Щета МПС

03.02.2021, 14:27 1273 1

03.02.2021, 14:27
Публикации: 6 / 0
Здравейте колеги, имам един много заплетен казус.Който може да даде съвет ще съм много благодарна.
История:Закупен автомобил втора употреба от фирма 1  за 74000лв като ВОП.Отдаден под наем на клиент, който претърпява ПТП 2018г. и застрахователя отказва да плати обезщетение за щетите.Завеждаме съдебно дело 2019г.Месец 06.2020г. излиза решение на съда , че осъжда застрахователя да заплати обезщетение 80000лв(72170.00 +  лихвите за забава).На 10.02.2020г. е изготвена експертиза за целите на съдебното производство, в която за първи път присъства определението за щетите на автомобила - "тотална щета".Реално колата не е тотална щета и подлежи на ремонт и всъщност не е отписана от КАТ.
Междувременно на 21.12.2018г. Същият клиент взема на изплащане друг автомобил от фирма 2  , където плаща авансови вноски. 2019г. по стечение на обстоятелствата отношенията с клиента се влошават и стигат до разрив и полиция.Управителят изземва втория автомобил поради неплащане в срок на месечната вноска. Във фирма 2 има натрупани авансови вноски в размер на 32000лв.
След решението на съда застрахователя изплаща обезщетението .Управителят и клиента сключват споразумение, че фирма 1 ще преведе сумата 44000лв. на клиента.Сумата е преведена по банка.
Има и анекс за прекратяване на договора във фирма 2 , като в него е упоменато, че фирмата си задържа всички суми като  аванси, депозити и т.н. като неустойка с обезщетителен характер, тъй като договора е прекратен по вина на клиента за неспазване клаузите на договора.Във фирма 2 авансовите вноски са признати като Други приходи- неустойки с обезщетителен характер.
Във фирма 1 разходи за амортизации се начисляват до 31.01.2020г., а не до датата на ПТП, тъй като единствено  експертизата установява , че автомобила е тотална щета(до експертизата никъде не се казва , че автомобила е тотална шета , а се води само щета ).
Обезщетението е осчетоводено в Други приходи - обезщетения.
През м.януари 2021г.  автомобила е продаден на друг клиент за 7200лв. , като за тази сума имаме издадено удостоверение за застрахователна стойност 7200лв.
Автомобилът не е бракуван, не е отписан от регистрите на КАТ.
Въпроси:
1.Правилно ли са прекратени разходите за амортизация от м.02.2020г?
2.Кога трябва да отпиша актива от амортизационния план?(на датата на експертизата ли или при продажбата на остатъците в 2021г.?В експертизата нямам оценка на автомобила, която да оставя като балансова стойност на автомобила в оборотната ведомост.Имам застрахователна оценка при продажбата в 2021г.Ако отпиша автомобила в 2021г. при продажбата му ще реализирам загуба.)
3.Неамортизираната част от автомобила при отписването признава ли ми се за данъчен разход, ако по друг начин се отпише след датата на решението по делото?
4.Тотална щета на автомобила брак ли е, ако не е отписан от КАТ?Или тотална щета на автомобила може ли да ми се признае брак по чл.80 от ЗДДС , за да нямам корекция на данъчен кредит?
5.Сумата изплатена на клиента 44000лв. мога ли да я отпиша от обезщетението или да се признае за данъчен разход? Ако не се признава може ли да остане като сума в разчетна сметка, която няма да бъде закрита?
6.Продажбата в 2021г. на  автомобила чист приход ли ми е, т.е. да осчетоводя продажбата в Сметка Други приходи?

Благодаря много за съдействието и помощта.
#1 | 04.02.2021, 16:26
Публикации: 6 / 0
Може частично да вземете отношемие по казуса.Можем заедно да стигнем до отговорите.Благодаря
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група