Договор с физическо лици и Booking

18.03.2021, 14:37 2072 2

18.03.2021, 14:37
Публикации: 31 / 0
Здравейте,

Моля, за помощ за следния казус: Фирма регистрирана по ДДС слючва договор за отдаване под наем на имоти на физически лица, срещу заплащане на комисионна. Отдаването става чрез Boоking, като парите за наема се превеждат по сметката на нашата фирма. От тази сума ние трябва  да преведем част от сумата на физическите лица-наемодатели, като си удържим нашето възнаграждение. Отделно Booking, предполагам ще си удържи също сума за услугата и ще пуснат фактура. Въпроса ми е само за нашата комисионна ли трябва да издадем фактура , а за сумите, които трябва да преведем на физическите какъв документ да пуснем и трябва ли да удържаме данък и въобще ако може да ми помогнете със счетоводните записвания? Благодаря Ви предварително!
#1 | 19.03.2021, 12:27
Публикации: 31 / 0
Само да уточня, става въпрос за отдаване под наем на туристи през лятото. Моля, ако някой може да помогне?
#2 | 20.03.2021, 10:44
Публикации: 59 / 6
1. Вие, като фирма имате сключени договори за наем с фл. На основание на договор си превеждате към тях договорен наем, като удържате 10% данък и този данък го декларирате с декл по чл55 и другата година в 73/1/. Превеждате го към НАП.
Наем е разход за вас/фирмата/
2. Сключили сте договор с Booking. Сумите от клиентите /туристи/ ги получавате по вашата разплащателна сметка. Те са приход за вас.Booking в началото на  следващ месец ви издават фактура за тяхната комисионна и вие им превеждате сумата определена в нея. Правите протокол по чл117 и го декларирате в дневници по ЗДДС . Комисионната им е разход за вас/фирмата/
3. Регистрите на туристите и декларациите към общините си ги изготвяте и подавате в сроковете определени в закон. Плащате си туристически данък
4. Регистрирате в НАП /от booking/  ще ви дадат необходимата информация -пр,32

С две думи: вие извършвате туристическата услуга след като имате договори за наем с фл. Те са само наемодатели и си получават определен наем, съгл. договор сключен с вас,но всичко според мен се прави от вас, като юридическо лице /фирма/
Дано да съм ви била полезна :) 
411/703,4532 -за отчитане на приход
503/411  -получени преводи
602/401,4541-по договор наем и данък наем 10%
401/503-плащане на чистата сума за наем/без удържан данък/
4541/503-превод на данък
602/401-комисионна booking по фактурата им/не се посочва в дневници ддс/ , протокол чл117,
посочвате в двата дневника/4531/4532 с ддс
401/503-плащане на booking
туристически данък-например 606/459 и 459/503
така го правя аз, вие си решете...
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група