ВОП преди и след регистрацияпо ЗДДС

09.03.2021, 20:01 1946 4

09.03.2021, 20:01
Публикации: 19 / 0
Здравейте колеги,
Дружество нерегистрирано по ЗДДС купува стоки от държава членка на ЕС за 160 EUR. Доставчика е издал фактура без начислен данък и е декларирал доставката си във VIES.
След няколко месеца българското дружество се регистрира по ЗДДС по желание чл.100. Трябва ли да състави протокол по чл. 117 за въпросната доставка и да си самоначисли данъка в дневниците по ДДС след регистрацията, въпреки, че е минал срока за издаване на такъв протокол, предвид липсата на регистрация по ЗДДС, когато е възникнало данъчното събитие?
#1 | 10.03.2021, 10:44
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,
Нямате основание да начислявате ДДС от периоди преди регистрацията. Вие не сте предоставили валиден VAT номер на доставчика и той погрешно Ви е включил във VIES декларацията. Проблемът не е Ваш.
#2 | 10.03.2021, 12:41
Публикации: 19 / 0
И аз мисля така, но Данъчните твърдят друго. В момента тече проверка точно заради този случай. Доставчика не е проверил във VAT системата, че нямаме регистрация по ДДС и ни е издал фактура без начислан данък и е декларирал това във VIES. Данъчното събитие е през март миналата година, регистрацията ни по ДДС е през август. Данъчната ме "посъветва" да издам протокол по чл. 117 и да си самоначисля ДДС сега във м.февруари. То това е и последния месец, в който имаме право на данъчен кредит. Но така влизаме и в нарушение за късно издаден протокол. Та за дребна сума ще отнесем и глоба вероятно...   :hmmm:
#3 | 10.03.2021, 12:50
Публикации: 668 / 83
Според данъчната - кой член сте нарушили съгласно зддс?
#4 | 10.03.2021, 14:37
Публикации: 6403 / 1130
Не изпълнявайте устни съвети на данъчни. Само писмени предписания.
И правете справка със Закона.
Имала съм проверка по възстановяване в която данъчна ми твърдеше, че оборотката ми не била вярна, защото сумата по кредитния оборот по 70-та група не ми съвпадала с дебитния оборот по 411. Е, аз и отговорих писмено през системата за електронен обмен на НАП що е то ДДС и има ли почва у нас, като обърнах внимание в частност какво отражение има върху нЕкои обороти  :smile1: Не се обади повече и възстанови кредита.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група