Попълване на Таблица 2 за безработно лице, самоосигуряващо се по чл. 40, ал. 5 ЗЗО

12.01.2021, 14:40 1759 5

12.01.2021, 14:40
Публикации: 7 / 0
Здравейте,

Осигурявам се здравно като безработно лице на основание чл. 40, ал. 5, т. 1 ЗЗО върху половината от минималния доход за самоосигуряващите се лица, или 305 лв. за 2020 г., съответно 24.40 лв. на месец здравноосигурителна вноска.
Осигурявал съм се през цялата година без прекъсване.

За месеците септември, ноември  и декември на 2020 г. имам доход от граждански договори общо в размер на 1055 лв., като в нито един от месеците не надвишават МРЗ, съответно - септември - 120 лв., ноември - 435 лв. и декември - 500 лв.

Платците на доходите ми са физически лица, които не са самоосигуряващи се или предприятия.

Въпросът ми е как следва да попълня Таблица 2 от Образец 2004?
Доколкото разбирам от инструкциите, трябва да попълня в колона 4 доход от 305 лв. за всички месеци от януари до декември, а в колона 5 трябва да разделя облагаемата основа - в моя случай, 791.25 лв. след приспадане на нормативно признатите разходи, на 12, което прави 65.9375 лв., и трябва за попълня тази сума за всеки месец от януари до декември.
Ако е така, как следва да закръгля подобно число, тъй като системата очаква число с две стойности след десетичната запетая?

Или трябва да разделя 791.25 лв. само на броя на месеците в които имам доход от дейността, т.е. 3 месеца (263.75 лв. на месец), и да попълня тази сума само за месеците в колона 5 в които имам облагаем доход - септември, ноември и декември?

В този случай, дължа ли довнасяне на здравни осигуровки?

Също бих искал да попитам, на ред 7 в Приложение 3, където се посочват задължителните осигурителни вноски по КСО и ЗЗО, внесени или удържани авансово, трябва ли в моя случай да посочвам някаква сума от внесени ЗОВ, която да ми се приспадне от основата?

Благодаря предварително!
#1 | 12.01.2021, 14:58
Публикации: 9299 / 1558
за всички месеци от януари до декември, а в колона 5 трябва да разделя облагаемата основа - в моя случай, 791.25 лв. след приспадане на нормативно признатите разходи, на 12, което прави 65.9375 лв., и трябва за попълня тази сума за всеки месец от януари до декември.
Да. В единадесет от месеците пишете по 65,94, а в последния - колкото остане.

трябва ли в моя случай да посочвам някаква сума от внесени ЗОВ, която да ми се приспадне от основата?
Да. Попълвате си ЗО, които сте внесли през годината /292,80 лв/

А за м. септември / трето тримесечие на 2020/ е трябвало да подадете декларация по чл. 55 и да внесете авансов данък
#2 | 12.01.2021, 15:29
Публикации: 7 / 0
Благодаря Ви!

А за м. септември / трето тримесечие на 2020/ е трябвало да подадете декларация по чл. 55 и да внесете авансов данък

Тъй като не съм го направил, какви ще са най-вероятните последици, ако подам данъчната си декларация по чл. 50 ЗДДФЛ сега?
#3 | 12.01.2021, 15:41
Публикации: 9299 / 1558
Чл. 80. (1) Лице, което не подаде в срок данъчна декларация по този закон, се наказва с глоба или имуществена санкция в размер до 500 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание.

Е, ще Ви наложат глоба, ако се усетят, че не сте подали декларация по чл. 55. Вероятността не е много голяма, но все пак не е изключено.

Подаването на декларация по чл.55 не Ви освобождава от подаването на ГДД по чл. 50.
#4 | 12.01.2021, 15:46
Публикации: 7 / 0
Разбирам.

Само да отбележа, че аз не съм самоосигуряващо се лице, регистрирано по БУЛСТАТ с ЕИК и т.н., а спорадично осъществих дейност по няколко граждански договора. :)
Осигурявам се само здравно по ЗЗО (чл. 40, ал. 5, т. 1).

Предполагам обаче това няма значение?  :wink1:
#5 | 12.01.2021, 16:00
Публикации: 9299 / 1558
Няма значение.
Вие сте длъжен да подавате декларация по чл.55 и да внасяте авансов данък като физическо лице, придобило доход по извънтрудови правоотношения, когато платецът на дохода не е задължен да удържа и внася данъка /чл. 55, ал.2 и чл. 43, ал. 6 от ЗДДФЛ/

И добре, че договорите са били за малки суми, иначе щяхте да имате и други завължения :)

ПП Прави впечатление, че много точно задавате въпросите си, използвате нужната терминология и конкретизирате точно тези факти, които са необходими. Явно сте  запознати със законите. Учудвам се, че имате пропуски при спазването им.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група