Отпуски

12.04.2021, 10:04 3970 6

12.04.2021, 10:04
Публикации: 178 / 7
Здравейте, какви са условията в момента за прехвърляне на отпуски от предходни години.До колкото прочетох, може да се отлага неизползването на отпуска поради някакви производствени причини или поради други неотложни обстоятелства.Все още ли е задължително до края на юни да се използват поне 10 дни от неизползвана прехвърлена отпуска от предходна година и остатъка може да се прехвърля до 2 години, след което се губи.Тоест колко дни е задължително да се използват в годината отпуска и колко може да се прехвърлят и до кога.
Благодаря Ви и здрава и успешна седмица на всички!
#1 | 12.04.2021, 11:37
Публикации: 49 / 5
Отлагане на ползването
Чл. 176 от КТ

(2) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от 6 месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.

чл.173 от КТ

(5) Работникът или служителят използва платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се отнася. Работодателят е длъжен да разреши платения годишен отпуск на работника или служителя до края на съответната календарна година, освен ако ползването му е отложено по реда на чл. 176. В този случай на работника или служителя се осигурява ползване на не по-малко от половината от полагащия му се за календарната година платен годишен отпуск.

Чл. 176а  (Нов - ДВ, бр. 18 от 2011 г., в сила от 01.03.2011 г.) (1) Когато платеният годишен отпуск или част от него не е ползван до изтичане на две години от края на годината, за която се полага, независимо от причините за това, правото на ползването му се погасява по давност.


Мисля, че когато им се погасява по давност, пак им се полага като обезщетение при прекратяване на ТД, но не съм много сигурна, не сме имали подобен случай?
#2 | 12.04.2021, 12:15
Публикации: 178 / 7
Тоест , ако има отпуска едно лице от 2020 година 6 дни работодателя длъжен ли е да осигури ползването на тези дни до края на месец юни , ако работника не си ги е поискал да ги използва, защото той може да иска в месеците след м. юни да ги използва.
Да ,за давността и аз прочетох че не се губят тези дни , а могат да бъдат изплатени.
#3 | 12.04.2021, 12:24
Публикации: 49 / 5
Да, точно така, това са отпуски отнасящи се за предходна година и това са условията. ( в случай, че няма отлагане на отпуската  по реда на чл.176. )
Отпуска, ако иска да ползва след тези шест месеца, да ползва от полагаемият му се отпуск за 2021 г..
Лично аз си ги преглеждам фирмите, като им правя осигуровките и периодично уведомявам работодателите за "застояли" отпуски.
 :ok:
#4 | 12.04.2021, 12:45
Публикации: 178 / 7
Отново да доуточним, ако аз имам отпуска от 2020 6 дни и не искам да я ползвам до м.юни работодателя длъжен ли е задължително да ме пусне в отпуска до м. юни да ги използвам тези дни или ако не го направи тогава аз мога в следващите месеци да си поискам ползването на тези 6 дни когато поискам след като го уведомя 14 дни предварително?
#5 | 12.04.2021, 13:25
Публикации: 364 / 42
... и не искам да я ползвам до м.юни работодателя длъжен ли е задължително да ме пусне в отпуска до м. юни да ги използвам тези дни ...
КТ "ЧЛ.176...(2) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от 6 месеца, считано от края на календарната година, за която се полага...."
 ако не го направи тогава аз мога в следващите месеци да си поискам ползването на тези 6 дни когато поискам след като го уведомя 14 дни предварително?
пак  "чл.176
(3) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползването му, като уведоми за това писмено работодателя най-малко 14 дни предварително...."
#6 | 12.04.2021, 16:05
Публикации: 4394 / 734
Все пак "е длъжен да осигури" може да има различни нюанси, например работодателят да покани работника да ползва отпуска си. Не е като императивното "да пусне работника в отпуск" :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група