020, 13:33
Публикации: 364 / 42
Не могат да ви осигуряват на сума под минималния осигурителен доход за длъжността, на която са ви назначили /най ниския МОД е  610 лв / и не може да получите по-малко от 610 лв./ тук се включват и личните осигуровки, каквато и да е изработката .

 Или чисто най-малко 473.35 лв.,
#2 | 10.10.2020, 14:16
Публикации: 829 / 69
Предполагам, че договорът е граждански, ако е така, то следва, че ако заработеното възнаграждение след приспадане нормативно признатите раходите е по-ниско от МРЗ, то осигуровки не се дължат, но пък получателят ще трябва да си ги декларира на тримесечие и годишно.
#3 | 10.10.2020, 17:04
Публикации: 4367 / 719
Drake, ако става въпрос за трудов договор - освен ако не си много на зор, избягвай такива работодатели, колкото и голям процент да обещават.
#4 | 10.10.2020, 17:41
Публикации: 9299 / 1558
Предполагам, че договорът е граждански, ако е така, то следва, че ако заработеното възнаграждение след приспадане нормативно признатите раходите е по-ниско от МРЗ, то осигуровки не се дължат, но пък получателят ще трябва да си ги декларира на тримесечие и годишно.
Дори да става въпрос за граждански договор, пак може да трябват и осигуровки.  Например, ако човекът работи другаде на трудов договор. Или ако възнаграждението, след приспадане на НПР,  е над МРЗ.

Та: без осигуровки нещата стават рядко, а без данък - почти никога. Другото е "черна" икономика
#5 | 10.10.2020, 18:31
Публикации: 829 / 69
Дори да става въпрос за граждански договор, пак може да трябват и осигуровки.  Например, ако човекът работи другаде на трудов договор. Или ако възнаграждението, след приспадане на НПР,  е над МРЗ.

Та: без осигуровки нещата стават рядко, а без данък - почти никога. Другото е "черна" икономика

При така зададеното от питащия можем само да гадаем. Иначе това, което си написала е допълнение.
P.S. Сива икономика, черна е друго.  :wink1:
#6 | 10.10.2020, 23:45
Публикации: 9 / 0
Здравейте! Договорът не е граждански; трудов на осем часа е; без основна заплата; осогуровки и данъци върху изкаран процент. И на мен ми звучи странно,без дори опоменат минимален праг на трудово месечно възнаграждение(заплата)
#7 | 10.10.2020, 23:57
Публикации: 9299 / 1558
Здравейте! Договорът не е граждански; трудов на осем часа е
При горепосочените условия бих казала само: Ужас! Бягайте! Съгласяйте се само ако сте много на зор, но вероятността да не Ви платят уговореното е доста голяма.

А към горния коментар относно цветовете на икономиката, ще кажа следното : при сивата икономика има нещо скрито, но и нещо наяве. Казах " черна" (при това в кавички), защото неплащането на осигуровки и данъци в този случай  е много по- далеч от "бялото" отколкото е сивото.

ПП Чак сега видях,  че щяло да има осигуровки и данъци, но нърху хипотетична сума. Много ми е интересно колко ще Ви платят , ако "изкараният процент" е 500 лв, а МОД за длъжността е 700?

ПП 2  Явно наистина става въпрос за "сива" икономика
#8 | 11.10.2020, 00:02
Публикации: 9 / 0
При горепосочените условия бих казала само: Ужас! Бягайте! Съгласяйте се само ако сте много на зор, но вероятността да не Ви платят уговореното е доста голяма.

А към горния коментар относно цветовете на икономиката, ще кажа следното : при сивата икономика има нещо скрито, но и нещо наяве. Казах " черна" (при това в кавички), защото неплащането на осигуровки и данъци в този случай  е много по- далеч от "бялото" отколкото е сивото.

Аз си мислех,че е по-бяло, защото така се озаконява процентното възнаграждение,например 25% от изкарания оборот от мен и че реално така няма как да избяга да не ми ги даде в края на месеца,след като го има  описано в договора. Беше ми и странно как,примерно,един месец съм направил 3000 лева и трябва се обложат после 25% с данъци и осигуровки,а друг месец 11000 и как това е окей пред нап?
#9 | 11.10.2020, 00:05
Публикации: 9299 / 1558
Е, щом очаквате такива изработки, може и да стане. Само дето осигуровки +данъци са над 25%

Няма никакъв проблем всеки месец да се подава различен доход пред НАП. Има изискване в ТД да е вписана основната заплата. Има и някои други изисквания относно съдържанието на ТД, огносно минималната заплата,  относно минималния осигурителен доход и т.н.
#10 | 11.10.2020, 00:12
Публикации: 9 / 0
Е, щом очаквате такива изработки, може и да стане. Само дето осигуровки +данъци са над 25%
Аз нямах предвид,че те са 25%,а че от изкарания от мен оборот за предприятието, накрая на месеца ще получа 25% от него(от изкарания от мен оборот за предприятието) и после въпросното получено от мен възнаграждение ще се облага. Въпросът е,че един месец може тези 25% да са 1000 , а друг да се равняват на 3000 и това възможно ли е пред нап. Отделно идеята да не е включено основно минимално възнаграждение(заплата) възможно ли е?!
Блгодаря на всички за отговорите!
#11 | 11.10.2020, 01:04
Публикации: 4367 / 719
В ТД не може да не е включена основна работна заплата, като тя не може да е по-малка от 610 лв (за 2020 г.) за 8-часов работен ден.

Осигуровки се начисляват върху т.нар. минимален осигурителен доход (МОД) , който е определен законово според професията и сферата, в която работите, и който не може да е по-малък от заплатата. Но може да е по-голям. Теоретично, може да се случи така, че сте сключили ТД на минимална РЗ, а да ви удържат осигуровки съобразно МОД-а, който може да е почти два пъти по-голям. И тогава ще останат дребни пари за получаване.

В този смисъл, всеки месец в НАП може да се подават различни суми, но не по-малко от МинРЗ и не по-малко от МОД.
#12 | 24.12.2020, 21:27
Публикации: 53 / 4
Vest ltd & TESM ltd..
Прав е колегата бобо.Бих искал да спомена,че освен възнаграждение- длъжност,работно време, срок , работодател и работник са сред основните реквизити на документа трудов договор.Без тях е нищожен-все едно не съществува в правният мир.Отделно се подава уведомление задължително -в него се вписва основно месечно трудово възнаграждение.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група