Осчетоводяване фактури за покупка и продажба на ковид тест.

04.02.2021, 08:50 976 7
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

04.02.2021, 08:50
Публикации: 27 / 0
От 2021 година ковид тест може да се продава без начислено ДДС. Аптека продава ковид тестове без да начислява ДДС. Продажбата като освободена доставка ли да се осчетоводи в дневника на продажбите?
#1 | 06.02.2021, 11:01
Публикации: 169 / 3
Здравейте! И аз имам същия въпрос за антигенните тестове без ДДС. И е много интересен казуса понеже купуваме и продаваме с 0% ДДС. И аз се чудя къде /в коя колона/  в дневника за покупките и продажбите попадат тези тестове? Аз питах човека, който ми поддържа програмата и ми каза да питам някой от нашия бранш като каква доставка се третира това. И затова щях да питам тук във форума. Но виждам, че някой вече е повдигнал въпроса.
Ще се радвам, ако някой може да помогне с казуса.
Благодаря предварително за вниманието!
#2 | 06.02.2021, 14:21
Публикации: 3407 / 479
ДДС и тестовете са ми далечна тема, а при диагонално четене с Сtrl+F в ЗДДС не открих нищо за тестовете. Вероятно съм го пропуснал, но ако третирането на тестовете е аналогично на ваксините, би трябвало да е "Облагаема доставка с нулева ставка". Може ли да посочите текста за тестовете?

От друга страна в ЗДДС има и "освободена доставка", каквито са някой медицински неща. 

Доколкото разбирам, ДДС на лекарствата е със ставка 20%. Тоест и на лекарствата и на ваксините (и на тестовете?) се начислява ДДС, но с различна ставка - 20% и 0%, но не са "освободени".

#3 | 06.02.2021, 18:27
Публикации: 169 / 3
Благодаря за включването. В ЗДДС е чл.36б - облагаема доставка с нулева ставка с място на изпълнение на територията на страната.
Правилно сте разбрал, че ДДС на лекарствата е 20%, но сега на тестовете е 0%. И имаме и фактура, в която пише, че основанието за неначисляване на ДДС е чл.36б от ЗДДС.
И понеже на мен досега не ми се е налагало да осчетоводявам доставки и продажби с нулева ставка, питам каква е последователността да стане това. И плюс това ги и продавам на 0%. И незнам протоколи издават ли се? Или някакви документи. И имам ли право на дан.кредит? Би трябвало да нямам си мисля, нали купувам и продавам все с 0% ДДС. Незнам.
#4 | 12.02.2021, 15:30
Публикации: 7535 / 1129
https://nra.bg/news?id=4427

Днес НАП има становище по въпроса
#5 | 14.04.2021, 11:39
Публикации: 3 / 0
Здравейте, не мога да открия становището на НАП, може ли да го публикувате под темата, благодаря :smile1: ?
#6 | 14.04.2021, 11:48
Публикации: 3407 / 479
Вероятно е това.
#7 | 14.04.2021, 11:54
Публикации: 3 / 0
Благодаря  :smile1:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група