Третиране на фирма по чл.38, ал.9 от ЗСч.

28.01.2021, 13:23 1210 16
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

28.01.2021, 13:23
Публикации: 56 / 0
Здравейте!
Питането ми е свързано с разпоредбите на чл.38, ал.9, т.2 от ЗСч. и §1 т.30 от ДР. Имаме предприятие, което е с разходи за публикуване на ГФО, 1 граждански договор за незначителна стойност по повод изготвянето на ГФО и д1 за самоосигуряващо лице до края на февруари. Въпросът ми е насочен по-скоро към д1-ците, които са подавани по повод гражданския и самоосигуряването, а именно считат ли се те за дейност и биха ли били пречка за третирането на фирмата, като такава без дейност?
Предварително благодаря на включилите се!
#1 | 28.01.2021, 13:29
Публикации: 191 / 13
Осигуровките на СОЛ не са разход на фирмата - те са за сметка на СОЛ. Ако приходите и разходите за отчетния период не надвишават 500 лв., фирмата се третира като такава без дейност.
#2 | 28.01.2021, 14:19
Публикации: 56 / 0
По скоро изхождам от наличието на дейност, като основание за самоосигуряване, макар и в случая да е свързано с процеса по годишно приключване за въпросната година, а не, че осигуровките са разход на предприятието. Така или иначе в статистика трябва да се посочи в Приложение №11, че предприятието е с прих./разходи под 500лв.
#3 | 28.01.2021, 14:27
Публикации: 6336 / 582
Според мен - в НСИ декларация за разходи под 500 лева, в НАП - ГДД и ТР - Г3.
#4 | 28.01.2021, 14:32
Публикации: 56 / 0
Според мен - в НСИ декларация за разходи под 500 лева, в НАП - ГДД и ТР - Г3.
А активна ли е опцията за Г3 и нищо в НАП, с идеята да не се сключва нов граждански договор в който да се посочва съставител на ГФО?
#5 | 28.01.2021, 14:35
Публикации: 6336 / 582
За НАП - задължително подайте ГДД, защото сте подавали д.1 за ГД, ще подадете и справката по чл.73. Преди 2 години имах абсолютно същия случай и след срока за подаване на ГДД от НАП връчиха акт на фирмата за неподадена декларация. Писахме възражение срещу акта и след 6 месеца се разминахме само със забележка.
#6 | 28.01.2021, 16:00
Публикации: 56 / 0
За НАП - задължително подайте ГДД, защото сте подавали д.1 за ГД, ще подадете и справката по чл.73. Преди 2 години имах абсолютно същия случай и след срока за подаване на ГДД от НАП връчиха акт на фирмата за неподадена декларация. Писахме възражение срещу акта и след 6 месеца се разминахме само със забележка.
В този случай фирмата никога няма да може да изпадне в графата без дейност, след като всяка година някой трябва да ѝ приключи счетоводно годината?
#7 | 28.01.2021, 16:08
Публикации: 6336 / 582
Какво приключване? Има няколко лева разходи по ГД които формират една загуба. Съставител - собственика на фирмата и готово. Няма нов ГД и до там. То иначе е един омагьосан кръг.
#8 | 28.01.2021, 16:09
Публикации: 10226 / 1766
Е, това дали е с дейност или без не зависи от това дали има някакви разходи изобщо, а дали отговаря на определението за фирма без дейност съгласно ДР Пар.1 т.30 от ЗСч.
#9 | 28.01.2021, 16:16
Публикации: 56 / 0
Точно за този омагьосан кръг говоря :good:. Добре, единственото нещо, което ме гложди в случая е как ще се подаде ГДД без данни в част II т.9 за съставител на ГФО? До колкото си спомням не позволява декларацията да се приключи без данни в тази си част, а ако се впише управителя със сигурност няма да отговаря на изискванията на чл.18 от ЗСч.
#10 | 28.01.2021, 16:17
Публикации: 10226 / 1766
Фирма без дейност не подава декларация.
#11 | 28.01.2021, 16:28
Публикации: 56 / 0
Фирма без дейност не подава декларация.
В този ред на мисли се връщаме в началото на темата. Счита ли се или не, че фирмата по-горе има дейност  :smile1:
#12 | 28.01.2021, 16:35
Публикации: 10226 / 1766
ЗСч
ДР
30. (нова - ДВ, бр. 97 от 2016 г, в сила от 01.01.2017 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2017 г., в сила от 01.01.2018 г.) "Предприятия, които не са осъществявали дейност през отчетния период" са предприятия, за които едновременно са налице следните условия:
а) през отчетния период не са извършвали сделки по чл. 1, ал. 1 от Търговския закон;
б) през отчетния период не са възникнали условия да бъде признат приход съгласно Закона за счетоводството и приложимите счетоводни стандарти;
в) не са осъществявали дейност, свързана с инвестиции, производство и/или продажба;
г) не са осъществявали покупка на стоки и услуги с цел получаване на доходи и печалби.

Какво от гореизброените има в тази фирма освен хонорар за приключване , който не се вписва в смисъла на нито една от подточките ?
#13 | 28.01.2021, 16:39
Публикации: 56 / 0
Точно с това започнах питането си. Дали въпреки, че предприятието се вписва в тези текстове НАП би направил проблем поради подаваните д1-ци. Питам не от опит, а за това, че съм срещал хора, които биват третирани, като такива с дейност, заради подавани д1-ци по един или друг повод в хода на годината.
#14 | 28.01.2021, 16:49
Публикации: 10226 / 1766
Винаги съм намирала противоречие в това едно лице да се самоосигурява във фирма, която по всички параметри отговаря на определението за фирма без дейност. НОИ не биха заверили осигурителен стаж, ако няма подадена декларация, а от друга страна фирмата си е без дейност, защото не намирам в описаното никакви причини да се посочи такава. Като казвам не биха заверили в същото време сигурно има и заверени такива - разнопосочна практика . Дори бих попитала какъв код на дейността бихте посочили ? Вероятно на последната упражнявана поради липса на друг.
Мисля, че не бива да се слага знак на равенство на фирма с дейност и упражнявана дейност от СОЛ , но това си е лично мнение. Често постъпваме така, както не бихме имали проблеми. :smile1:
#15 | 28.01.2021, 17:10
Публикации: 56 / 0
В случая самоосигуряването е оставено докато тече процеса по годишно приключване на фирмата. След приключването на този процес е спряно. Все пак мисля, че сключването на граждански договор от името на управителя си е дейност макар и не търговска.
Мнението ми се покрива изцяло с вашето. Просто се опитвам да открия практика, която да ме ориентира за правилния път в ситуацията.
#16 | 28.01.2021, 17:14
Публикации: 10226 / 1766
В случая самоосигуряването е оставено докато тече процеса по годишно приключване на фирмата.

Имаше една подобна тема и колега даде доста интересно и практично предложение - в договора за приключване на фирмата да се впише, че счетито приключва и подава декларации в институциите в определените за това срокове след прекратяване дейността на фирмата. Нещо в този смисъл - ще потърся. Иначе не виждам защо докато се приключва СОЛ-ът трябва да се осигурява. Най-много за ден да си пусне ОКД5 и да подпише документите, но и това е спорно дали е необходимо - ОКД5 де, не подписването . :smile1:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група