Изравняване на здравноосигурителни вноски

08.02.2021, 18:26 1313 2

08.02.2021, 18:26
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
Моля за вашето мнение за изравняване на здравноосигурителни вноски за 2020 год.  към Годишна Данъчна Декларация.
Моят казус е такъв: Съкратена съм от работа на 20 август 2020 по чл.328 ал.1т.2. След това работодателят ми изплати едномесечно обезщетение в размер на 605,43лв /по чл. 222 ал.1 от КТ/,  върху което, обаче САМА трябваше да си платя здравните осигуровки /по чл.40 ал.5 от ЗЗО/; внесла съм еднократно на 22 октомври 48,80 лв /8% от 610 лв/заедно с попълване на декларация образец 7. След този един месец, НОЙ започна да ми изплаща обезщетения за безработица, в които са включени здравни осигуровки. Така че моето задължение за здравни осигуровки за 2020 г. е само за този един месец, за който съм получила обезщетението от работодателя.
Поради факта, че през  годината съм получавала наем 350 лв на месец, подавам ГДД към която трябва да изравня здравните си осигуровки. Общата годишна сума от наема намален с 10% разходи е 3780 лв. Но в справката в сайта на НАП за моя осигурителен доход, той е разделен, разбира се, за месец август и септември както следва: Август - 230,64лв. , Септември – 374,79 лв. ИЗЛИЗА, ЧЕ АЗ ДЪЛЖА ЗДРАВНИ ОСИГУРОВКИ НЕ ЗА ЕДИН, А ЗА ДВА МЕСЕЦА. Според указанията за попълване на Таблица 2 към ГДД , целият доход от наема трябва да се раздели на две, за двата месеца, през които трябва да съм се осигурявала сама. След като се направят изчисленията, излиза, че трябва да доплатя още 253,16 лв.
Въпросът ми е правилно ли съм разбрала закона.
И ще си позволя да кажа, че ако знаех всичко това, по-добре да бях отказала да ми платят това обезщетение. За един безработен е много тежко да отдели тези пари.
#1 | 08.02.2021, 18:56
Публикации: 9299 / 1558
Здравните осигуровки, които е трябвало да внесете за своя сметка, обхващат периода от 20.08. до 19.09.2020 /или от 21.08. до 20.09., според конкретните дати в заповедта/ Т.е. - за части от двата месеца. Тези здравни осигуровки не зависят от размера на обезщетението, което Вие и платил работодателя, а са 8% върху 305 лв месечно /за пълен месец!/ или друг осигурителен доход, посочен от Вас в Декларация 7.  Направете си справка в НАП /на място или с ПИК/ за кой месец каква част от внесените от Вас ЗО са отчетени. По обратен ред си пресметнете осигурителния доход, който трябва да попълните в колона 4 за м. август и м. септември.
Дохода от наем разделете на 12 /ако за толкова месеци е/ и в колона 5 попълнете по 1/12  или 315 лв, ако смятам вярно,  за м.08 и м. 09. Т.е. за двата месеца , през които сте подлежали на осигуряване по чл.40, ал.5 от ЗЗО, имате доход от два месечни наема, намалени с 10% НПР
#2 | 08.02.2021, 23:42
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
Това е добре, ако е така. Но относно наема, в упътването за попълване на таблица 2 пише: „…..сумата в ред 13…. СЕ РАЗДЕЛЯ НА БРОЯ НА МЕСЕЦИТЕ, ПРЕЗ КОИТО ЛИЦЕТО Е САМООСИГУРЯВАЩО СЕ ПО чл. 40, ал. 5, т. 1 от ЗЗО, независимо от броя на дните през месеца, в които лицето е внасяло здравноосигурителни вноски на това основание.“
В моят случай, за въпросната сума в ред 13, в същото упътване е казано: “ за лицата, които не са осигурени на друго основание и са внасяли здравноосигурителни вноски на основание чл. 40, ал. 5, т. 1 ………….. и същевременно имат получени доходи, подлежащи на данъчно облагане, се попълва облагаемия доход, деклариран в…. Приложение 4, част І, ред 6 ( в моят случай 315 х 12 =3780 лв )“.
Моля за коментар.
Благодаря.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група