Прекратяване дейностa на ЕТ и майчинство

02.12.2020, 21:38 2129 7

02.12.2020, 21:38
Публикации: 5 / 0
Здравейте, налага се да прекъсна дейноста на ЕТ за 1 месец (периода на извънредно положение - 27 ноември до 21 декември). В ЕТ има служителка, която е в майчинство до края на декември. Мога ли да прекратя дейноста на ЕТ без да ощетявам служителката,  и какво трябва да направя за да може тя да получи пълния размер на майчинството си?

Предварително Благодаря!
#1 | 03.12.2020, 10:02
Публикации: 364 / 42
Не пишете какво се случва с другите работници?
#2 | 03.12.2020, 12:46
Публикации: 5 / 0
Няма други работници освен мен. Поради затваряне на детските градини през този период съм принуден, да остана вкъщи за да се грижа за децата си. Държавата отпуска целева помощ за семейства с деца до 14-годишна възраст при обявено извънредно положение. Имам намерение да кандидатствам, но изискването за самоосигуряващи се лица е да се подаде в НАП заявление за прекратяване на дейността за известен период. И не съм сигурен, дали мога да го направя когато имам служител в майчинство.
#3 | 03.12.2020, 13:21
Публикации: 364 / 42
Щом е за известен период вероятно изискването е за прекъсване на дейността, а не за прекратяване. Изяснете си го добре при подаването на Окд 5 в НАП.
От друга страна тази служителка  след като е в майчинство не участва  в дейността ви докато трае майчинството и дали сте прекъснали дейност или не тя се намира в някакъв вид отпуск по КТ.
Но най достоверен отговор ще ви дадат от НОИ, може да ги питате .
#4 | 03.12.2020, 14:19
Публикации: 12 / 2
Вие прекъсвате вашето осигуряване, не дейността на ЕТ.
Все пак счетоводителят ви ще знае най-добре.
#5 | 03.12.2020, 15:18
Публикации: 5 / 0
„За самоосигуряващите лица сме направили следното – човек, който е със свободна професия, има право да подаде в НАП заявление за прекратяване на дейността за известен период. След като мине карантината или извънредната епидемична обстановка, той може да възстанови дейността си. За този период, за който е преустановил дейността си заради това, че трябва да остане вкъщи да гледа детето си, той ще може да кандидатства за тази помощ и ще може да получи подкрепа пропорционално на времето, в което е в карантина“, обясни зам.-министърът.
#6 | 03.12.2020, 16:49
Публикации: 364 / 42
 И не съм сигурен, дали мога да го направя когато имам служител в майчинство.
Относно вашата възможност да прекратите за известен период самоосигуряването си за да гледате детенцето и да кандидатствате за помощи няма съмнение, че е възможно.
Разбрах втората част на въпроса ви, че е  -  дали това би попречило но майката, която е назначена при вас да си получава обещетение за гледане на детето и за това пиша да попитате НОИ, за да не остане пък тя ощетена
#7 | 04.12.2020, 10:19
Публикации: 5 / 0
Ok, Благодаря Ви!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група