На трудов и граждански договор едновременно

05.12.2020, 19:45 2478 1

05.12.2020, 19:45
Публикации: 7 / 0
Здравейте, от известно време работя на свободна практика с чуждестранна компания и се осигурявам на максималния осигурителен праг (3000лв). В момента имам предложение за започване на работа в България на трудов договор същевременно.

Възниква въпросът - трябва ли да продължа да се самоосигурявам по същия начин? Ако да, работодателят ми в България дължи ли осигуровки за мен?

Не успях да се ориентирам, тъй като ситуацията е много специфична.

Благодаря ви!
#1 | 05.12.2020, 20:26
Публикации: 9297 / 1557
Вие сте българин?
Живеете в България поне 180 дни в годината?
ТД ще е в България?

Значи: По ТД трябва да Ви осигуряват върху заплатата, но не по-малко от минималния осигурителен доход за длъжността. Част от осигуровките са за Ваша сметка (удържат се от заплатата), а другата е за сметка на работодателя.
За всеки друг доход, за който дължите осигуровки,  трябва да се съобразявате с максималния осигурителен доход.
Пример: по ТД Ви осигуряват на 1000 лв, по ГД имате облагаем доход за месеца 4000, то по ГД трябва да се осигурявате на 2000 лв или 3000 общо за ТД+ГД. ТД е водещ.
В този случай при плащането по ГД трябва да декларирате върху каква сума се дължат осигуровките (има такава точка в Сметката за изплатени суми).
За достигане на границата от 3000 лв и при ТД и при ГД доходите се сравняват за месеца, в който е положен труда, независимо от месеца на плащане
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група