ДДС на тур операторите

09.05.2012, 14:03 13599 11

09.05.2012, 14:03
-dreben-
Здравейте, имам един въпрос и малко нужда от помощ. Ще регистрираме една тур операторска фирма по ДДС и дотук добре, но не мога точно да си обясня как ще стоят нещата с издаването на фактурите след това. Дали трябва да са с 9 или с 20 процента? Ако някой може да ми обясни ще съм Ви много благодарна.
#1 | 09.05.2012, 14:14
Публикации: 31 / 2
А вие какво ще фактурирате: хотелско настаняване или обща туристическа услуга? Или нещо трето?
Тези три варианта са три различни "ДДС-та във фактурите"?
#2 | 09.05.2012, 15:25
Публикации: 530 / 19
Здравейте,

вижте тези разяснения, които качих дали ще ви помогнат в новото начинание.
Пожелавам ви успех! :thumbup:

http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,2827.new.html#new

http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,2826.0.html
#3 | 09.05.2012, 17:07
-dreben-
Към Trevit - Ще фактурирваме и хотелско настанявате и обща туристическа услуга

И ктм Кети - Благодаря ти, но нещо не иска да ми ги отвори. Да ми напишвш пак ако може или да ми кажеш каде да ги прочета.

Благодаря и на двама Ви . ::)
#4 | 09.05.2012, 22:09
Публикации: 3145 / 253
http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,2827.new.html#new

Изтегляш си документа от този линк или от линковете, които Кети е посочила и тогава ще се отворят.
#5 | 10.05.2012, 13:58
-dreben-
Благодаря Ви! Отвориха се ще по- прочета малко да си по- изясня нещата, че нещо ми е тъмна Индия. Ако мога и аз да съм Ви полезна с нещо съм на среща. Ако имам нужда от помощ надявам се да мога да се обърна пак към Вас.
#6 | 10.05.2012, 14:07
Публикации: 3145 / 253
Благодаря Ви! Отвориха се ще по- прочета малко да си по- изясня нещата, че нещо ми е тъмна Индия. Ако мога и аз да съм Ви полезна с нещо съм на среща. Ако имам нужда от помощ надявам се да мога да се обърна пак към Вас.

Винаги сте добре дошла :)
#7 | 17.05.2012, 16:09
-dreben-
Имам още един въпрос. Моята колежка се свързала с някаква одиторка, която и е казала, че фактурите издавани от тур операторите са само с 9 % ДДС без значение от вида на услугата, която се предлага. В смисъл дали е туристическа услуга, дали са само нощувки или посредничество за пътуване или храна. По- принцип докато четох предходните материали доколкото ми станя ясно има разлика между туристическа услуга и обща туристическа услуга. Сажалявам за глупавите въпроси, но нямам много опит и не съм наясно още напълно с нещата.
#8 | 17.05.2012, 16:17
-dreben-
И още нещо. Съжалявам ако съм нахална и се извинявам предварително. След като получа решението за регистрация от данъчните. След това какви са процедурите. Къде мога да прочета кога и как се подава месечната декларация и какво точно представлява. Наистина съм много начинаеща с тези ДДС и т.н. Досега се занимавах със счетоводството на един учебен център , а те както знаете не се регистрират по ДДС. А и честно казано и като счетоводител нямам кои знае каква практика, защото я практикувам от няколко години тази професи. Така да се каже новобранец съм още в много отношения.

Благодаря предварително! ::)
#9 | 17.05.2012, 16:39
Публикации: 530 / 19
dreben, до колкото и аз чета има разлика какво ще се фактурира и колко ще е ДДС-то, нищо че не се занимавам с тур агенции. Ако има четящ и сериозен счетоводител да изкаже мнението си, ще сме му благодарни.

Относно питането си за ДДС - всичко е описано в ЗДДС и ППЗДДС. И наистина трябва да ги прочетеш поне 1 път, за да знаеш за какво става дума, да не кажа че ще ти трябват доста повече прочети докато разбереш.
Иначе в сайта на НАП има доста полезна информация, може да посърфираш там.
И не се притеснявай да питаш, всеки е тръгнал от 0 с питане от приятели /едно време за мене нямаше такива форуми, или поне аз не знаех/.
Лека вечер!
#10 | 18.05.2012, 17:52
-dreben-
А относно оборотите как стоят нещата? Защото ми обясняват, че ако се фактурира обща туристическа услуга на физическо лице се явяваш като тур агент и за оборот се зачита само комисионната, а ако се фактурира на юридическо лице се явяваш като тур агент и за облагаем оборот ти се явява цялата стойност на фактурата.

Ако се фактурира нощувка само пак било по същият начин.

Ако си тур оператор облагаемият ти оборот е стойността, която ти заплаща клиента, а ако си тур агент облагаем е само маржа.

Как да разбереш, в кой сучай си тур агент и в кой тур оператор като и в двата случая ти остават комисионни???? :(
#11 | 18.05.2012, 17:56
-dreben-
 ::)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група